media 35 Sylvie van der Vaart doet het, evenals Paul de Leeuw, prinses Mabel, minister Maxime Verhagen en schaatser Erben Wennemars. BN'ers hebben Twitter ontdekt als multimediale uitlaatklep. Voor trivialiteiten, politieke statements en nieuwtjes. De fans vréten het. door Monique Brandt media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 2 januari 2010 Televisiedichter Nico Dijkshoorn leest de krant, terwijl Ali B. zijn zoontje pap geeft. Georgina Verbaan dubt over een nieuwe winterjas. Antonie Kamerling ging gisteravond alweer te laat naar bed en Paul de Leeuw heeft lamskotele tjes in huis gehaald. De ochtend is net begonnen en we zijn al hele maal op de hoogte van het doen en laten van de sterren. Twitter, de internetdienst die kor te berichtjes van maximaal 140 te kens plaatst, is niet langer louter spielerei van internetfanaten. 'Ik twitter, dus ik besta' is tegenwoor dig het motto van bekend Neder land. Een beetje polderberoemd heid houdt, in navolging van de wereldsterren, zijn 'volgers' met korte tweets, verstuurd vanaf com puter of mobieltje, op de hoogte. Triviaal misschien, maar we vre ten berichtjes van Lange Frans die net shoarma heeft gehaald of van Christina Curry, die koude oren heeft. Volkszanger Dries Roelvink twit- tert met mensen met wie hij naar eigen zeggen doorgaans weinig contact heeft: studenten en journa listen van opiniebladen. Hij begon met 80 volgers, het zijn er, 8 maan den verder, 1.600. „Wekelijks ko men er tientallen bij." Een melige foto van een gehaktbal, door hem via Twitter verspreid, werd maar liefst negenhonderd keer bekeken. „Ik bedoel maar, Twitter is een me- diawapen geworden", zegt hij. „En absoluut verslavend. Een nieuwe show, mijn boek dat bijna uit komt, een nieuwe cd, ik zet het er allemaal op. Een stukje zelfpromo- tie dat ik helemaal kan sturen, zon der tussenkomst van een bureau." Radio-dj Michiel Veenstra is, zo bleek onlangs uit een onderzoek van een gespecialiseerd communi catiebureau, de meest invloedrijke, bekende twitteraar. „Dat gaat 'bijna de hele dag door. Het is een primaire levensbehoefte gewor den." Veenstra laat zijn volgers (ruim 10.000) weten waar hij is en geeft luistertips of linkjes naar inte ressante artikelen door. „Het is de snelste nieuwsvoorziening die je je maar voor kunt stellen: als er iets aan de hand is, verspreidt het nieuws zich als een olievlek. Daarnaast is het een zeer directe manier van communiceren met luisteraars. Ik krijg dagelijks hon derden reacties." Om fans tijd te besparen, is er sinds een tijdje de website Bnerslive.nl, met een duidelijk overzicht van alle 'tweets' van be- 'kende Nederlanders, heet van de naald. Er zijn berichten van ruim 180 BN'ers te lezen: van Doutzen Kroes, Youp van 't Hek en Esmée Denters tot Ali B. en Anouk. Daar naast zijn er de afgeleide sites Celebslive.nl (voor internationale sterren) en hebben ook sporters met Sporters.nl en politici met Politici.nl er een eigen platform. Het aanbod aan twitterende be roemdheden groeit enorm en het overzicht wordt op de site iedere dag uitgebreid, vaak op verzoek van sterren of hun managers, ver telt Richard Henderickx, mede-ini tiatiefnemer van de site. Hij kwam op het idee, omdat het nogal een klus is meerdere BN'ers via TWit- ter te volgen. „Je wordt overstelpt met een enorme lading berich ten." Inmiddels checken dagelijks Maxime Verhagen en Jan Peter Balkenende druk met mobieltjes, foto CPD 600 tot 800 mensen zijn site, en zo'n 2.500 mensen kijken elke dag wel even via de computer. De site is via RSS-feeds bovendien zó op een andere website, Hyves of Face- bookpagina's te plaatsen. „Het be reik is dus behoorlijk groot." Dat bleek bij de dood van Ramses Shaf- fy, toen heel veel BN'ers hun me deleven twitterden en massa's nieuwsgierigen Bnerslive.nl be zochten. Ook redacties van kran ten en entertainmentprogramma's gebruiken zijn site om quotes te zoeken, weet Henderickx. Volgens hem hebben BN'ers veel voordeel van Twitter. „BN'ers heb ben behoefte zelf greep te houden op de boodschap die ze willen brengen. Ze krijgen er enorm veel reacties op, het is echt instant be vrediging voor zo'n ster. Voor fans is het leuk dat ze het gevoel heb ben dat ze weten waar de BN'er uithangt. Dat persoonlijke is de kracht." Een aantal BN'ers benut het me dium om roddels te ontkrachten. Victoria Koblenko en haar ex, voet baller Jevgeni Levtsjenko, hadden volgens de roddelbladen weer een relatie omdat de twee samen wer den gefotografeerd op een feestje. Via TWitter gaf ze een weerwoord: „Niks is koek en ei, we zijn uit el kaar." Koblenko: „Dan hebben mensen uit de eerste hand dat het niet waar is en hoeven ze een sug gestie niet te geloven." Nadelen zijn er ook. Zo is het niet altijd te controleren of iemand is wie hij zegt te zijn. Theo Maassen ging onlangs nogal tekeer over talk- showhost Robert Jensen, maar de echte Maassen twittert helemaal niet. Ook programmamaker Alber to Stegeman is geen twitteraar. Toch bleek laatst dat Paul de Leeuw met de persoon die zich voor hem uitgaf, had getwitterd over een programmavoorstel. Ste geman: „We waren er samen blijk baar al helemaal uit, er was al een afspraak gemaakt met Tina Nij- kamp (programmadirecteur van SBS6, red.) en toen pas bleek dat ik van niets wist." Jon van Eerd vraagt zich af hoe lang zijn drang tot twitteren stand houdt. „Eerlijk gezegd zie ik het nut er nog steeds niet van in. Ik was ook een tijdje heel actief op Facebook, maar op een gegeven moment dacht ik, 'mijn God, heb ben we met z'n allen niks beters te doen?!' Ik kan me goed voorstel len dat ik over een paar maanden denk, ik heb het wel gehad met dat getwitter." Reageren? redactie.media@wegener.nl LOVE BOAT In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto CPD In Love Boat heb ik nog nooit iemand kotsend over de re ling zien hangen. Zeeziekte bestond er niet. Misschien dat ik daarom altijd aan de buis gekluisterd zat als de serie op tv kwam. Want zelfs het meest mi nuscule golfje zorgt bij mij voor e'en draaierig gevoel en een groeni ge gelaatskleur. Tussen 1977 en 1986 voer het cruiseschip Pacific Princess 241 keer uit. De boot nam wereldwijd miljoenen passagiers mee op sleeptouw. Van Portugal (Barco do Amortot Zuid-Afrika (Die Plesierboot), overal leefden te levisiekijkers mee met het wel en wee van Captain Merrill Stubing en zijn dochter Vicky, Doc Bricker, Gopher Smith, Isaac Washington en hostess Julie McCoy. Elke aflevering verliep volgens een min of meer vast stramien. In de eerste shots heette de bemanning de passagiers welkom en in de laat ste beelden nam ze weer op infor mele wijze afscheid. Voorzien van hun grootste tandpastaglimlach maakten de bemanningsleden een praatje met diegenen die later in de aflevering een hoofdrol bleken te vervullen. Wie herinnert zich niet de spierwitte pakjes van de crew en de kniebroek van Captain Stubing met bijpassende kniekou sen? Natuurlijk was het vooral love dat de klok sloeg. Meteen daar op die loopbrug kwa men de verschillende verhaallij nen samen: één over de beman ning die zorgde voor de komische noot, één liefdesverhaal over passa giers en één die deels grappig deels serieus van aard was. Die ver haallijnen werden door verschillen de groepen schrijvers bedacht. De basis voor het geheel vormde de tv-film The'Love Boat, die weer was gebaseerd op het boek Love Boats, uit de koker van Jeraldine Saunders, een voormalig hostess op een cruiseschip die daarin haar ervaringen beschreef. Prachtige zonsondergangen, maan- schitteringen op de altijd rustige zee, nooit slecht weer. Verliefde stelletjes, ruziënde koppels (maar aan het einde kwam alles weer goed), bejaarde zussen, hele fami lies met kinderen. De diversiteit aan passagiers op de Love Boat was enorm. In 1986 kwam er een einde aan de serie. Niet alleen omdat de kijkcij fers waren gedaald, maar ook om dat Fred Grandy, in de serie speel de hij Gopher Smith, besloot dat hij zijn acteercarrière wilde inrui len voor een politieke loopbaan. Dat lukte: hij werd congreslid voor de Republikeinen in zijn thuis- Staat Iowa. Marlous Flier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111