3 spectrum Veel wikken en wegen in 2010 Zaterdag 2 januari 2010 Koningin Beatrix wordt eind deze maand 72 jaar, in april is ze 30 jaar staatshoofd. De discussie over een aanstaande troonswisseling zal daardoor weer oplaaien, of ze dat nu leuk vindt of niet. Welk besluit Beatrix ook neemt, het kan altijd verkeerd uitpakken. Er valt voor de koningin veel te wikken en wegen. trix (hij wordt op 5 januari 72) en iets lan ger op de troon zit (sinds 1975). Terugtre den betekent voor de koningin dat ze voor de eerste rij niet meer in aanmerking komt en over belangrijke, interessante zaken niet meer wordt geraadpleegd. De aandacht zal verflauwen. Dat overkomt gewone sterve lingen ook, maar voor een vorst(in) is het ingrijpender. Al was het maar omdat hun leven in het teken stond van die ene taak. Aan de andere kant is Beatrix vrijwel de eni ge in het Europese koninklijke gezelschap die de mogelijkheid heeft te stoppen. De uitspraak van de Deense collega Margrethe II, dat ze doorgaat tot ze dood van de troon valt, is beroemd. Elizabeth II, in februari al 58 jaar op de Britse troon, zal ook tot haar laatste ademstoot doorregeren. Als uit Den Haag het bericht komt dat Beatrix plaats maakt, reageert de Britse vorstin ongetwij feld met een stoïcijns: 'typisch Nederlands'. Voor Beatrix biedt het echter de optie in de herfst van haar leven haar aandacht te ver leggen naar zaken die ze ook de moeite waard vindt. Verlost van het wekelijkse praatje met de minister-president, eindelijk computercursussen volgen. Al lijkt de ko ningin geen type voor Twitter of Hyves. Het politieke klimaat zal bij de afwegingen van Beatrix ook een belangrijke rol spelen. Een troonswisseling in een verkiezingsjaar is geen goed idee. Al was het alleen maar omdat de monarchie dan inzet kan worden van die verkiezingen. Dat betekent dat 2011 in feite afvalt. Regeren is ook voor een vor stin vooruitzien, maar kan dat ook in dit ge val? Moet ze een mogelijk ingewikkelde en moeilijke kabinetsformatie voor zichzelf be waren of is het beter dat Alexander er zijn vuurdoop mee beleeft? Geert Wilders is voorstander van een ceremonieel koning schap en ook de andere partijen die nu in de peilingen op winst staan, willen beknib belen op de rol van het staatshoofd. Een troonswisseling is een uitgelezen kans om dat voor elkaar te boksen. Met dertig jaar ervaring is Beatrix beter toe gerust om de schade voor de monarchie te beperken. Willem-Alexander is net zo kop pig, maar veel minder gepolijst en diploma tiek. Andere mannen pikken van een man, zo luidt een volkswijsheid, minder dan van een vrouw. Wachten is geen garantie dat alles volgens plan verloopt, weet Beatrix. Zelf kreeg ze een jaar na de troonswisseling te maken met een ingewikkelde kabinets formatie en een jaar daarna weer. Ze kan daarom wel denken dat de kroonprins in een gespreid bed terechtkomt, een garantie heeft ze niet. Het kabinet Balkenende kan tenslotte dit jaar ook struikelen. Maar wachten tot na 2011 brengt ook een ander risico met zich mee: de eigen gezond heid. De jaren beginnen te tellen, zeker bij vermoeiende of saaie openbare verplichtin gen, zoals door inzoomende camera's al re gelmatig genadeloos vastgelegd. Verder werkt haar lichaam nog naar behoren, maar als het opeens slechter gaat, als de be nen of het hoofd niet meer willen, dan is 2012 wél erg ver weg. En Beatrix moet er niet aan denken dat een premier of vicepre- sident van de Raad van State haar moet in fluisteren dat het 'de hoogste tijd is'. reageren? spectrum@wegener.nl Er wordt gezegd dat koningin Bea trix verlangt naar Drakensteyn, het intieme kasteeltje in Lage Vuursche dat ze vijftig jaar gele den kocht en naar eigen smaak liet opknappen en inrichten. Daar beleefde ze de gelukkigste jaren van haar leven, heet het. Dat betekent dat Beatrix al heel lang met tegenzin in Huis ten Bosch woont. Maar die plek herbergt net zo goed tal van mooie herinneringen. De kinderen groei den er op en sloegen er hun vleugels uit. Ook zijn er de vrolijke en droevige herinne ringen aan prins Claus. Huis ten Bosch in ruilen voor Drakensteyn is dus niet eenvou dig en vanzelfsprekend. Verhuizen is voor Beatrix ook: het centrum van de macht ver laten. Weg van Den Haag, om haar zoon niet voor de voeten te lopen. Dan wonen de kleinkinderen verder weg. Maar goed, voor hen heeft ze dan wel meer tijd. Beatrix trok zich nooit wat aan van popula riteitspolls en dergelijke, maar kan er bij de overwegingen over het meest geschikte af- treedmoment niet helemaal aan voorbij gaan. De publieke opinie is een achtbaan. Zo word je op het schild geheven, zo ben je een sukkel. Kroonprins Willem-Alexander kreeg bij zijn 40ste verjaardag in 2007 alom lof, hij was 'klaar voor het koningschap'. En nu? Willem-Alexander moet wachten, luidt het oordeel. Hij is niet klaar voor het grote werk, als hij al geschikt is. Hij wordt afgeschilderd als brokkenmaker. Het ver schil met drie jaar geleden is de beeldvor ming. De stemming is omgeslagen na ongelukkig manoeuvreren rond een va kantiehuis en fel reageren op schen ding van zijn levenssfeer. Alles rond het koningshuis ligt te genwoordig gevoelig: vliegtuigen, boten, huizen, stichtingen, uitke ringen, jagen, bontmantels. Bij een troonswisseling horen feesten en plechtigheden. Die kosten geld. Maar in een tijd dat elke cent voor de monarchie ter discus sie staat, is dat vragen om problemen. Wat dat betreft, zal Bea trix ook huiverend denken aan 30 april 1980. Haar eigen inau guratie mondde toen on der het motto 'geen wo ning, geen kroning' uit in de ernstigste onlusten die de hoofdstad in decennia had gekend. De leuze 'geen cent voor die vent' ligt voor het oprapen. De vraag is of er wel een geschikt tijdstip is óf dat demonstraties, discussies en verzet voor lief moeten wor den genomen. Langer uitstel van de troonswisseling brengt echter risico's met zich mee. 'Prins is aan bederf onderhevig', is al ge schreven over Willem-Alexander. Maar het idee dat zijn uiterste houdbaarheid is verlopen, gaat voorbij aan een wezensken merk van de monarchie, die zich richt op de lange termijn. Onder vorsten kom je met dertig jaar op de troon net kijken. In Spanje praat niemand over aftreden van ko ning Juan Carlos, die net zo oud is als Bea- door Hans Jacobs foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79