zeeland 127 Oranje en Zeeland, da's de leus itLZeéland 'Fusie ziekenhuizen maakt zorg duurder' Man uit gemeente Hulst verongelukt Valse melding van voorbereiding aanslag Nieuwjaarsduik Strooibeleid Hr. Ms. Evertsen Vuurwerk zaterdag 2 januari 2010 door Maurits Sep en Lilian Dominicus Euforie alom, toen het nieuws bekend werd: ko ningin Beatrix viert haar verjaardag in Zeeland! Zij komt op 30 april 2010 naar Wemeldinge en Middel burg. Vanwaar die blijdschap? Omdat er geen provincie te vinden is die Oranjegezinder is dan Zeeland. Be wijs? Luister maar naar het Zeeuws volkslied. Wij hebben slechts één enk'le keus: 'Oranje en Zeeland!' da's de leus! De zinsnede verwijst naar de vrij heidsstrijd van de Zeeuwen tegen de Spaanse overheerser: Wij dulden hier geen vreemde hand, die over ons regeeren zou. Exit katholieke Filips, entree pro testantse Willem. Het Huis van Oranje is sindsdien al vele malen warm welkom gehe ten in Zeeland en dat zal op 30 april dit jaar niet anders zijn. De voorbereidingen voor een fantas tisch feest in Wemeldinge en Mid delburg zijn al volop in gang. Ze ker na de dramatisch verlopen Ko ninginnedag van afgelopen jaar in Apeldoorn is de Zeeuwse organisa toren er alles aan gelegen Beatrix een fijne dag te bieden. Uiteraard zal de PZC verslag doen van de officiële koninginnedagvie ring. En van alle voorbereidingen voor het feest die de komende maanden worden getroffen. In de aanloop naar het grote feest zal in de krant wekelijks verslag worden gedaan van de ontwikkelingen in Wemeldinge en Middelburg. Die worden gevolgd door twee verslag gevers: Lilian Dominicus van de re dactie Bevelanden schrijft over We meldinge, Maurits Sep van de re dactie Walcheren volgt Middel burg. Wie nog meer wil weten van alle voorbereidingen en zich vaker op de hoogte wil stellen van de laat ste nieuwtjes en achtergronden, kan terecht op het weblog dat over de koninginnedagviering wordt bij gehouden: Oranje Boven (www.pzc.nl/oranjeboven). Behalve nieuws zijn daar gaande weg ook steeds meer achtergron den te vinden. Over koninginne dag 2010, over welke leden van het koninklijk huis verwacht mogen worden op 30 april in Zeeland, over het aanstaande 30-jarig jubi leum van koningin Beatrix, over andere bezoeken van de koningin aan Zeeland. Daarbij kunnen we natuurlijk ook hulp van lezers gebruiken. Herin neringen - zowel verhalen als fo to's - aan eerdere koninginnedag vieringen in Zeeland (Veere in 1981, Sint Maartensdijk in 1996) en andere bezoeken van hare Majes teit aan Zeeland - of ontmoetin gen van u met de koningin - zijn van harte welkom. U kunt die sturen naar: koninginnedagzeeland@gmail.com of naar PZC, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Bellen kan ook naar Lilian Dominicus (0113-315674) en Maurits Sep (0118-434051). DEN HAAG Ziekenhuisfusies leiden tot duurde re zorg. Patiënten reizen niet naar ziekenhuizen die goedkopere zorg aanbieden. Dat zou volgens De Volkskrant blij ken uit een nog niet gepubliceerd rapport van de Nederlandse Mede- dingsautoriteit (NMa). Dat de NMa het gevaar van prijsstij gingen na een fusie onderkent, bleek al uit het besluit over de zie kenhuizen boven de Westerschel- de. De NMa heeft daarin het zieken huis - dat per 1 januari is gefuseerd - een prijsplafond opgelegd. Tarie ven voor behandelingen waarvan het ziekenhuis eigenlijk zelf de prijs zou mogen vaststellen, zijn aan een maximum gebonden. BEVEREN Een 32-jarige man uit Hulst is over leden als gevolg van een verkeers ongeluk in het Belgische Beveren, niet ver van Antwerpen. Dat heb ben de Belgische autoriteiten don derdag bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurde woensdaga vond op de E34 van de Belgische kust naar Antwerpen. De wagen van de Nederlander, die met grote snelheid zou hebben ge reden, begon te slippen bij een rem- manoeuvre en belandde tegen een boom. De bestuurder liep daarbij zware verwondingen op. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij later overleed. VLISSINGEN De Dienst Nationale Recherche heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een Iraakse man aange houden in een woning in de Bloe- menlaan in Vlissingen. Volgens de telefonische melding zou hij van plan zijn geweest een aanslag te plegen. Na een drie uur durend on derzoek in de woning bleek het om een valse melding te gaan. Volgens een woordvoerder van het Landelijk Parket van het Openbaar Ministerie is het onderzoek naar de man afgerond en is hij weer op vrije voeten gesteld. Wel wordt nog onderzocht wie er achter de melding zit. Het OM vermoedt dat problemen in de relationele sfeer de aanleiding waren. zijn gekomen, maar waarvan door twee dierenartsen inmiddels is ver klaard dat één en ander meer een speling van de natuur is geweest. Door vaste brievenschrijver Meijs uit Zierikzee was hierop ook reeds gereageerd en waarbij de termen -stuk verdriet - schorem- slijmjurk en slappe dierenbescherming niet werden geschuwd. Ben benieuwd of dhr. Meijs nu zo flink is zijn ex cuses te maken via deze rubriek. Wim Deijnen Pasdam 15, Sluis. Naar aanleiding van het artikel over de nieuwjaarsduik in de krant van 30/12 wil ik opmerken dat de ze traditie in Zeeland al veel langer bestaat. In de PZC van 2 januari 1979 wordt al verslag uitgebracht van de duiktocht van Duikteam Zeeland met start bij de duiktoren op het badstrand in Vlissingen. De aanleiding was toentertijd het voor nemen een zg. Zeeuws duikbrevet in te stellen, waartegen wij, tever geefs overigens, protesteerden. Van af die tijd is de nieuwjaarsduik jaar lijks in Vlissingen door de vereni ging georganiseerd. A.M. van Weelden, Akkerwindelaan 5, 4537 CH Terneuzen In de krant 28 december stond dat de fractie van Alert! schriftelijke vragen heeft gesteld aan het college over het huidige strooibeleid in de gemeente Schouwen-Duiveland. Dat is op zijn minst opmerkelijk. Want hoewel de wethouder toen geen garanties kon geven voor wat betreft de veiligheid, heeft Alert! in 2005 toch zelf ingestemd met het bezuinigingsvoorstel om niet meer overal te strooien. En dan nu gaan strooien met schriftelijke vragen!? Er hebben toen maar drie partijen tegen deze bezuinigingsmaatregel gestemd. Lijst Raats, Christen Unie en Leefbaar Schouwen-Duiveland. Jacqueline van Burg Bolwerk 3, Zierikzee Ze worden warm verwelkomd, on ze jongens en meisjes van Hr.Ms. Evertsen. Tot aan de minister aan toe. Die zag je nooit als je van je koopvaardijreis terugkwam. De-Shell mensen vanuit Vietnam, 70'er jaren. De zeelieden die be dreigd werden door de autoriteiten in Algerije tijdens de oliecrisis. De mensen die ongewild in oorlogssi tuaties terecht kwamen, ongewa pend; omdat ze bij de koopvaardij voeren. Die werden anoniem afge haald, of namen de trein naar huis. Geen lintjes, het was je werk. Ik gun het ze, die tot de tanden bewa pende jongens en meisjes, zij zijn niet enigen die ons land wereld wijd vertegenwoordigen. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek Ik ben het volkomen eens met de column 'Een gezellig uiteinde' van 30 december van Ernst Jan Rozen- daal. Elk jaar in december verruilt een deel van de bevolking het ver stand voor krankzinnigheid. Alles moet wijken voor vuurwerk, daar bij de nadelen op de koop toene mend. Vernielingen, brand/stich ting), verwondingen, milieubelas ting en doodsbange huisdieren. Wat maakt het uit, de ander draait wel op voor de gevolgen Het is onbegrijpelijk dat de over heid niet het lef toont om, net als in andere landen, het particulier bezit van vuurwerk te verbieden. Met het bespaarde geld kunnen we organisaties als Amnesty Interna tional en Stichting Ninos Unidos Peruanos een financiële injectie ge ven. Adriaan Huibregtse Vikingstraat 6 Westkapelle |l§S§»w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29