Drieklapper van Yvonne van Gennip kijktip kijken luisteren Actrice Ellen Vogel draagt sinds jaar en dag de eretitel 'koningin van het theater'. In de VPRO-televisieserie Bernhard, schavuit van Oranje, speelt ze nu een échte koningin: Juliana. Aan Hans Jacobs vertelde ze over deze opmerkelijke rol. zondag, 22.50 uur O zaterdag 2 januari 2010 jgajbKk lopend." Ellen Vo- Êjh gel kijkt met vreug- de terug op de op- namen voor de te- levisieserie Bern- hard, schavuit van Oranje, maar het was wel hard wer ken. „Dat heb je met film. Je moet scènes steeds weer opnieuw spe len", vertelt ze in Amsterdam. Daar heeft ze net de eerste afleve ring bekeken van de serie die de VPRO vanaf maandag (4 januari) op Nederland 1 uitzendt. „Het is vreselijk moeilijk jezelf te zien", zegt ze, maar genoten heeft ze wel. „Zo ontzettend leuk dat ik op mijn leeftijd nog ben gevraagd. De hele sfeer was zo goed. Het zijn al lemaal mensen die bezeten zijn van hun vak. Dat heb ik zó gemist. Het was hartverwarmend. Ik voel de me intens gelukkig, echt als een vis in het water." Maar dat bete kent niet dat de 87-jarige actrice, die eind november werd onder scheiden met de Blijvend Applaus Prijs, snel weer ergens optreedt. „Nee zeg, het is genoeg geweest", aldus Vogel, die tot haar 80ste op het toneel heeft: gestaan. Bovendien, zo voegt ze er glimla chend aan toe, „ik word vreselijk duur, vanwege de verzekering." Als zij opeens zou uitvallen, zou den de programmamakers met een strop zitten. Vandaar dat voor af goed is gekeken of Ellen Vogel fit genoeg was. „'Kunt u nog tek sten leren', vroegen ze. Dat ging goed. Daarin ben ik tenslotte ge traind. Ze zeggen ook dat acteurs niet zo gauw dement worden, van wege die hersentraining." Voor de zekerheid klopt ze toch maar even op de houten tafel. „De ze maand word ik 88. Ik leef bij de dag, dat is leuk genoeg." Ellen Vogel kon uit eigen herinne ringen putten voor de rol van de oudere koningin Juliana. Lotje van Lunteren speelt haar op jongere leeftijd. „Ik heb Juliana enkele ma len ontmoet. Ze was dol op thea ter en kwam in de pauze of na af loop van een voorstelling even pra ten. Erg leuk. Bernhard heb ik één keer een handje gegeven. Dat was niet zo'n theaterman, maar hij had wel charme. Hij was een verwen de, sexy jongen", zegt Vogel. Ook veel eerder heeft ze zich al een beeld kunnen vormen van Juliana. „Ik woonde als klein meis je in Den Haag. Ik denk dat ik 14 jaar was toen ik Bernhard en Juliana bij paleis Noordeinde heb gezien/terwijl ze samen in zo'n au tootje zaten na de verloving. Ik stond langs de kant." Van de polygoonbeelden uit die tijd herinnert ze zich hoe Juliana na de huwelijksreis in 1937 als 'totaal andere vrouw' terugkwam. „Hij heeft haar al gevormd, aan haar geknutseld", dacht ze toen. In de oorlog leefden Bernhard en Juliana gescheiden van elkaar, hij in Londen, zij in Canada. „Toen zijn ze enorm uit elkaar gegroeid." De serie gaat niet aan die verwijde ring voorbij. Ook de minder fraaie kanten van de prins, briljant ge speeld door Daan Schuurmans (jonge Bernhard) en Eric Schnei der (oude Bernhard), komen aan bod. Hij is niet voor niets een 'schavuit van Oranje'. „Ik denk dat Juliana meer van hem heeft ge pikt, omdat ze een kind hadden met wie iets aan de hand was. Dat ze dus bij elkaar zijn gebleven voor dat kind", aldus Vogel. Eric Schneider speelt de bejaarde prins Bernhard. „Hij lijkt ontzet tend goed. Het is net of Bernhard echt bij je zit." Vogel is geroerd door de tekst die Schneider als de oudere prins tegen het einde van zijn leven uitspreekt: 'ïk ben door veel mensen in de steek gelaten, maar niet door haar'. „Hij heeft toch altijd.een bepaald gevoel .voor haar gehouden. Voor haar was Bernhard, denk ik, de grote liefde van haar leven", zegt ze. Ellen Vogel zet een krachtige vorstin neer, die zich niet zo maar aan de kant laat zetten. „Je kunt haar niet te dement maken", zegt ze over Juliana, die aan het einde van haar leven niet meer in het openbaar verscheen en continu verzorging nodig had. „Natuurlijk, naarmate de serie vordert, haalt ze meer dingen door elkaar en in de laatste aflevering gaat ze dood. Het was een sterke vrouw. Ze zal een lieve kant hebben gehad, maar ze liet zich de kaas zeker niet van het brood eten." De actrice vindt het leuk dat ze in de serie als Juliana een paar keer flink uitvalt tegen Bernhard. „Ik heb me natuurlijk wel eens afge vraagd wat Beatrix en haar zussen ervan vinden, als ze er al naar kij ken. We spelen natuurlijk toch hun ouders. Ik heb geen idee." Bernhard, schavuit van Oranje, maandag, Nederland 1, 22.00 uur Reageren? redactie.media@wegener.nl Ellen Vogel is Juliana Ellen Vogel als oude re koningin Juliana: „Ze liet zich de kaas niet van het brood eten." foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109