sport 131 Wennemars Schlierenzauer wint, Ammarin springt record VW-Venlo slaat financiële slag met verkoop publiekstrekker Honda Kousemaker van Haarlem naar Den Bosch Achtervolgingsploeg Sven Nys zegeviert in eigen Grote Prijs Van Barneveld bereikt halve finale Bergsma klopt achttal in de sprint Hoffmann beëindigt langlaufcarrière Angenent toerrijder in nieuwe Elfstedentocht Bokspromotor Ruhling overleden zaterdag 2 januari 2010 HEERENVEEN - Erben Wennemars zal definitief niet deelnemen aan de Olympische Winterspelen van Vancouver. De 34-jarige Zwolle naar krijgt geen plek in de ploeg achtervolging, omdat bondscoach Wopke de Vegt de twee resterende posities wil invullen met specialis ten op de vijf kilometer. Wennemars, die zich op het kwali ficatietoernooi niet op een indivi duele afstand wist te plaatsen, is vooral een specialist op de 1500 me ter. Het besluit om nog twee vijf-kilo- t meterspecialisten aan de ploeg toe te voegen, leverde nog een slachtof fer op: Ronald Mulder. De sprinter zal niet kunnen starten op de 500 meter. „We willen minimaal drie vijf-kilometerschaatsers voor de team pursuit", sprak directeur sport van de KNSB, Arie Koops, donderdag tijdens een persconfe rentie in Heerenveen. „En dat gaat helaas ten koste van Mulder." Op de 5000 meter hebben Sven Kramer en Bob de Jong zich gekwa lificeerd. De Jong maakt echter geen deel uit van de achtervolgings- ploeg. Het derde startbewijs wordt eind januari vergeven, tijdens het l olympisch kwalificatietoernooi II. De winnaar van die wedstrijd wordt ook toegevoegd aan de ploeg. Het vijfde lid van de equipe wordt aangewezen door de KNSB. Bondscoach Wopke de Vegt zal in elk geval Carl Verheijen naar de Ca nadese stad willen meenemen. An dere kanshebbers zijn Jan Blokhuij- sen en Wouter Olde Heuvel. Overigens heeft sprinter Mulder nog een minieme kans alsnog naar Vancouver te mogen. De internatio nale schaatsfederatie ISU heeft nog steeds niet duidelijk kunnen ma ken of Nederland een schaatser mag afvaardigen die alleen op de achtervolging meedoet. Koops kreeg vlak voor de perscon ferentie nog een mail van een ISU-official, waardoor de bijeen komst op het laatste moment een half uur werd uitgesteld. Omdat de briefwisseling toch nog geen duide lijkheid bracht, staat Mulder nog steeds in de wachtkamer. Kan de Oranje-equipe niet zomaar een vijf de lid van de achtervolgingsploeg toevoegen, dan mag de sprinter toch starten. „Het is een gevecht met letters", omschreef Koops de si tuatie. Bij de vrouwen wordt pas eind ja nuari duidelijk of de regerend we reldkampioene op de 3000 meter, Renate Groenewold, zal deelne men aan de Olympische Winter spelen. Zij voldeed ondanks haar matige optreden bij het olympisch kwalificatietoernooi aan de eisen, maar wil voorlopig het ticket nog niet verzilveren. „Op dit moment wil Renate helemaal niet naar de Spelen", zei Koops. Groenewold bleef tijdens het eve nement ver verwijderd van haar ge bruikelijke vorm. Ze eindigde als negende op ruime afstand van de winnares Ireen Wüst. „We kijken hoe Renate zich de komende we ken gaat ontwikkelen", gaf Koops aan. De TVM-rijdster hoopt de ko mende weken haar niveau dusda nig te verbeteren, zodat ze eind ja nuari ook zelf ervan overtuigd is dat ze in Vancouver om de medail les kan strijden. De KNSB maakte ook bekend dat de tweede plek op de vijf kilome ter niet wordt ingevuld. Op die af stand voldeed slechts één rijdster, Elma de Vries, aan de kwalificatie- De kans dat Nederland bij de Winterspelen goud wint op de ploegachtervolging is flink toege nomen, nadat de duidelijk werd dat Amerikaanse topschaatser Shani Davis dit onderdeel in Van couver mijdt. De Amerikaanse ploeg was aanvan kelijk de belangrijkste concurrent voor Oranje met Davis, Hedrick en Marsicano. Davis wilde zijn besluit niet toelichten. Davis zal wel deelnemen op alle in dividuele afstanden (500, 1000, 1500, 5000 en 10.000 meter). GARMISCH-PARTENKIRCHEN - De Oostenrijkse schansspringer Gre- gor Schlierenzauer heeft het tradi tionele nieuwjaarsspringen in Gar- misch-Partenkirchen gewonnen. De negentienjarige Schlierenzau er, twee jaar geleden ook al win naar op nieuwjaarsdag, kwam gis teren tot sprongen van 136,5 me ter en 137,5 meter. Zijn landge noot Wolfgang Loitzl eindigde als tweede, Simon Ammann uit Zwit serland werd derde. Het evenement in Zuid-Duits- land is de tweede etappe van de befaamde Vierschansentournee. De Oostenrijker Andreas Kofler won dinsdagmiddag de eerste wedstrijd in Oberstdorf. Kofler eindigde gisteren als vierde met sprongen van 136 en 137 meter en een totaal van 271,9 punten. Hij blijft wel aan de leiding in de stand van de Vierschansentour- BAAL De Belgische veldrijder Sven Nys heeft gisteren in Baal de Grote Prijs Sven Nys gewonnen. Daar mee nam hij tevens de leiding in het klassement om de Gazet van Antwerpen-trofee. De kampioen van België was op zijn eigen par koers na een spannend duel een paar seconden sneller dan Zdenek Stybar uit Tsjechië. Wereldkampi oen Niels Albert, ook een Belg, ein digde als derde. De Nederlander Gerben de Knegt werd vierde. LONDEN Raymond van Barneveld heeft in Londen de halve eindstrijd bereikt van het WK darts van de profbond PDC. De als tweede geplaatste Ha genaar gunde zijn Engelse oppo nent Ronnie Baxter in de kwartfi nale geen enkele set: 5-0. 'Barney' speelt vandaag tegen de verrassend sterke Australiër Simon Whitlock. Co Stompé werd in de kwartfinale uitgeschakeld. Hij ver loor met 5-3 van Mark Webster. BIDDINGHUIZEN Schaatser Jorrit Bergsma heeft gis teren in Biddinghuizen de zestien de wedstrijd om de Marathon Cup gewonnen. Bergsma won op de langste kunstijsbaan ter wereld (5 kilometer) de sprint van een kop groep van negen man. Ruud Aerts eindigde als tweede, voor Jan Maar ten Heideman. Sjoerd Huisman blijft leider van het klassement. Bij de vrouwen ging de zege naar Mireille Reitsma. Zij kwam in Bid dinghuizen solo over de finish. WENEN De van doping verdachte Oosten rijkse langlaufer Christian Hoff mann (35) heeft zijn carrière per di rect beëindigd. Dat maakte de olympisch kampioen van 2002 op de 30 kilometer cross-country be kend nadat hij door het Oostenrijk se anti-dopingbureau Nada was ge schorst. Hoffmann zou betrokken zijn bij bloeddoping, al testte hij nooit po sitief. RIJSWIJK Henk Angenent, winnaar van de laatste Elfstedentocht in 1997, zal weer aan de start verschijnen als de legendarische tocht in de ko mende maanden doorgang vindt. Dit keer zal hij echter als toerrijder deelnemen. Dat liet de melkvee houder en paardenfokker uit Wou- brugge donderdag weten. Angenent gelooft dat een Elfsteden tocht er in 2010 inzit. Als coach van marathonteam TNT Express is hij zich al volop aan het voorbereiden. ZANDVOORT Voormalig bokspromotor Henk Ru hling is donderdag overleden. Hij was 89 jaar oud. Ruhling leed aan ziekte van Alzheimer. Hij heeft zijn lichaam ter beschikking ge steld van de wetenschap. Ruhling was de bekendste boksma nager die Nederland heeft voortge bracht. Hij begeleidde onder ande ren Rudy Koopmans en Rudi Lub bers. De laatste bracht hij in 1973 in de ring tegen Muhammad Ali. VENLO - Keisulce Honda, de ster bij VW Venlo, heeft een contract ge tekend bij CSKA Moskou. Dat maakte VW-voorzitter Hai Ber den donderdag bekend. De twee voetbalclubs bereikten een ak koord en ook de 23-jarige midden velder is er uitgekomen met zijn nieuwe werkgever. De Japanner gaat voor vier jaar naar de Russi sche hoofdstad. Honda kwam twee jaar geleden naar Venlo. Hij maakte dit seizoen in de eredivisie indruk met zes doelpunten en zeven assists. VW wilde in eerste instantie 10 mil joen euro voor Honda. Hoeveel de Limburgers uiteindelijk precies ontvangen is niet bekend. Berden: „We zijn uiterst tevreden met het financiële resultaat, aangezien dit ons streefbedrag nagenoeg bena dert. Uiteraard zien wij Keisuke Honda met lede ogen vertrekken, maar door deze transfer heeft VW een gezonde financiële basis gelegd voor de toekomst." VW wil een deel van Honda's transfergeld besteden aan een nieu we Japanner, verdediger Maya Yos- hida van Nagoya Grampus. Bayern München verhuurt spits Luca Toni tot het einde van het sei zoen aan AS Roma. Dat maakte de Duitse club donderdag bekend. De 32-jarige Toni kwam dit seizoen onder trainer Louis van Gaal niet veel meer tot spelen en had het be stuur van Bayern gesmeekt hem naar Roma te laten gaan. De Itali aanse aanvaller wil in de Serie A bewijzen dat hij nog goed genoeg nee, met twintig punten voor sprong op Loitzl. Schlierenzauer stelde in Oberst dorf nog teleur met een negende plek. De winnaar van de wereld beker maakte zijn status in Gar- misch-Partenkirchen echter wel waar met twee goede sprongen en een puntentotaal van 277,7. Loitzl, die twee sprongen van 135 meter liet aantekenen, kwam tot 272,5 punten. Ammann zette met zijn tweede sprong een schansre cord van 143,5 meter neer. Door een mindere eerste sprong (132 meter) en slechtere jurybeoorde ling kwam de leider in het wereld bekerklassement echter niet ver der dan plaats drie. De tournee gaat morgen verder met de wedstrijd in Innsbruck, drie dagen later gevolgd door de laatste etappe in het Oostenrijkse Bischofshofen. QA«M>SCH- 0P 1 :arEHK!BCH£).. TSflCl Net als in 2008 won de Oostenrijker Andreas Schlierenzauer het traditione le nieuwjaarsspringen in Garmisch-Partenkirchen. foto Matthias Schrader/AP is voor het WK in Zuid-Afrika de ze zomer. Toni zou woensdag al zijn debuut kunnen maken tegen Cagliari. „To ni is de centrumspits die Roma nog miste. Met zo iemand als hij kunnen we de hoge ballen beter benutten", zei Roma-trainer Clau- dio Ranieri verheugd. Ajax verhuurt Jeffrey Sarpong voor de rest van het seizoen aan NEC. De 21-jarige middenvelder heeft nog een contract bij Ajax tot medio 2011. Sarpong doorliep de jeugdoplei ding in Amsterdam en maakte op 22 december 2005 in de bekerwed strijd tegen FC Eindhoven zijn de buut in het eerste elftal. In totaal speelde hij dertig wedstrijden in de hoofdmacht van Ajax. HAARLEM - Profvoetballer Wilmer Kousemaker, afkomstig uit Tho- len, heeft donderdag het noodlij dende Haarlem verruilt voor FC Den Bosch, de nummer tien in de eerste divisie. Hij tekende op de laatste dag van 2009 een contract voor anderhalf seizoen. De 24-jarige Kousemaker mocht transfervrij vertrekken bij de hek kensluiter uit Noord-Holland. Hij speelde er tweeënhalf seizoen (88 wedstrijden) en maakte twaalf doelpunten. Door de Zeeuw te laten vertrekken bespaart Haarlem kosten in de tweede competitie helft. Ook hoofdtrainer Jan Zoutman heeft Haarlem gedag gezegd. Hij koos op 30 december al voor hoofdklasser IJsselmeervogels. Haarlem gaat nu met Ajax, dat een samenwerkingsverband heeft met de club, op zoek naar een ver vanger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57