41 binnenland 2009 TO0S Ter Horst: hoge boete raddraaiers Ravens Oogartsen willen verbod op Extra straf afperser voor bedreigen hulpverleners Verhagen: verwijt Chavez ongefundeerd Sn 3S W*9m Merel in stad zingt harder dan in bos PAUL KUSTERS OUDEJAARSVIERING Ondanks honderden arrestaties noemen bestuurders Nabranders zaterdag 2 januari 2010 BIJ NADER In de eindejaarsquiz 2009 in 35 vragen die donderdag 31 december in deze krant stond, is een fout geslopen bij vraag 16, De letters die voor de eerste twee antwoorden staan zijn per abuis om gewisseld. Voor het eerste antwoord had een K moeten staan in plaats van een P en voor het tweede antwoord een P in plaats van een K. LEIDEN - Een stadsmerel zingt har der en met minder tussenpauzes dan zijn soortgenoten in het bos. De vogel is daarnaast zwaarder dan een bosmerel, met kortere po ten en een kortere snavel. Dat heeft gedragsbioloog Erwin Ripmeester van de Universiteit Lei den (UL) vastgesteld. Ripmeester vergeleek ook DNA van bos- en stadsmerels en komt tot de conclu sie dat er een echt onderscheid is ontstaan tussen de merelsoorten. De merel heeft de stad in snel tem po als leefomgeving ingericht. AMSTERDAM - Een gevangene die was veroordeeld omdat hij ver scheidene uitbaters van cafés in de Pijp probeerde af te persen en daar na vanuit de gevangenis hulpverle ners bedreigde, is voor die bedrei ging tot extra celstraf veroordeeld. De Amsterdamse rechtbank strafte hem met acht maanden cel plus vier maanden voorwaardelijk, om dat hij, vlak voor hij vrij zou ko men, zijn begeleiders van de Jelli- nek-kliniek bedreigde. Bovendien mag hij twee jaar niet in de buurt komen van hun werkplek of con tact met hen opnerhen. Het gerechtshof veroordeelde hem eerder tot drie jaar gevangenis. Hij was 29 augustus 2007 gearresteerd, nadat hij medewerkers van café Kingfisher aan de Ferdinand Bol straat letterlijk en figuurlijk het mes op de keel had gezet. Een me dewerker stak hem in een worste ling uit zelfverdediging neer. De man had eerder ook andere ho- reca-uitbaters belaagd, die geen aangifte durfden te doen, onder wie de eigenaar van café Jong Zuid aan de Ruysdaelkade. Nadat hij twee derde had uitgezeten van de celstraf die hem voor de afper singspogingen was opgelegd, zou hij 28 augustus vrijkomen. Kort voor die datum bedreigde hij zijn begeleiders. Hij belde naar de Jelli- nek met de boodschap dat een me dewerkster 'onder zou gaan' en dat het 'binnenkort een bloedbad' zou zijn daar. Hij stuurde vanuit de gevangenis ook postpakketten op met stukken uit zijn strafdos sier en afbeeldingen van vuurwa pens. De rechtbank vindt de be dreigingen zeer ernstig, omdat ze 'in ernstige mate ontwrichtend' werken op de dagelijkse gang van zaken bij de Jellinek. Dat de man al verscheidene malen celstraffen kreeg voor bedreigingen, telt mee. DEN HAAG - „De nieuwe aantijgin gen van Venezuela dat Curasao en Aruba door de Verenigde Staten worden gebruikt om een aanval op het land voor te bereiden, zijn onjuist, ongefundeerd en echt uit de lucht gegrepen." Dat zegt minis ter Maxime Verhagen van Buiten landse Zaken. Hij wil dat de Venezolaanse ambas sadeur in ons land komende week opnieuw tekst en uitleg komt ge ven over de uitspraken van presi dent Chavez. Die beweerde dat Ne derland spionagevluchten door Amerika mogelijk maakt vanaf de vliegvelden Hato en Reina Beatrix. De ambassadeur is er al op gewe zen dat de Amerikanen zich bezig houden met de bestrijding van drugssmokkel. In een verklaring onderstreepte Chavez echter nog eens dat de VS de Nederlandse An tillen gebruiken om een aanval op Venezuela voor te bereiden. Verhagen wees de beschuldigin gen van Chavez gisteren van de hand. „Nederland laat zijn grond gebied niet gebruiken voor agres sie en streeft goede betrekkingen na met Venezuela", aldus Verha gen. Hij wil snel opheldering over de woorden van Chavez. Hoewel oud en nieuw rela tief rustig is verlopen, balen bestuurders van de enorme politie-inzet. Minister Ter Horst wil volgend jaar forse boetes voor relschoppers. DEN HAAG - Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken vindt dat mensen die 'er plezier aan beleven zich agressief te gedragen en te rel len' tijdens oud en nieuw celstraf en of hoge boetes moeten krijgen. Dat zei ze gisteren op Radio 1. „Als ik naar de cijfers kijk, is het geen rustige nacht geweest. Het was wel beheersbaar", aldus de be windsvrouw. Dat laatste is te dan ken aan de inzet van politie en hulpverlening, maar ze vindt het 'van de gekke' dat die inzet nodig is. Ze is vol lof over de inspanningen, ook van gemeenten die hun best hebben gedaan 'leuke alternatie ven voor jongeren' uit te werken. „Het maximale is gedaan." Het wordt tijd om individuen te tref fen: „Bijvoorbeeld met een brief van de burgermeester in de trant van: als het volgend jaar weer zo gaat, krijgt u 10.000 euro boete." Ongeregeldheden in de nieuwjaars nacht hebben in het hele land ge leid tot vele honderden arrestaties, voornamelijk wegens geweldple ging en vernielingen. Op verschei dene plekken werden agenten en hulpverleners belaagd, soms met vuurwerk. In de grote steden zijn tientallen auto's in brand gesto ken. Maar politie en burgemees ters zeggen minister Ter Horst na dat de jaarwisseling desondanks 'beheersbaar' is verlopen. Grote in cidenten deden zich niet voor, hoe wel in verscheidene steden de Mo biele Eenheid (ME) in actie moest komen. Bij het traditionele vreugdevuur in Na eerdere ontkenningen geeft de burgemeester van Veen nu toe dat er tijdens oud op nieuw spionagevlieg tuigjes zijn ingezet boven door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Oogartsen zijn de stroom vuurwerkslachtoffers die zij jaarlijks voorbij zien komen beu. In het Rotterdamse oogzie kenhuis stond de teller gisteren al op 23, de meesten kinderen en jon geren tot 21 jaar die naar vuurwerk stonden te kijken. Drie van hen moeten een oog missen. Vorig jaar werden 24 ogen blind door vuurwerk. Het Nederlands Oogheelkundig Genootschap (NOG) verwacht dit jaar een eve naring. „We moeten ons eens realiseren wat de medische prijs is van consu mentenvuurwerk", stelt Tjeerd de Faber, oogarts in Het Oogzieken huis Rotterdam en woordvoerder van NOG. „Wij willen eindelijk een verbod." Het NOG is medeoprichter van de nieuwe vereniging vrolijknieuw- jaar.nl die ijvert voor een vuur werkverbod. Een burgerinitiatief voor een verbod op consumenten vuurwerk strandde vorig jaar ech ter in de Tweede Kamer. „Daarom hebben wij alle medische beroeps groepen gevraagd om in kaart te brengen hoeveel vuurwerkslachtof fers zij behandelen. Van plastisch chirurgen en kinderartsen tot in ternisten. Dat moet een beeld ge ven van de medische schade die vuurwerk veroorzaakt. Ik hoop dat Den Haag daarvan eindelijk wakker schrikt. We vinden dat vuurwerk alleen nog door profes sionals moet worden afgestoken." Nederland is volgens hem uitzon derlijk met het aantal vuurwerk slachtoffers. „In andere landen waar consumentenvuurwerk is toe gestaan, raken gemiddeld 26 op de miljoen inwoners gewond, in Ne derland 47 per miljoen. Misschien heeft het ermee te maken dat we een dichtbevolkt land zijn. Vuur werk wordt altijd in de buurt van anderen afgestoken. En vuurwerk afsteken mag maar één keer per jaar. Voor de jeugd is het een hype, hun zak vuurwerk móet leeg. In landen waar consumentenvuur- de wijk Floradorp in Amster dam-Noord, werd de aanwezige politie aangevallen. Ook in Delft, Leiden en Zuidland bij Spijkenisse moest de ME optreden. In Rotterdam zijn 157 mensen gear resteerd, een verdubbeling vergele ken met vorig jaar. Dat kwam vol gens de politie ook door de grote re inzet van agenten. Vijf verdach ten verschijnen vandaag al voor de rechter. Eén van hen zou vuur werk naar een ME'er hebben ge gooid. In de vier grote steden zijn 340 mensen aangehouden. In Am sterdam, Den Haag en Utrecht worden maandag de eerste super snelrechtzittingen gehouden. In andere delen van het land ver liep de jaarwisseling met tal van ar restaties, maar zonder grote inci denten. Daarvoor was een politie macht van vele duizenden agenten op de been gebracht. Alleen al in de regio Rotterdam-Rijnmond wa ren meer dan elfhonderd politie mensen op straat. Burgemeester Jo- zias van Aartsen van Den Haag noemde de benodigde extra poli tie-inzet gisteren 'absurd'. Het nieuwjaarsfeest is in zijn woorden 'een crisissituatie die enige uren aanhoudt'. Het Verbond van Verzekeraars schat de schade tijdens de jaarwis seling vooralsnog op zo'n zeven miljoen euro, een miljoen minder dan vorig jaar. In 2007, toen er gro te ophef ontstond over grootschali ge ongeregeldheden in nieuwjaars nacht, werd nog voor twaalf mil joen euro vernield en voor twintig miljoen euro schade aangericht aan schoolgebouwen. Volgens Otto Adang, lector open bare orde en gevaarbeheersing aan de Politieacademie, verlopen de jaarswisselingen inmiddels rusti ger dan in 2007. Adang leidde een onderzoek naar incidenten tijdens de jaarwisseling in dat jaar. „Veel gemeenten beginnen nu op tijd met voorbereidingen, maar het gaat nog lang niet overal goed. Als heel het land feest viert, gebeurt er altijd wel wat." het vaak rumoerige dorp. door Brigit Groeneveld Tijdens de jaarwisseling heb ben de hele nacht onbeman de vliegtuigjes, uitgerust met nachtcamera's, rondgevlogen boven het dorp Veen. Burgemees ter Fons Naterop van de gemeente Aalburg had gevraagd om deze DORDRECHT - Toeschouwers kijken toe hoe vuurwerk uit een brandend pand aan het Dordtse Neurenburg- pad schiet. De kledingwinkel, ge naamd Het Vrije Tijdscentrum, is in Ü>E FEESTt>AiSENi 1 N MAAR JIJ HEBT TOCH HELEMAAL ©EEN MEXICAANSE ©RIEP J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4