Einde van een 241 id Overleven tijdens oorlogsjaren in Hulst lt,T,t"nE S2!5"» Olifantje Kai-Mook helpt op De Ark Sponsorloop spelcomputer Graauwrock Zoo aan bezoekersrecord i TOEKOMST Het moet er dit jaar echt van komen, van de sloop van vlasfabriek St. Andries en de bouw van de eerste villa's. \&meü zaterdag 2 januari 2010 door Harold de Puysseleijr HULST - Stadgenoot George Sponse- lee deed Hulstenaar Piet Lampo (77) het idee aan de hand. „Ver trouw al je ervaringen en herinne ringen over Hulst in de Tweede Wereldoorlog toe aan het papier." Na drie jaar onderzoek, onder an dere in het gemeentearchief van Hulst, is Lampo's boek gereed. 'Oorlogsjaren te Hulst' is het ver haal over hoe hij als kleine jongen overleefde met familie en vrien den in de periode 1939-1945 in Hulst. Machteloosheid is één van de gevoelens die Lampo na al die jaren nog is bijgebleven van de oor logstijd. „Ik was acht jaar oud toen de oorlog uitbrak en wilde ook als soldaat de strijd aangaan. Maar ui teraard was ik daar te jong voor. Niets te kunnen doen gaf wel een machteloos gevoel." Nieuwsgierig was Lampo net als, andere leeftijdgenoten natuurlijk ook. Zo beschrijft hij dat Neder landse militairen in 1939 oefenden op de schietbaan tussen het Prin ce- en het Solmsbolwerk. „Tijdens de oefeningen was het verboden gebied, maar na afloop gingen we op zoek naar de kogels in het zand". In het fragmentarisch opge- Piet Lampo bekijkt zijn boek Oorlogsjaren te Hulst. foto Peter Nicolai bouwde boek beschrijft Lampo niet alleen het leven van zijn eigen familie tijdens de oorlogsjaren. Hij beschrijft ook meer dan vijftig buurtbewoners; wie ze waren en wat ze deden. 'Oorlogsjaren te Hulst' is een uitgave van Lootens www.lootenspublishing.com Publishing uit Hulst. Het boek kost 21 euro en is onder meer ver krijgbaar bij boekhandel Bruna in Hulst en de auteur zelf (Tuinstraat 31 te Hulst). U BENT WELKOM OP ONZE NIEUWJAARSRECEPTIE! JP>- -- Van harte nodigen we u uit voor de nieuwjaars receptie van de gemeente Terneuzen. Deze vindt plaats op maandag 4 januari, van 17.00 tot 19.00 uur in het Scheldetheater,Westkolkstraat 16 in Terneuzen. Onder het genot van een hapje en een drankje heeft u tijdens deze avond voldoende gelegenheid om college leden, raadsleden en uw mede-inwoners gelukkig nieuwjaar te wensen, ledereen is van harte welkom bij deze bijeenkomst, speciaal bedoeld voor inwoners, verenigings- en bedrijfsleven. We kijken uit naar uw komst! Het gemeentebestuur TERNEUZEN - De Naschoolse Dagbe handeling Kleine Stormvogels in Terneuzen heeft een Wii spelcom puter gewonnen bij de lancerings wedstrijd van de vernieuwde web site van de jeugdzorg. Kinderen konden buurthuizen, jeugdhon ken, woongroepen en andere plek ken waar veel wordt gedaan voor jongeren zelf nomineren voor een Wii. Volgens Het Klaverblad Zee land verdienden eigenlijk alle reac ties een spelcomputer, zodat er uit eindelijk eerlijk geloot moest wor den uit de nominaties. Behalve de kleine Stormvolgens in Terneuzen krijgt ook de jongerenwerkgroep uit 's-Heer Hendrikskinderen een Wii spelcomputer. GRAAUW - Het programma van popfestival in open lucht, Graauw rock, in Graauw krijgt steeds vaste re vormen. Naast the Vipers heeft de organisatie ook Suck On This en The Old Firm gecontracteerd voor het festival op donderdag 13 mei (Hemelvaart). Naast deze drie bands treden ook de band Flip 5 en uiteraard de winnaar van the Road to Graauwrock op. Meer dan 70 bands hebben zich inmiddels aangemeld voor deze selectiewed strijd. Binnen enkele weken hoopt de organisatie de naam bekend te maken van de topact waarmee on derhandelingen worden gevoerd. www.graauwrock.nl door Martijn de Koning ANTWERPEN - Dierentuin Zoo in Antwerpen heeft een prima jaar achter de rug. Het park begroette in 2009 bijna anderhalf miljoen be zoekers. Dat waren er 300.000 meer dan een jaar eerder. Volgens de dierentuin speelde het goede weer in de zomer een rol, net als de crisis: mensen vervin gen vakanties door uitstapjes dicht bij huis. Grootste publiekstrekker was echter Kai-Mook. Het dier was in mei de eerste olifant die ooit in België werd geboren, en dat mocht iedereen weten. De Zoo kondigde de geboorte uitgebreid door Harmen van der Werf Het heeft ontwikkelaar Toon Biesbroeck uit Hulst heel wat kopzor gen gekost, maar dit jaar gaat er het eindelijk van ko men. Van de sloop van vlasfabriek St. Andries aan de Tragel bij Koe wacht en de bóuw van de eerste villa's op supergrote kavels van 5000 tot ruim 6000 vierkante me ter. Zeventig tot tachtig informatie brochures zijn inmiddels de deur uit voor het, aldus Biesbroeck, 'unieke project'. „Zo'n prachtige lo catie op de buiten vind je bijna nergens meer." Dat de plek zo mooi op de buiten ligt, is ook precies waardoor Bies broeck jaren nodig heeft gehad om finale toestemming te krijgen voor zijn project. Tegenstanders von den altijd wel wat om heiïi op ach terstand te zetten. Een bijzonder beschermd plantje, de steenbreek- varen, bleek welig te tieren op het terrein van de fabriek. Biesbroeck was niet voor één gat te vangen en ging akkoord met een door het mi nisterie van Landbouw opgelegde herplantplicht. Bond Heemschut, hoeder van cul turele erfgoed, kwam ook in het geweer. De in 1938 gestichte coöpe ratieve vlasfabriek St. Andries heet te 'de grootste en meest karakteris tieke vlasfabriek in de hele vlaste- lende Euregio te zijn'. Zo'n monu ment slopen zou gewoonweg 'een doodzonde' zijn. Een deel van het complex, enkele fabriekshallen en de schoorsteen, moet in elk geval blijven, deed Bond Heemschut al vast water bij de wijn. Biesbroeck wist ook deze strijd te winnen. De gemeente Terneuzen kwam met hem tot de conclusie dat behoud van de schoorsteen 'technisch on mogelijk' is. Was het maar bij de schermutselin gen met liefhebbers van natuur en oude gebouwen gebleven, dan was het voor Biesbroeck nog vrij ge makkelijk geweest. Het verlaten fa brieksterrein had echter ook een mmmmmw aan en plaatste camera's in de 'kraamkamer', waardoor de beval ling van Kai-Mook en later de eer ste stapjes van het dier voor ieder een via internet te volgen waren. Meer dan een miljoen mensen ke ken live mee, deels op grote scher men die op verschillende plaatsen in Antwerpen waren neergezet. In de drie dagen erna bezochten 60.000 mensen de Zoo. Brouwerij De Koninck maakte een speciaal K-biertje en de dierentuin organi seerde een babyborrel op het As- tridplein, waarbij burgemeester Pa trick Janssens van Antwerpen Kai-Mook bijschreef in het bevol kingsregister van zijn stad. grote aantrekkingskracht op - wat Biesbroeck zelf noemt - 'duistere fi guren'. Een hennepkwekerij is er een keer in ontdekt. „Er werd ook gedeald", weet hij, „en de zieken wagen moest een keer komen, om dat een spelend kind van een zol dering naar beneden was geval- HULST - Kinderen van basisschool De Ark in Hulst houden vrijdag 8 januari een wintersponsorloop. Een deel van de opbrengst wordt besteed aan nieuwe sportkleding voor de schoolkinderen, de rest gaat naar stichting Patakalas. Deze stichting zet zich in voor weeskinderen in Peru. De kinde ren lopen rondjes van vierhon derd meter en kunnen per rondje worden gesponsord. De wintersponsorloop is van i3-30j uur tot 14.30 uur. Na afloop kun-i nen de toeschouwers koffie, thee en warme wafels kopen op school. Ook die opbrengst gaat naar Pata-« kalas. 1 4;..: Coöperatieve vlasfabriek St. Andries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48