29 wonen m Lekker slapen op paardenhaar Oude foto's en pentekening krijgen vlekken en beginnen te vervagen. Wat kan ik doen? De twee bol-esdoorns in mijn voortuin zijn tien jaar niet gesnoeid. Mag dat nu nog? mi* lJsL|| wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 2 januari 2010 door Jan van Muilem en Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 De tip die meneer Van Ostaden van een familielid kreeg, was goed. Doel treffend ook. Maar, zo vraagt Van Ostaden zich af, wat heb je nu aan foto's die in een doos weggestopt zijn? Van Ostaden heeft originele fo to's van zijn overgrootouders, eind negentiende eeuw. Die wil je zien en laten zien, op een fraaie plek in de woonkamer. Maar ze beginnen te vlekken en te vervagen. Net als die fraaie pentekening van begin jaren zeventig. „Het beste is ze donker en in een gecontroleerd milieu te bewa ren", zegt ook J. Haveman van www.fotohersteller.nl. Gelukkig heeft hij een alternatief. Want Have man begrijpt dat de foto's wel ge toond moeten kunnen worden: „Laat een duplicaat van de foto en tekening maken en bewaar het origi neel donker in een album." Zijn be drijf, maar ook soortgelijke andere, „kunnen duplicaten maken en daar bij de oorspronkelijke staat van de foto grotendeels terugbrengen." Lezeres L. Oldenkamp is verhuisd naar een nieuwe woning. Die bevalt haar prima, maar minder te spreken is ze over de planten in haar voor tuin. In het bijzonder over de twee flinke bol-esdoorns. 'Ik denk dat ze al zo'n tien jaar niet gesnoeid zijn. Zeker weet ik dat natuurlijk niet, omdat ik hier pas woon. Ik vraag me af of ik de bol-esdoorns nu nog mag snoeien. En zo ja, hoeveel ik er dan af mag halen. Werkt het net als met het snoeien van knotwilgen, dus dat ik alle takken mag snoeien?' Volgens deskundige Romke van de Kaa mag Oldenkamp haar bol- esdoorns zonder schroom aanpak ken en net zo behandelen als een knotwilg. „Dit moet wel zo vroeg mogelijk in de winter gebeuren, an ders is de sapstroom al op gang en gaat de boom overvloedig bloeden. Maar liever niet zagen en snoeien als het vriest." Dat betekent dus dat Oldenkamp moet hopen op nog een paar vorstvrije dagen... We brengen een derde deel van ons leven in bed door. Daarom is het belangrijk het juiste matras te kiezen. Traagschuim leek lange tijd de beste optie, maar natuurlijke alternatieven bieden zich nadrukkelijker aan. door Cor-Peter Pasma 1 en 5: De matrassen van Swiss sense zijn opgebouwd uit al leen natuurlijke materialen. 2: Een medewerker van Lavital knipt het paardenhaar op maat voor het matras. 3: Doorsnede Lavital Sapphire. 4: De exclusieve bedden van Vi-Spring zijn gemaakt van na tuurlijk materialen, foto's GPD www.lavital.nl www.natural-beds.nl www.swisssense.nl www.vispring.nl www.sand.nl www.coco-mat.nl De Amerikaanse ruimte vaartorganisatie Nasa ontwikkelde in 1965 een rubberstof die de G-krachten op het lichaam van astronauten bij de lan cering beter moest verdelen. Traag schuim leek de oplossing. Het vormt zich exact naar het lichaam en verdeelt zo de druk. Het materi aal haalde nooit de cockpit, maar begon na het verlopen van het pa tent in 1995 wel aan een opmars in de slaapkamer. De laatste jaren worden matrassen die voorzien zijn van een boven laag van traagschuim het meest verkocht. Ze worden bovendien veel gebruikt in ziekenhuizen, om dat door de uitstekende drukverde- ling doorliggen wordt bestreden. Toch kleven er ook een paar nade len aan het rubber. Zo is de ventila tie vaak niet optimaal en voelen met name de goedkopere versies soms zweterig en warm aan. Ook wordt regelmatig gewaarschuwd voor de gebruikte weekmakers in deze matrassen. Het gevolg is dat matrassen ge- Goed liggen Goed slapen is goed liggen. Naast een goede matras is een goede lighouding van essen tieel belang. De beste slaaphou ding voor de mens is een zijlig ging, waarbij beide benen wor den opgetrokken en zo veel mogelijk op elkaar worden ge houden. In elke andere hou ding worden de nek en onder rug onvoldoende ondersteund en is een ochtend met spier en of rugpijn het gevolg. maakt van natuurlijke materialen bezig zijn aan een comeback in de slaapkamer. Materialen als paar denhaar, kamelenhaar, kokos en stro worden steeds meer in het ma trassen verwerkt. Familiebedrijf Vital Bedden in Zwaag heeft inmiddels vijftien jaar ervaring met het maken van ma trassen van natuurlijke materialen. Zo verwerkt het bedrijf bijvoor beeld katoen en kameelwol. Het grote voordeel? „Veel natuurlijke materialen hebben de gecombi neerde eigenschap te ventileren, te verwarmen en te koelen", zegt een medewerker van Vital, dat vorig jaar de Natural Beds-collectie pre senteerde. Ook beddenmaker Vi-Spring zweert bij het gebruik van natuur lijke materialen. Synthetische bed den ademen niet, waardoor je het er gemakkelijk te warm in krijgt, stelt het bedrijf, dat maismeelve- zels in haar matrassen verwerkt. Swisssense kiest voor een iets an dere aanpak. De maker van luxueu ze boxsprings verwerkt de natuur lijke materialen alleen in de boven laag om zo de juiste ventilatie te krijgen. Dat een moderne 'strobaal' niet so ber is maar juist modieus en stijl vol, bewijst het Griekse bedrijf Co- co-mat, dat bezig is aan een op mars in Nederland. Het bedrijf maakt voor de productie van bed den gebruik van een imposante lijst natuurlijke materialen, waar onder zijde, hout, wol, linnen, ka toen, dons, paardenhaar, zeegras en kokosvezels. Al die niet-giftige en ademende materialen worden verwerkt in aantrekkelijke bedden, bijpassend linnengoed en (slaapka- mer)meubilair. Afgelopen najaar presenteerde het bedrijf de eerste door de Nederlandse ontwerper Edward van Vliet ontworpen slaap- kamerlijn tijdens het hippe Inside Design Event in het Lloyd Hotel in Amsterdam. Voor alle genoemde producenten geldt dat de bedden en matrassen niet goedkoop zijn. Een matras kost als snel tegen de 750 euro of meer. Belangrijkste oorzaak daar van is het verwerken van paarden haar in het matras. Omdat paar denhaar hol is van binnen, kan het vocht bijzonder snel transpor teren. Dat is geen overbodige luxe wanneer je bedenkt dat een mens tot 1 liter vocht per nacht verliest. Wie een goedkoper alternatief zoekt, kan op zoek naar een ma tras dat stro als basis gebruikt. De eigenschappen zijn hetzelfde, maar stro gaat minder lang mee. Beddenmaker Sand biedt naast dure paardenhaarmatrassen ook goedkopere matrassen gemaakt van katoen en wol. Deze beschik ken over een winter- en zomer- kant. Wat het ook wordt, de keuze voor een matras blijft altijd een per soonlijke. Belangrijkste aankoop- tip? Zorg dat je uitgerust gaat win kelen. Elk bed voelt voor een ver moeid lichaam lekker aan. Nog be ter is het een nachtje proef te sla pen. De betere beddenproducen ten vergoeden een nachtje in een hotel op hun bed, wanneer daarna wordt overgegaan tot aanschaf. P5-J Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121