3 IT Kartonnen FestivalChair is stevig m Indigostruik 9 2.6 Porseleinen klokjes Stevige vorst hebben we inmiddels gehad. Des te meer reden voor het eerste goede voornemen in het nieuwe jaar: het huis degelijk isoleren. Dat levert geld op, maar vooral een behaaglijk huis. door Alice Plekkenpol SI Eerst zakte het kartonnen krukje nog gemakkelijk door zijn pootjes, maar nu kan het 800 kilogram aan. De FestivalChair, bedacht door Haarlemmer Tim Vardy, is een groot succes, door Kees van der Linden SI Zaterdag 2 januari 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 Indigofera kirilowii. foto CPD O S 7\ rn Een tuinboeken- woord dat voor ver warring zorgt, is halfheester. Soms wordt deze term gebruikt voor planten die op een tuin centrum op de afdeling vaste planten staan, maar technisch gezien heesters zijn omdat ze houtige stengels hebben. Planten als tijm, rozemarijn en la vendel zijn eigenlijk miniatuurheesters, maar worden ver kocht als vaste plant. Maar onder halfheesters kun je ook planten verstaan, die in hun land van herkomst échte strui ken zijn, maar in ons klimaat 's winters tot aan de grond toe invriezen. De fuchsia is in haar land van herkomst een struik, bij ons gedraagt zij zich als vaste plant. Tenzij die fuchsia in een pot staat en 's winters binnen wordt gehaald. Zo'n zelfde plant - heester in een warm en vaste plant in een koel klimaat - is de Indigofera of indigoplant. Er bestaan wel honderd verschillende Indigofera's. Het zijn heesters met klein, geveerd blad die door hun kleine blaadjes een buitengewoon luchtige induk maken. Ze bloeien met roze of paarse vlinderbloempjes in grote aren, in de na zomer en de herfst, een tijd waarin de meeste ande re heesters allang zijn uitgebloeid. Alleen Indigofera kirilowii bloeit wat vroeger, al aan het begin van de zomer. Dit is de kleinste Indigofera, nauwelijks 1 me ter hoog, met frisgroen blad dat sprekend op het blad van een acacia lijkt. De lichtroze bloemen ver schijnen niet alle tegelijk, maar over een periode van een week of zes. Het blad blijft tot diep in de herfst lichtgroen. Zoals alle Indigofera's houdt de struik van een zonnige standplaats en droge grond. Van veel planten raakt het blad tegen het einde van de zomer moe en bestoft, maar de blaadjes van Indi gofera kirilowii blijven tot aan het einde van het sei zoen lentefris. De bekendste indigostruik is Indigofera heterantha, i,5 meter hoog, met paarsroze bloemtrosjes in sep tember en oktober. Dit is de soort waaruit ooit de kleurstof indigo werd gewonnen, totdat halverwege de ne gentiende eeuw werd uitgevonden hoe je op synthetische wijze indigo kon maken. Op kleine schaal wordt de plant nog gebruikt voor het verven van exclusieve spijkerbroeken. Een derde soort die je een enkele keer tegenkomt is Indigofe ra amblyantha, met kleine roze, eigenwijs rechtopstaande aartjes. Indigofera amblyantha wordt anderhalve meter hoog en het moet wel heel hard vriezen om de struik boven gronds te laten afsterven. Wie niet wil dat zijn indigostrui ken al te hoog worden, kan de winter een handje helpen door alle takken die de winter hebben overleefd in het voor jaar vlak boven de grond af te snoeien. Indigostruiken zijn gemakkelijk te zaaien: ze maken zwarte zaadpeulen en het is niet lastig die te verzamelen en de zaadjes er uit te peuteren. Zaai die in het voorjaar in een bloempot op de vensterbank en leg ze voor het zaaien een nacht in lauw water. Dan kiemen ze binnen twee weken. De Amerikaanse topontwerper George Nelson is on der meer bekend en succesvol geworden met klokken, kinderhorloges en hangklokken. Des te opmerkelijker is het dat in de archieven van Vitra, sinds 1957 produ cent van de meubels en accessoires van onder anderen George Nelson, drie ontwerpen uit 1953 werden ge vonden, die nooit in productie zijn genomen. Anno nu is de reden daarvoor niet meer te achterhalen. Op basis van de originele plannen en de verkregen prototypes brengt het Vitra Design Museum nu deze originele uurwerken, gemaakt van porselein en uitge rust met een kwartswerk, voor de eerste keer op de markt. De klokken kosten circa 199 euro en zijn vanaf februari 2010 onder meer verkrijgbaar via de webshop van: Maak een jas voor je huis W ie kent ze nog, ijs bloemen op de ruiten en ijspe gels aan de zolder balken? In de meeste van de zeven miljoen Ne derlandse woningen, vooral van na 1983, komen ze niet voor. Want die zijn redelijk tot goed geïsoleerd en mede daardoor comfortabel. De meeste kou wordt geleden in huizen van voor 1975. Niet voor niets worden zulke panden door gaans na verkoop flink opgeknapt door de nieuwe eigenaren, die zich een comfortabel stulpje wen sen. Praten we over woningisolatie, dan praten we over grote bedra gen. Het meest effectief zijn vol gens de Vereniging Eigen Huis het plaatsen van een hoogrendements ketel (kosten: 2.000 tot 4.000 eu ro), HR++-glas (circa 45 euro per vierkante meter) en spouwmuur isolatie (circa 14 euro per vierkante meter). Die investeringen zouden zich binnen vijfjaar terugverdie nen. Nu zijn juist de besparingen een omstreden punt, want geen wo ning is hetzelfde en dat geldt even eens voor de bewoners ervan. Wie in een nieuw rijtjeshuis of apparte ment woont, verstookt aanzienlijk minder dan iemand in een vrij staand monumentaal pand waar dubbel glas niet is toegestaan. Ook maakt het veel verschil of je met een gezin veel thuis bent of als al leenstaande royaal buiten de deur vertoeft. Mede om die reden adviseren de instanties MilieuCentraal en Meer Met Minder door een deskundige een maatwerkadvies energiebespa ring te laten uitvoeren, alvorens aan (ingrijpende) isolatie te begin nen. Met zo'n advies, dat 200 tot 450 euro kost en waarvoor sinds kort tot 200 euro rijkssubsidie wordt verleend, kan een huiseige naar precies laten berekenen wat hij aan investeringen kwijt is en hoe snel hij die kosten terugver dient. Isolatie leeft onder de Nederland se consumenten, weet woordvoer der Puk van Meegeren van Milieu- Centraal. „Er is de wens de ener gierekening te verlagen, het milieu te helpen en het wooncomfort te verbeteren." Bij MilieuCentraal wordt de meeste informatie ge vraagd over dubbel glas, dakisola tie, woningisolatie in het alge meen, subsidieregelingen, vloer en bodemisolatie, zonnepanelen en spaarlampen. Ook de organisatie Meer Met Min der krijgt steeds meer vragen van consumenten. „Veel vragen gaan over de susidieregelingen die voor 2009 en 2010 gelden, en verder over maatwerkadvies energiebespa ring en het energielabel", zegt woordvoerder Rick van de Weg. „Dat maatwerkadvies geeft direct inzicht in de mogelijke energiebe sparende maatregelen in een be paalde woning." Zowel MilieuCentraal als Meer Met Minder stellen dat isolatie werkzaamheden deskundigheid vereisen en zo nodig door een aan nemer of andere vakman moeten worden uitgevoerd. Van de Weg: „Het is belangrijk te weten wat je moet doen en hoe je isolatiemate riaal moet aanbrengen. Als je een maal uitleg hebt gekregen, kun je ook vrij gemakkelijk zelf klussen uitvoeren." MilieuCentraal benadrukt het be lang van goede ventilatie. Als je iso lerend glas in een woning plaatst die verder slecht is geïsoleerd, zo als menig oud huis van voor 1940, kunnen vochtproblemen ont staan. Vocht ontstaat vooral op koude plaatsen als vloeren, kelders en buitenmuren. Isoleer die gedeel ten dus ook meteen. Nog enkele valkuilen: een ver warmde garage levert veel energie verlies op, tenzij zowel het (platte) dak als de muren en de garagedeur goed zijn geïsoleerd. Een serre is een aan het huis gebouwde onver warmde glazen ruimte. Zorg dus bij de bouw ervan dat deze goed afsluitbaar is van de rest van het huis om energieverlies te voorko men. Isoleren van een serre is na melijk geen optie. www.milieucentraal.nl www.meermetminder.nl (subsi dieaanvraag isolatieglas) www.senternovem.nl (aanvraag maatwerkadvies energiebespa ring) www.energiesubsidiewijzer.nl (ge meentelijke subsidies) www.vrom.nl (rijkssubsidies) www.verbouwwijzer.nl (klustips) F5~jl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl www.design-museum.de foto CPD Honderdduizend zijn er al van verkocht. Het New York Times Style Magazine prees recent deze Dutch standout creation. Zelfs het Amsterdamse Van Goghmuseum en Galeries Lafayette in Parijs verkopen het. Vardy bedacht het vederlichte krukje tien jaar geleden op het North Sea Jazz Festival in Den Haag, waar hij als muziekliefheb ber graag komt. „Sommige zalen hadden alleen staanplaatsen, maar daar mag je wel je eigen kruk of stoel mee naartoe nemen. Ik wist dat niet. Toen ik daar stond, dacht ik: waarom kun je hier dan ner gens een stoel huren? Of eentje ko pen, van golfkarton of zo?" Op het idee volgde snel een proef exemplaar, dat niet veel kon heb ben. „Mensen zakten er doorheen, de pootjes waren te zwak." Vardy knutselde verder en nu kan de ge patenteerde FestivalChair een hoop aan. „Hij is gemaakt van dub bel golfkarton, zware kwaliteit van 9 millimeter dik. Door de kruiscon- structie is hij oersterk." Een socia le werkplaats maakt pakketjes van het bedrukte karton, voorzien van een hengsel. Uitpakken en vou wen kan al in een halve minuut. Tegen een wand in het Haarlemse kantoor van Vardy staan de voor beelden tot aan het plafond opge stapeld. Een simpele rode kruk met het merk Coca Cola springt er uit, of een met het logo Stop Aids Now. Een oranje kruk vermeldt de tekst celebrate work. „Die heb ik ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 106