s€H S 2 t jaer is omgevlohe, Wereldburgers gezocht nog vlugger dan 't jaer divö PZC PDe^ZeeuwseF Wereldburg érs Duo Infraroodmassage Medisana brieven Bermbommen Pony 3 Apart instelbare infraroodwarmte zaterdag 2 januari 2010 door Mieke van der Jagt door Frans van der Heijde Wat moe je schrie- ve in d'n eeste PZC van 't nieu we jaer? Ik ebbe d'r een stuit over lope dienke. Ik bin d'r eigen lijk nie uutgekomme. 'k Bin d'r hlad verlege mee! Moe' k trugkie- ke op 't vorige jaer of moe'k voral voruut kieke nè een nog onbe- schreve tied, die van-aoles kan brienge? Meer dan onderd kaorten ange d'r bie ons op en diekieke je aol an mee dezelfde wens; een gelukkig nieuwjaer. Je zou naebie dienke dat er niks mi mis kan hae ao je nè aol die wensen kiekt. Me laete ze nog mè een paer weken ange. De mooiste zou je eigenlijk 't êle jaer vö 't zicht moete ouwe... Trugkie- kend moe'k zeie, dat het jaer is om gevlohe. Vó mien gevoel nog vlug ger dan 't jaer divö. En iedereen ei 't d'r over. Soms dienk ik wè es, da ze de wereldklokken gewoon in een ogere versnelling gezet ebbe, wan vroeger duurde aoles vee lan ger. De ouwejaersaeven vliegt vöbie en ieder jaer dienk ik dan wi an vroeger, toen 'k as kind op mocht bluve. Vechtend tegen m'n slaop ieuw ik het vol, wan 't vier- werk, di wou 'k nè kieke. Laeter, toen 'k in 't eeste van de Meêuwen uut Zoetelande voetbal de, moeste me op nieuwjaerso- chen eest een flinke training on- dergae, wan de legendarische trai ner Cas Hubregtse vond da me eer der nie konde en mochte he "wense". Dat was toen een zwae- ren ochen vö de meeste! Mee Wim Kan "aarzelend over de drempel" en mee Cas "resoluut" de duunovergangen op! Zou je d'r nog mee an kunne komme..? In Zoetelande en omgeving oordt er in deze tied bij vee fermieljes slabberjan gespeeld. Sommige bin di hlad an verslaafd. Die vinde 't gewoon een hroöt ongemak as ze op ouwejaersaeven even moete stoppe omdat het twaolf uren is. Ze bin zö in de ban van de vö een butenstaender vreemde regels as "poesje krabt alles trug" en "sta voor de vogel", dat het wensen d'r naebie bie inschiet. De nieuwejaersdag is ook echt een dag vol tradities. Nae de oliebollen en 't pas alverwege de nacht 't bed opzoeke, kom t'r in d'n ochen nie vee uut j'n anden. 't Is zö tied om, nae 't nieuwejaersconcert in We nen, op pad te haen om monde ling nog es een keertje te he doen, wat ao je schriftelijk a gedaen eit. Je hae wi wense, onderwiele dao je een weke divö een kaorte ge- stierd eit. En laete me de drie kus sen bie de wensen tussen vee man nen en vrouwen nie vergete! Ik we- te dat er vrouwen bin, die een ver geefs gevecht voere om d'r eên van te maeken. 't Is vechten tegen de bierkaai...! De parkeerterreinen bie de be- jaerd'uzen in de wijk en de verzur- gingsuzen pulle die middeg zömè uut. En de kleintjes neme een por temonnee mee vö ulder nieuwe- jaer! Oma's en opa's spaere d'r a een êle tied vö. En 's aevens bin me aol een bitje uutgeteld, van 't zitten, van 't eten en van 't te weinig slaope. Di lei wi vee te vee 'over' in de koelkaste en broöd is t'r nog vö een paer dae- hen. En de twide januari komt er wi een PZC en lees je wi wat er aol goed en nie goed ging bie de jaerwisseling in de wereld. En je kan neabie de moed nie verzaeme- le om dialect te he lezen in de krante.. Mè nog even en 't leven oordt wi gewoon En dit jaer za nog vlug ger om weze..zeker wete! Als ik later groot en rijk ben", droomde ik als kind, „dan deel ik alles uit en heeft er nooit meer iemand honger." Tja, een mens moet volwassen worden om te beseffen dat je nog zo rijk kunt zijn; de wereld kun je nooit in je eentje redden. Dat zullen we sa men moeten doen. Nu ik al een heel poosje groot ben, weet ik ook dat dat op de één of andere ma nier niet gebeurt, al zou het mis schien best kunnen. Al bijna had ik me daar bij neerge legd, toen een onbekende een mailtje stuurde met een enthou siast verhaaltje over de website www.kiva.org. Via die Amerikaan se internetorganisatie kun je bedra gen vanaf 25 dollar uitlenen aan ar me ondernemers in de hele we reld. De Amerikaan die ermee be gonnen is, werkte eerst bij paypall en bedacht dat je met al dat digita Hl i De Medisana duo infraroodmassage IVM is een anti-stress massage apparaat met apart instelbare infraroodwarmte. Deze stimuleert de bloedsomloop en de trillingen zorgen voor een ontspannen gevoel. Flexibele massagekop Infraroodwarmte met twee massage-intensiteiten Ergonomisch ontwerp voor gemakkelijk gebruik Normaal 30,00 Lezersprijs 29,95* exclusief'verzendkosten van 4,50 Bel bestel: 0900-2002003 (lokaal tarief) op werkdagen 9™-17™ www.pzc.nl/gezondheidswinkel le geldverkeer ook wel wat goeds zou kunnen doen. Het bleek het ei van Columbus en in minder dan vier jaar hadden zich al miljoenen 'geldschieters' gemeld, die - belang rijker nog - honderdduizenden on dernemers in de derde wereld op weg hadden geholpen. Samen met met mijn man besloot ik het eens te proberen en we leen den wat uit aan een clubje onder nemers in Paraguay en drie mei den in Afganistan, die een bakkerij- tje wilden beginnen. Via de mail kregen we af en toe wat informa tie en we leenden nog eens een paar bedragjes uit. Na een poosje begon er zelfs geld terug te komen, wat we ook weer ergens nuttig konden uitlenen. Het duurde niet lang of ik was verslaafd, want de Kiva-website geeft een schat aan informatie over landen, mensen, sociale- en politieke systemen, waar je anders geen enkel zicht op hebt. Al klikkend en lezend ont stond bij mij het besef, dat het wel Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl In de gemeente Terneuzen zijn op enkele plaatsen, waaronder Spui, wegversmallingen aangebracht die levensgevaarlijke situaties tot ge volg kunnen hebben. De ontwer pers zullen die constructies zeker mooi vinden, maar God verhoede dat daar, verblind door de lichten van tegemoetkomend verkeer, ie mand met de auto tegenaan knalt. degelijk te proberen is: samen de wereld redden. Elke lening wordt namelijk opgebracht door een hele boel mensen uit alle hoeken en ga ten van de wereld. Kiva werkt simpel: een betrouwba re organisatie in het veld toetst de bedrijfsplannen van mensen of groepen die iets willen onderne men. De aanvraag voor een lening komt met een foto en informatie bij Kiva op de site totdat de lening 'vol' is en kan worden verstrekt. Te voren is afgesproken in welke ter mijnen er terugbetaald wordt. Tot op heden is meer dan 98 procent van alle leningen netjes terugbe taald. Door Kiva besefik dat we öns niet bij de armoede in de we reld hoeven neer te leggen. Sterker nog: we kunnen er veel meer aan doen. Daarom begin ik een web- log, om zo veel mogelijk mensen in mijn omgeving warm te krijgen voor het microkrediet. Ga dus naar www.pzc.nl/microkrediet en wordt een Zeeuwse Wereldburger. Bij duisternis, mist, regen en sneeuwval, en zelfs overdag bij fixa tie door overbodige verlichting van motorvoertuigen schuilt daarin echt groot gevaar. Ik zou niet graag verantwoordelijk zijn voor de mo gelijke gevolgen. Zonder zeer goe de verlichting van de obstakels en een ruime strook ervoor en erna is dit mijns inziens onverantwoord. C.A. van Looij Waterfront 376, Terneuzen In de krant van 29/12 een artikel over excuseren en waaruit blijkt dat het voor sommigen moeilijk schijnt om 'sorry' te zeggen. Zo rond de kerst in diezelfde krant een hype over een pony die door verwaarlozing om het leven zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70