N winter sale 24 PvdA Borsele wil vier klimaatneutraale dorpen Ons uitgangspunt is Pleidooi voor pilot inzameling oud papier en plastic in één rolcontainer DJEMBELESSEN Tak 'N Djola draagt vuur weer over in het nieuwe jaar Slingerend de tunnel Mannen aangehouden uit met slok op voor mishandeling Boekband met eerste kadastergegevens Concert Leoni Jansen in Meulvliet Tholen Belgisch trekpaard gestolen uit weiland HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BENÉDEN zaterdag 2 januari 2010 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De PvdA in Borse le wil de komende raadsperiode vier Borselse kernen klimaatneu traal maken. Uiteindelijk moet el ke woning onafhankelijk worden van energiebedrijven. In het verkie zingsprogramma voor de komen de vier jaar zijn duurzaamheid en energie de speerpunten. De partij stelt voor de jaarlijkse di videnduitkering van Delta te beste den aan de plaatsing van zonnepa nelen bij nieuwbouw- en renova tieprojecten. In het gemeentehuis zouden ambtenaren particulieren aanvragen moeten verwerken voor alle mogelijke landelijke en Europe se subsidies en investeringen voor zonneboilers, blokverwarming en koppeling met warmteproduce- rende bedrijven. Bovendien moet elke boer in Borsele gestimuleerd worden om energie te produceren. In samenwerking met Delta en de boerenorganisaties wil de PvdA een uitvoeringsplan maken en Bor sele als plattelandsgemeente een voorbeeldfunctie in Nederland ge ven. Tegen een tweede kerncentra le zal de Borselse PvdA zich verzet ten, behalve als het gaat om een kleine onderzoekscentrale. Een proef met getijde-energie zou op Neeltje ]ans moeten worden uitge voerd en hoogspanningskabels ziet de partij het liefst onder de grond. Voor Delta ziet de partij een zware rol als het gaat om ontwikkeling en "toepassing van duurzame ener giebronnen, maar de commerciële activiteiten van het bedrijf moeten losgekoppeld worden van de nuts- taalc. Delta Nuts moet helemaal pu bliek bezit zijn. HOEK VLISSINGEN De politie heeft vrijdagochtend om half zeven een man aangehouden op de Westerscheldetunnelweg in Hoek. De 19-jarige man uit Terneu- zen kwam slingerend de tunnel uit en overschreed meerdere malen de middenstreep. Bij een blaastest bleek de man 1,5 x teveel alcohol te hebben genuttigd. Na onderzoek bleek dat hij rond zes uur op het Da Vinciplein in Goes een gepar keerde auto had aangereden. Zijn rijbewijs is ingevorderd. De man was in zijn korte verleden als auto mobilist betrokken bij twee eenzij dige ongevallen en eenmaal verliet hij de plaats van een ongeval waar bij een persoon gewond raakte. COLIJNSPLAAT De allereerste kadastrale gegevens van Noord-Beveland verschijnen begin april in boekvorm. De staat van het eiland in 1832 wordt gebun deld in een tweedelige uitgave: een boek met 64 landkaarten en een boek van 112 pagina's met kadastra le gegevens, samen in een doos. In 1832 begon de kadastrale registra tie. Van diverse Zeeuwse-gemeen ten bestond al zo'n kadasterboek, van Noord-Beveland nog niet. De Stichting Colijnsplaat foto- en do- cumentatiearchief laat de boek band drukken in een oplage van 250 stuks. De uitgave gaat 27,50 eu ro kosten, vertelt gemeentearchiva ris Gerard de Fouw. Het project kost 8500 euro. De gemeente heeft 4000 euro subsidie toegezegd, de rest komt uit giften van bedrijven. Twee Vlissingers van 22 en 25 jaar zijn aangehouden omdat ze in de nacht van woensdag op donderdag in de Walstraat in Vlissingen een zestigjarige man hebben mishan deld. De man liep met twee vrou wen in de richting van het Schelde- plein toen hij door een onbekende man werd geschopt en geslagen. De twee verdachten zijn na ver hoor ingesloten. THOLEN Presentatrice, zangeres en theater vrouw Leoni Jansen brengt vrijdag 8 januari haar programma Second Wind in de Meulvliet in Tholen. Jansen (1955) zingt liedjes uit jaar jeugd, van Leonard Cohen, Cat Ste vens, Bob Dylan en Joni Mitchell, het programma stoelt op.haar re cent uitgekomen, gelijknamige dub- belcd. Aanvang 20.15 uur. kaarten bij Stichting Uit Op Tholen. OUWERKERK Uit een weiland in Ouwerkerk is de afgelopen week een Belgisch trekpaard gestolen. De verzorgers van het dier ontdekten de diefstal en hebben aangifte gedaan bij de Zeeuwse politie. De diefstal van het drachtige paard heeft vermoe delijk plaatsgevonden tussen zon dagmiddag 16 uur en woensdag middag 13 uur. De eigenaar van het paard is afkomstig uit Brabant. r door Harold de Puysseleijr HULST - Plastic afval en oud papier samen in één rolcontainer. Dat idee rijpt in de gedachten van de Hulster wethouder Clen de Kraker (milieu), die overweegt zijn ge meente aan te melden voor een landelijke proef met het gecombi neerde gebruik van de papiercon tainer voor de inzameling van pa pier én plastic. De Kraker zegt dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en Recycling Netwerk over wegen statiegeld te heffen op klei ne frisdrankflesjes. Volgens de VNG en de samenwerkende mi lieuorganisaties is de gescheiden inzameling van plastic namelijk maar een halve oplossing. Bij de inzameling van plastic kun nen namelijk hele partijen worden afgekeurd en alsnog in de verbran dingsoven terecht komen, omdat ze vervuild Vijn met bijvoorbeeld wat etensresten of piepschuimdeel- tj'es. De Kraker pleit voor een on derzoek naar de mogelijkheid om de papiercontainers bij de huishou dens gecombineerd in te zetten, dus ook voor de plastic flessen zon der statiegeld. „Misschien is het zelfs mogelijk ook het andere plas tic in de papiercontainer te doen, maar dan in grotere zakken. Ik heb me laten vertellen dat het tech nisch mogelijk is om papier en plastic op eenvoudige wijze van el kaar te scheiden. Dat wordt nu nog nergens gedaan, maar ik denk dat het een prachtige oplossing kan zijn." De wethouder wil zijn idee aankaarten bij het samenwer- kingsplatform voor de afvalverwij dering van de Zeeuwse gemeen ten. Via die organisatie zou Hulst zich namens Zeeland Netvang aan kunnen bieden als landelijk pilot- gebied. „Maar eerst wil ik het zelf allemaal eens goed uitzoeken. Wie weet, misschien ben ik na maart volgend jaar wel geen wethouder meer", tekent De Kraker aan. Lilian Paulus met djembé op de balustrade van de Zuidhavenpoort in Zierikzee. In het bovenste deel van dit monu mentale gebouw beschikt Tak 'N Djola over repetitieruimte. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68