cultuur 129 Annemarie Prins komt dicht bij Annie M. G. agenda Zeeland samenqi zaterdag 2 januari 2010 door Eline Besselink Annie M.G., naam en ini tialen zeggen genoeg om te weten over wie het gaat. Morgen begint de zevendelige televisieserie over het leven, het werk en vooral de liefdes van Neerlands meest beken de kleinkunst- en kinderboeken schrijfster. De rol van Annie M. G. Schmidt wordt vertolkt door drie actrices: Sanne Vogel speelt haar in de leef tijdvan 16 - 34 jaar; Malou Gorter van 34 - 59 jaar en Annemarie Prins geeft gestalte aan de oudere Annie van 59 tot haar dood op 84-jarige leeftijd. De serie begint met de 70-jarige Annie. Haar man is juist overleden. Zij blikt met re gelmaat terug op haar leven, maar begint ook een nieuwe levensfase in Amsterdam. Prins passie voor die stad komt overeen met die van Annie M. G. „Er is geen andere stad. Ik ben echt een verstokte Amsterdam mer. Met een korte onderbreking, toen ik op de toneelschool in Arn hem zat, heb ik hier altijd ge woond. Ik ben geboren in Zuid, keurig en benauwd. Als kind zat ik daar niet lekker in mijn vel. Ik ver langde naar iets, maar ik wist niet naar wat. Naar iets wat ontbrak. Op mijn kamertje creëerde ik mijn eigen wereldje. Zo gauw als het kon ben ik weggegaan. Ik smeerde 'm en ging mijn eigen kost verdie nen." De uiterlijke overeenkomsten van Prins met Annie in de televisiese rie zijn opvallend. „Maar ik ben Annie natuurlijk niet", benadrukt de actrice. Volgens haar heeft regis seur Dana Nechustan haar vooral gecast op de energie die zij als speelster meebrengt in deze rol. „Ik leer eerst de .tekst, als een gek. Het is de leeftijd, maar ik heb het altijd moeilijk gevonden om iets uit m'n hoofd te leren. Drie maan den voor de opnames heb ik iede re ochtend vier uur geleerd, in bed. En maar doen en maar doen, als een automaat. Totdat het héle maal zit. Dan heb je je materiaal klaar, dan hoefje daar niet aan te denken. Op de set hoefje alleen in te zoomen op het stukje dat je dan moet doen." Dat Prins naar het toneel wilde, stond voor haar al vroeg als een paal boven water. Ik deed toela tingsexamen in Amsterdam en stierf van de zenuwen. Ik stond daar m'n versje te doen, barstte in huilen uit en rende weg. Dus werd ik afgewezen bij gebrek aan talent. Het is nog steeds zo dat ik geen examen kan doen. Hoe stoer ik ook lijk, ik klap dicht. Audities kan ik dus ook niet doen. Vervolgens ben ik allerlei achterlijke opleidin gen gaan doen. Twee maanden voor kleuterleidster geleerd, daar na anderhalfjaar de academie voor lichamelijke opvoeding ge daan. Toen kwam de watersnood ramp in Zeeland waar ik naartoe ben gegaan om te helpen. Tijdens een studie pedagogiek en psycholo gie kwam ik als stagiaire bij toneel groep Puck, later Centrum. Ik was 24, maar wilde toch de opleiding doen om een goede vakbasis te hebben. Amsterdam wees me met een al af, toen ben ik naar Arn hem gegaan. Ik wilde regisseur worden, maar die opleiding zat niet in Arnhem, dus ben ik actrice geworden." Prins toonde meer in haar mars te hebben dan alleen spelen. Dat laat ste ging haar trouwens aanvanke lijk niet zo gemakkelijk af „Na de toneelschool heb ik één jaar geacteerd, want zo gaat dat dan. Op een gegeven moment kon ik helemaal niet meer op, omdat ik zó bang was, de letterlijke plan kenkoorts. Sophie Kassies, vrien din, sparring partner, en mijn assis tente bij de Beckettserie die ik eind jaren tachtig heb gemaakt, kent mijn angst voor spelen. Eén van de theaters waar we Beckett speelden, had zo'n saloondeurtje in de kleedkamer. Toen zei Sophie de geweldige woorden: 'Ik zie jou door dat deurtje komen en ik denk: ze is niet meer bang om te spelen, dus ik ga een stuk voor je schrijven'. Dat werd Calamity Jane. Ik vond het doodeng, maar ik wil de wel. Vanaf dat moment had ik twee beroepen. Later kwam daar nog schrijven bij, dus nu heb ik er drie." Het televisiepubliek kent An nemarie Prins vooral door haar rol in de serie Oud Geld. „Die rol kostte me niet zo veel moeite, want het was mokken op de bank. Iedereen vond het ge weldig, maar het bevredigde me niet geheel. De serie is een grote compositie en daar draag je een steentje aan bij, maar dat steentje van mij bleef een beetje aldoor het zelfde. Acteren op tv vind ik héér lijk. Het is topsport. Ze maken technisch alles klaar en dan moet je pieken." Prins toont zich naast actrice voor al een bevlogen theatermaakster. Een typerend voorbeeld biedt haar werk in Cambodja. „Een Amerikaan uit Parijs die ik vanuit Nederland ken, is voor de United Nations naar Cambodja ge stuurd om het culturele leven, dat helemaal weg was, weer op gang te brengen. Vijfjaar geleden kreeg ik een mail van hem: de vrouwen hier hebben je nodig. Ik ben begon nen met een workshop voor zes vrouwen. Later hebben we een mild stuk gemaakt waarin ze hun eigen verhaal vertellen. Dat is heel wat voor Cambodjanen, want die zwijgen. Die eerste voorstelling was bedoeld voor verwerking, de tweede is gemaakt om te prikkelen tot praten. Het is een druppel op een gloeiende plaat, een korrel op het strand. Maar wel een mooie korrel. In januari ga ik weer, voor de zevende keer. Daarna ga ik door naar Bhutan, waar ik ook toneelles ga geven en ik wil ook naar Rwan da. Als een slachtoffer denkt: ik ben de enige, is het heel goed om een ander slachtoffer te horen. Het plan - als het lukt, want het geld moet er nog komen - is dat mijn Cambodjaanse groep het stuk in Rwanda gaat spelen. Dan ziet een Afrikaans land dat er in Azië ook genocide is geweest. Niet werken kan ik niet. Wat ik doe is geen be roep, het is mijn leven. Net als mijn twee kinderen en vier klein kinderen." Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 2 JANUARI Heinkenszand Beurs voor modeltreinen en -auto's, De Stenge, 10.00 tot 15.30 uur. Kapelle Opa- en omadag: knutsel en spelletjes dag voor grootouders en kleinkinderen. Fruitteeltmuseum, 12.00-16.00 uur. Nieuwdorp Wandeltocht en veldloop over diverse af standen, Inschrijven vanaf 13.00 uur (wan delaars) en 14.00 uur (hardlopers) bij SV Nieuwdorp, Prinses Margrietstraat. Vlissingen Kerstcircus Zeeland. Hoek Scheldestraat/Aagje Dekenstraat, 1300 en 16.15 uur. ZONDAG 3 JANUARI Vlissingen Kerstcircus Zeeland. Hoek Scheldestraat/Aagje Dekenstraat, 13.00 uur. Wissenkerke Mountainbiketoer met diverse afstanden over Noord-Beveland en 'après-fiets', van af 9.00 uur bij Hotel De Kroon aan de Voorstraat. PODIUM ZATERDAG 2 JANUARI Bergen op Zoom Staatsballet Oekraïne brengt het sprook jesballet De Notenkraker. Theater De Maagd, 19.00 uur. Goes Steve Conté k The Crazy Truth brengen een 'Rockin' New Year' concert. Support- act is The Wrong Jeremies. 't Beest, 21.00 uur. Kapelle Zeeuws instrumentaal nieuwjaarsconcert met fluit, piano en orgel en fluitiste Da nielle van Laar presenteert haar nieuwste jubileum-cd, 25 jaar fluitiste. Grote Kerk, 19.30 uur. Middelburg Theatergroep Duinart brengt een herha ling van de kerstvoorstelling 'Scrooge Si Marley', naar het verhaal van Charles Dickens. Bewerking en regie: Peter Adriaanse 't Spiegeltheater, 20.00 uur. 'Champagne Charlie geeft een nieuw jaarsconcert. Braai tapperij De Mug, 21.30 uur Oost-Souburg Salsa Nieuwjaarsparty met dj Jobo en de Rocky Show Band. Karolingenburcht, 22.00 uur. Vlissingen De Zeeuwse Komedie speelt 'De gesto len kerstboom' van Lia Seleski, regie: Jora Mohlmann. Theater Vestzak 99, 13.00 uur en 16.00 uur. ZONDAG 3 JANUARI Bergen op Zoom Het Malando Orkest o.l.v. Danny Malan- do geeft een jubileumconcert om 15.00 uur. Daarvoor, om 14.00 uur is er een dansdemonstratie en tangoworkshop, en na het concert een afterparty met Zuid-Amerikaanse live muziek van Duo Parana. Theater De Maagd, 15.00 uur. Middelburg Muziektheatergezelschap Goese Operet te Vereniging brengt de musical Annie. Stadsschouwburg, 14.30 uur. Theatergroep Duinart brengt een herha ling van de kerstvoorstelling 'Scrooge Sr Marley', naar het verhaal van Charles Dickens. Bewerking en regie: Peter Adriaanse 't Spiegeltheater, 15.00 uur Oostburg Nieuwjaarsconcert door pianisten Erwin Neve en Marcel van Westen. Ledeltheater, 15.00 uur. Terneuzen Djumbo, magie party. Scheldetheater, 15.00 uur. Vlissingen De Zeeuwse Komedie speelt 'De gesto len kerstboom' van Lia Seleski, regie: Jora Mohlmann. Theater Vestzak 99,16.00 uur. POPAANZEE Popaanzee-deelneemster Marsha over haar favoriete albums op dit mo ment: www.pzc.nl/popaanzee. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie Actrice Annemarie Prins speelt de rol van Annie M. G. Schmidt op latere leeftijd. foto GPD/Harmen de Jong Vanaf 1 januari 2010 zijn dë afdelingen 0-4 jaar (consultatiebureaus) van Aiiévo en Zorgstroom organisatorisch onderdeel van de GGD Zeeland. In Zeeuws-Viaanderen is dit al enige jaren het geval. Vanaf dat moment is de jeugdgezondheidszorg 0-4 jaar in de Oosterschelderegio bereikbaar van 9.00 - 12 00 uur op 0113-249365 Het centraal afsprakenbureau (CAB) is van 8.30- 12.30 uur bereikbaar via 0113-249490 en is gehuisvest bij de GGD Zeeland, Westwal 37 m Goes. De jeugdgezondheidszorg 0-4 jaar op Walcheren blijf gehuisvest in Serooskerke. Het maken en wijzigen van afspraken kan via telefoonnummer 0118-597300. Voor vragen over (opvoeding en verzorging kunt u bellen met de jeugdverpleegkundige van 9;00 - 11.00 uur op telefoonnummer 06-20437876. Het consultatiebureau in Zeeuws-Viaanderen is bereikbaar onder het bekende telefoonnummer 0115-674500. De jeugdgezondheidszorg 4-19 jaar van de GGD Zeeland blijft bereikbaar via tel. 0113-249406.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31