spectrum 4 i zonder stem Zaterdag 2 januari 2010 Sjors Fröhlich i-- Geboren: 20 juni 1967. Opleiding: School voor de Journalistiek. Burgerlijke status: vriendin Polly, dochter Sterre. ►•Carrière: op 14-jarige leeftijd NCRV-jonge- renprogramma Tussenuur. Daarna met Peter Plaisier The Magic Friends, Hier en Nu-radio, Radio Tour de France (achter op de motor), Cappuccino, Langs de Lijn en Stand.nl. Prijzenkast: Marconi Award voor beste programmamaker (2001), Marconi Award voor beste radioprogramma Cappuccino (2001), Marconi Award voor Stand.nl als beste talkradio (2003), Milia ITV Award voor Stand.nl (uitgereikt in Cannes 2003) en Gouden Spinaward voor Stand.nl (2003). Stopte in december 2008 met radioma ken wegens stemproblemen. Stapte dit jaar ook uit bedrijf Fröhlich Plaisier dat commercials en bedrijfsfilms maakt. Nu adviseur bij het zendermanagement van Radio 2 en 5, workshops crisiscommu- - PlÉfa mm m Af iff Radioman Wie een bezoek brengt aan het toilet in de sfeervol verbouwde boerderij van Sjors Fröhlich en vriendin Polly, krijgt er gratis en voor niets muzika le begeleiding bij. Radio 2 ('Wat anders', grinnikt de gastheer nadien) schalt uit een subtiel in het plafond weggewerkte box. Eens een radioman, altijd een radioman: de aandoening spasmodische dysfonie of niet. Bovendien is Fröhlich als adviseur bij het zendermanagement van Radio 2 nog altijd betrokken bij 'zijn' radiokanaal. Zo'n rol buiten de studio was bepaald niet wat de radiofreak voor ogen had toen hij op zijn 14e begon als presentator van het NCRV-jongerenprogramma Tussenuur. Hij maakte zijn jongensdroom waar met suc cessen als de zaterdagshow Cappuccino en het dagelijkse Stand.nl. In interviews jubel de hij immer zich een leven zonder radio niet voor te kunnen stellen. Het is maar goed dat hij zo vroeg begon nen is, erkent hij nu met een lach. Zo heeft Fröhlich bij diezelfde NCRV geduren de 25 jaar heel wat mooie radio-uren in the pocket gekregen. Al voor zijn jubileum, rond de zomer van 2006, begonnen echter de problemen met zijn stem. De presentator klonk hees en schor, alsof hij geen lucht kreeg. Wat zich liet aanzien als de nasleep van een zware verkoudheid bleek na veel onderzoeken een zeldzame neurologische spieraandoe- ning: een zenuw geeft een (foutief) signaal aan zijn stemband om te trillen. Fröhlichs woorden zijn stuk voor stuk prima te ver staan, maar zijn stem schiet binnen enkele zinnen naar verschillende volumes en toonhoogten. Natuurlijk vindt hij het vreselijk niet lan ger zijn grote passie te kunnen uitvoeren. Maar de impact van de aandoening op zijn leven reikt nog veel verder. „Het is moei Een jaar geleden maakte Sjors Fröhlich (42) het einde van zijn carrière als radiopresentator bekend. „Mijn stem is verrot", zei hij over de neurologische spieraandoening'die zijn stembanden aantast. De voormalige workaholic over energievretende etentjes buiten de deur, radiohoogtepunten en afscheid nemen. door Bernice Breure foto David van Dam/GPD lijk met mij te praten. Thuis is het goed te doen, Maar een etentje met zes man is een crime. Dan kost het me erg veel energie me verstaanbaar te maken. Dus dan zeg ik minder dan ik eigenlijk zou willen. Ook een vergadering bijwonen, is zeer ver moeiend. Ik ben minder bezig met het feit dat ik geen radio meer kan maken. Het is nu vooral zaak te kijken hoe dit in het da gelijks leven zo goed mogelijk te hanteren is." Er is niet één specifiek moment geweest waarop de monteurszoon het einde van zijn radioloopbaan zag naderen. Pijnlijk was wel de ontdekking dat de redactie van Langs de Lijn 'heel lief en aardig' speciaal voor hem het sportoverzicht bleek in te korten. „'Die lange lap tekst, dat gaat Sjors niet redden', dachten ze. Toen drong tot me door dat ik dit niet wilde. Ik heb altijd geprobeerd mijn werk op een zo hoog mo gelijk niveau te doen. Ik besefte: dit kan dus niet meer." Het tijdelijk thuiszitten mondde na ander halfjaar uit in een definitief vertrek bij de NCRV. Met Polly naast zich, hoogzwanger van een broertje of zusje voor hun 3-jarige Sterre, lacht hij om de vraag of de ziekte de band met het thuisfront heeft verste vigd. „Ik zou het niemand aanraden als re latietherapie. Van vrijwel nooit thuis tot bijna de hele dag op de bank is een grote omschakeling." Serieus: „Maar als je hier samen doorheen komt, heb je zeker een sterkere band." Wél is hij 'waarschijnlijk 'dichter bij zijn emoties' gekomen, zegt de man die eeu wig als bescheiden en nuchter is gety peerd. „Ik was altijd een ster in het relative ren en dat is iets minder geworden. Dat ik mijn liefde voor radio niet meer kan uitle ven, is gewoon heel klote. Dat zeg ik nu ook wel eens hardop." Hij is, na die bittere wending van het lot, andere prioriteiten gaan stellen. „Ik werkte zes dagen per week en pakte nog wat pro gramma's in de avond erbij. Ik vond alles hartstikke leuk, zei nooit nee. Maar als ik morgen weer zou kunnen presenteren, zou mijn week er zeker anders uitzien." Radio bleek minder zaligmakend dan ge dacht. Al leverde het heel wat mooie erva ringen op: hij maakte een Cappuccino-uit zending vanuit Uganda, haalde een note ring in het Guinness Book of Records door 44 uur non-stop te presenteren en ver sloeg tijdens de Tour de France de zege tochten van Erik Dekker en Michael Boo- gerd achterop de motor. „Ik ben toch het meest trots op programma's die ik vanuit het niets heb bedacht, die aansloegen en tot op'de dag van vandaag bestaansrecht hebben", zegt hij, verwijzend-naar Cappuc cino en Stand.nl. Hiermee gaf hij de gewo ne luisteraar een podium om de actualiteit te bespreken. Nog altijd is hij niet verge ten, blijkt uit de telefoontjes en brieven van collega's en mensen uit sport, muziek en politiek. Telefoontjes van Paul de Leeuw, een mooie brief van Ivo de Wijs, Jan Marijnissen die op de thee komt. „Dat doet je heel goed. Vaak worden Hilversum en Den Haag als een soort slangenkuil gety peerd. Mijn ervaring is anders." Afgelopen jaar heeft hij ook afscheid geno men van het mediabedrijf dat hij met Peter 'Magic Friend' Plaisier runde. „Er kwam toch te veel telefoneren en teksten inspreken bij kijken." Het duo werkte al sa men sinds Tussenuur en presenteerde me dio jaren negentig het razend populaire middagprogramma The Magic Friends op Radio 3, Net als de kwart eeuw NCRV toont ook deze lange vriendschap aan hoe honkvast Fröhlich is. „Ik ben inderdaad geen man van veranderingen", erkent hij. „Maar ik heb wel overal zelf de beslissing genomen op te stappen. Dat is belangrijk voor mij. En ik heb geleerd dat als het echt"moet ik de bakens best goed kan verzetten." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80