De vrouw-met-de-ezel Plannen waren er genoeg maar Camera's op Arnestein om inbrekers te weren Foto uit Canada Weer brandstichting in stationsgebouw Mannen aangehouden voor mishandeling Auto's opengebroken op parkeerterrein Ons Genoegen geeft concert in Ter Reede Wim Camper (100) overleden Zinken Toogje NIEUWJAARSRECEPTIE zaterdag 2 januari 2010 ARNEMUIDEN ARNEMUIDEN - Opnieuw is in Arne- muiden geprobeerd het voormalig NS-station in brand te steken. Na dat de brandweer zondag net op tijd was om een uitslaande brand te voorkomen, moest op oudejaars middag opnieuw worden geblust. Er waren flessen spiritus door een ruit naar binnen gegooid. Tegen de gevel lag in brand gestoken hout. De brandweer was net op tijd. VLISSINGEN Twee Vlissingers van 22 en 25 jaar zijn aangehouden omdat ze in de nacht van woensdag op donderdag in de Walstraat in Vlissingen een zestigjarige man hebben mishan deld. De man liep met twee vrouwen in de richting van het Scheldeplein toen hij door een onbekende man werd geschopt en geslagen. De twee verdachten zijn na verhoor in gesloten. VLISSINGEN Op het parkeerterrein aan de Ko ningsweg is tijdens de jaarwisse ling in drie geparkeerde auto's inge broken. Ook andere auto's waren doelwit. Van vijf auto's zijn ruiten vernield, bij zeker 10 personen auto's de spiegels. Ook van een ge parkeerde auto in de Hercules Se- gherslaan zijn ruiten vernield. Ver der werd schade toegebracht met vuurwerk en een stoeptegel. VLISSINGEN Het harmonieorkest van de Ko ninklijke Harmonie Ons Genoegen geeft zondag om 14.30 uur een con: cert in het atrium van verzorging stehuis Ter Reede aan de Vredehof laan in Vlissingen. Het concert is een try-out voor het traditionele Nieuwjaarsconcert dat op zaterdag avond 9 januari in de Sint Ja- cobskerk plaatsvindt, dit jaar met medewerking van Margriet Es- huijs. door Theo Giele MIDDELBURG - Bewakingscamera's langs de wegen moeten inbrekers weren van het bedrijventerrein Ar nestein in Middelburg. Burgemeester en wethouders wil len het bedrijf Fox Parkbeheerder voor een periode van drie jaar toe stemming verlenen om aan de Uij- terschootweg, de Industrieweg en de Kleverskerkseweg camera's op te hangen. Verder is het college be reid hiervoor vijfduizend euro sub sidie te verlenen. Hoewel de bedrijven op Arnestein op eigen terrein al beveiligings maatregelen hebben getroffen, is de schade aanzienlijk. Hekwerken, alarminstallaties, bewakingscame ra's op eigen terrein en bewakings diensten hebben niet kunnen voorkomen dat in de afgelopen drie jaar regelmatig is ingebroken. De totale schade was in de perio de 2007-2009 bijna één miljoen eu ro. Met het plaatsen van de camera's langs de toegangswegen kan wor den geregistreerd welke auto's van en naar het bedrijventerrein rij den. De camerabeelden worden zeven dagen bewaard. Alleen Fox Parkbe heer heeft toegang tot die beelden. „Fox is bereid om met de gemeen te overeen te komen dat deze ca merabeelden alleen worden uitge lezen door de politie in het geval van een aangifte", schrijft het colle ge in een voorstel aan de gemeen teraad. Volgens burgemeester en wethou ders is het zeker niet overdreven om tot cameratoezicht langs de openbare weg over te gaan 'gelet op de omvang van de schade door inbraken enerzijds en het karakter van het gebied waar cameratoe zicht wordt ingesteld anderzijds'. Langs de wegen zullen borden worden geplaatst die bezoekers van Arnestein wijzen op het éame- ratoezicht. Het voorstel om cameratoezicht toe te staan komt deze maand aan de orde in de gemeenteraad van Middelburg. door Theo Giele Onlangs bereikte ons het be richt dat Wim Camper is overleden. In de serie Middelburg 1940 vertelde de honderdjarige Camper over zijn ervaringen als klokkenmaker in het vooroorlogse Middelburg. Het verhaal Een man van de klok is na te lezen op www. pzc.nl/ middelburg 1940 onder de knop 'eerder verschenen'. Wim Camper werd in 1909 in Amster dam geboren. Als baby verhuisde hij naar Middelburg waar zijn va der een klokkenzaak had overgeno men. Wim Camper had jarenlang een winkel aan de Korte Delft. In het verhaal over de familie Adriaanse dat enkele weken ge leden in deze serie verscheen, was te lezen dat café het Zinken Toogje in de Geere stond. Verschillende le zers wezen ons erop dat dit on juist is. Café het Zinken Toogje was in de Beddewijkstraat. Vincent Tilroe uit het Canade se Edmonton stuurde per e-mail deze foto van zijn de win kel van zijn betovergrootvader Din- genus Tilroe. Op de foto staan Din- genus' vrouw Sara de Jonge ep zijn dochter Anna Maria. Tilroe vermeldt niet in welke straat de winkel stond. Vincents grootva der, de kleinzoon van Dingenus, emigreerde met zijn gezin in 1957 vanuit Amsterdam naar Canada. Volgens Vincent is zijn overgroot vader Abraham is de jaren dertig vanuit Middelburg naar Naarden verhuist. Zijn ouders hadden al een heel leven achter zich toen Jan Plantefe- ber in 1925 werd gebo ren. Zijn wieg stond in Colijnsplaat, waar zijn ouders na een avontuur in Amerika wa ren terechtgekomen. In 1911 waren ze geëmigreerd, maar zeven jaar la ter keerden ze Michigan de rug toe en ging het gezin terug naar Zee land. Jan Plantefeber en Maria Plante- ber-Platschorre waren 48 jaar toen Jan zich aandiende. Vader en moe der Plantefeber hadden al vier (veel) oudere kinderen. Zijn oudste zus was 21 jaar ouder en het verschil met zijn jongste zus was zeven jaar. Daartussen zaten nog twee broers. Leuk was het niet om een nako mertje te zijn. „Mijn ouders waren erg gesloten, erg teruggetrokken. Over de tijd in Amerika vertelden ze nooit wat. Er leek op veel din gen een taboe te rusten." Van Colijnsplaat herinnert Jan zich niets. Toen hij twee jaar was verhuisde het gezin naar Middel burg waar zijn ouders café De Ge kroonde Valk overnamen. De fami lie Plantefeber woonde boven de kroeg. Het stond op de hoek van de Zuidsingel en de Korte Noord straat, waar nu al jaren het gapen de gat van de bouwput ligt te wachten op invulling. Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website www.pzc.nl laten de voor oorlogse stad herleven. Het gemeentebestuur van Veere wenst u een gelukkig nieuwjaar en nodigt u van harte uit op de nieuwjaarsreceptie op maandag 4 januari. U bent welkom van 19.00 tot 21.00 uur in het gemeentehuis in Domburg. De Spuikom. De Vlissingers praten erover met veelgevoel en bevlogen heid. Maar toch niet vanwege dat weelderige onkruid? In vier verhalen probeert de PZC te ontdekken wat het braakliggende stuk grond, inge klemd tussen binnenstad en boule vard, voor de stad betekent. Van daag de laatste aflevering: de plan- door Wendy van den Hurk Ashok Bhalotra, de be roemde stedenbouw kundige van het bu reau Kuiper Compag nons, begon er. elk van zijn vele voorontwerpen van bestemmingsplannen mee: het is een wonder dat de Spuikom nog nooit is bebouwd. Het gebied heeft werkelijk alles mee, maar toch ook weer niet. Aan het begin van de twintigste eeuw barstte in Vlissingen de bouwwoede los. In een tijd van een paar decennia was het gebied van wallen en grachten veranderd in de Rooie Buurt en was de Spui kom omrand door de Badhuis straat. Van de Kom bleven bou wers af. Dat kon ook niet anders. Immers, het gebied moest water bergen. Anders hadden er allang huizen gestaan. Toen de functie in de jaren zeventig echter verviel en de gemeente de grond had verwor ven van het waterschap, in 1981, stelde de gemeenteraad nog dat zelfde jaar uitgangspunten voor be bouwing van de Spuikom vast. De projectontwikkelaars stonden al op de stoep. In een reeks van ideeën was dat van architect Cees Dam nog het meest opvallende. Hij kwam met een amfitheater-achtig plan op de proppen. Menig Vlissinger kan zich dat nog herinneren. Maar in tussen gebeurde er niets, behalve de aanleg van de Spuikomweg en de bouw van de nieuwe bioscoop. De gemeente schakelde eind jaren negentig 'huisarchitect' Ashok Bha lotra weer in. Zijn eerste aanzet tot een bestemmingsplan arriveer de in november 1998 op het stad huis. Leidend daarin was de Boule vard of Dreams: een rij van zes ap-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24