2 uit agenda Openbare repetitie Foekepottentocht Juice donderdag 31 december 2009 meisjes van dertien, veertien jaar ooit het initiatief tot de nu groot ste duik van Zeeland. „Wij kenden toen alleen de duik in Schevenin- gen maar. En daar wilden onze ouders ons echt niet op Nieuw jaarsdag naar toe brengen", herin nert Goudzwaard zich. Van den Heuvel weet nog dat de barre win ter (inclusief ijsschotsen in de zee) het drietal inspireerde om de zee in te duiken. Haar broer, een buur jongen en een moeder van een van de meiden haakten aan. De eerste duik bij de trap van Westen- schouwen was geboren. Van lieverlee groeide dat grapje uit tot een megafestijn. In 2001 deden 84 deelnemers mee. In 2006 kozen ruim 260 deelnemers het koude sop. Vorig jaar gingen 480 men sen, aangespoord door honderden toeschouwers, tegelijkertijd te wa ter. „Volgens mij werd het op een gege ven moment een soort nieuwjaars borrel van het dorp, dan hoefde je niet per se naar Renesse om ieder een gelukkig nieuwjaar te wen sen", probeert Van den Heuvel het aanvankelijke succes te verklaren. De foto die naderhand wordt rond gestuurd, de warme chocomelk en de livemuziek (dweilband Liever Ier As Tuus warmt de boel dit jaar op) deden de rest. „Het is een spontane, leuke activiteit. Met een enorme sfeer. Iedereen is duf van het feesten de vorige avond en dan ga je met z'n allen de zee in. Pure adrenaline", omschrijft Goud zwaard het gevoel wat ze er nog al tijd bij heeft. Wie die adrenaline ooit heeft voe len stromen, komt er niet makke lijk meer van los. „We zijn flink ge stoord bezig, dachten \tfe toen", zegt Peter van den Heuvel (broer van initiator Marianne) jaren na dato. Inmiddels heeft hij echter bijna alle edities beleefd. Bracht hij oudejaarsnacht bij zijn inmid dels naar Kampen verhuisde ouders door, dan reed hij de vol gende dag terug naar het friste ver- jaarsfeestje bie d'n trap. Of neem dat andere jaar dat de jaarwisse- ZONDAC 3 JANUARI Vlissingen Kerstcircus Zeeland. Hoek Scheldestraat/Aagje Dekenstraat, 13 uur. Wissen kerke Mountainbiketoer. Afstanden van 15, 30, 60 of 80 kilometer over Noord-Beveland. Verder een wandeltocht van 15 kilome ter. Inschrijven van 9 tot 11 uur bij Hotel De Kroon aan de Voorstraat. Daar is ook de 'après-fiets van 11.30 tot 15.30 uur. DINSDAG 5 JANUARI Scharendijke Nieuwjaarsreceptie van Vrouwen van Nu afdeling Noordwelle in Resort Land en Zee. Om 15.00 uur. WOENSDAG 6 JANUARI Kerkwerve Nieuwjaarsreceptie dorpsraad in service punt 't Zuudènde, 20.00 uur. Scharendijke Kerstboomverbranding en lampionop tocht. Vanaf het verenigingsgebouwbij de kerk aan de Platteweg. Start 19.00 uur. DONDERDAG 31 DECEMBER Axel Trimcrosswedstrijd, georganiseerd door Scheidsrechtersvereniging .Zeeuws Vlaan deren in samenwerking met atletiekvere niging Scheldesport. Inschrijven (3,50 eu ro) vanaf 12.30 in kantine voetbalvereni ging Axel. Afstanden: 500 meter 13.30 uur, 3,2 en 6,4 km 13.30 uur, 9,6 km 14.30 uur. Axelse Bos, 12.30-15.30 uur. Middelburg Dichterlijke oudejaarsshow door Ko de Laat en Coenraedt van Meerenburgh. In de voorstelling 'Het jaar uit met 52 snel- sonnetten' dragen zij een selectie voor van de actuele gedichten die dit jaar schreven voor de site gedichten.nl. De Drukkery, Markt 51, 14.00-15.00 uur. Vlissingen Oudjaarsdisco in jongerencentra, georga niseerd door Stichting Palladium.Jongeren- centrum De Paraplu, Vlissingen, 23.00 - 03.00 uur. Jongerencentrum Multi-Culti, Oost-Souburg, 23.00 - 03.00 uur. Zierikzee Oudejaarsborrel café de Biet. Vanaf 15.00 uur. VRIJDAG 1 JANUARI Vlissingen Kerstcircus Zeeland. Hoek Scheldestraat/Aagje Dekenstraat, 13.00 en 16.15 uur. Westenschouwen Nieuwjaarsduik bij de trap van Westen- schouwen. Start om 15.00 uur. Vlissingen Nieuwjaarssnorkeltocht. Badstrand, 14.00 uur. Dreischor Nieuwjaarsduik bij het strandje van Dreischor. Inschrijven kan Vanaf 12.00 uur, duiken om 13.00 uur. Domburg Nieuwjaarsduik. Strand Noordduine, 13.30-00.00 uur. Zierikzee Nieuwjaarsborrel café de Biet. Vanaf 15.00 uur. ZATERDAG 2 JANUARI Vlissingen Kerstcircus Zeeland. Hoek Scheldestraat/Aagje Dekenstraat, 1300 en 16.15 uur. Kapelle Opa- en omadag. Dit is een knutsel en spelletjesdag, die is bedoeld voor groot ouders en hun kleinkinderen. Verder een speurtocht naar voorwerpen in het mu seum. Om 13.30 uur start een rondlei ding. Fruitteeltmuseum, 12.00-16.00 uur. Heinkenszand Beurs voor modeltreinen en -auto's. Voor het uitproberen van treinen is een test baan aanwezig. De Stenge, 10.00 tot 15.30 uur. Nieuwdorp Wandeltocht en veldloop over verschillen door Esme Soesman Het eerste jaar ston den ze met z'n zes sen op een rijtje te blauwbekken. Veer tien jaar later is er op nieuwjaarsdag wat tempera tuur betreft nog niets veran derd. Maar wel qua aantal deel nemers: de nieuwjaarsduik Wes tenschouwen trekt inmiddels honderden mensen naar de trap. Leonie Goudzwaard hoopt er mor gen ook bij te zijn. De tegenwoor dig in de Franse Provence wonen de duiker-van-het-eerste-uur kampt met autopech, waardoor ze nog niet zeker weet of ze oud en nieuw in Zeeland zal vieren. „Maar als ik er ben doe ik zeker mee." Goudzwaard en haar vrien dinnen Janne Goedhart en Marian ne van den Heuvel namen als Het Zeeuws Orkest houdt spe ciaal voor ouders en kinderen een openbare repetitie vooraf gaand aan de serie nieuw- jaarspromconcerten. De repeti tie biedt onder meer Der Schaus- pieldirektor van Mozart en mu ziekstuk Peter en de Wolf. Zondag 3 januari, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 14 - 17 u. foto Dirk-Jan Gjeltema de afstanden. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur (wandelaars) en 14.00 uur (hardlo pers) bij SV Nieuwdorp, Prinses Margriet straat. De trap van Westenschouwen in 2007 In Heinkenszand is modelbouw te zien. Op de Markt in Tholen-Stad gaat vanochtend het Rommel- pottenfestival van start. Blaaska pel De Klienkers begeleidt de foekepottentocht op een rond gang langs winkeliers in het hart van de stad. Tot slot zijn er oliebollen en chocolademelk. Donderdag 31 dec., Markt, Tholen-Stad, vanaf 11.00 uur. Juice, een nieuwe Zeeuwse coverband is al ruim een jaar be zig een avondvullend program ma op te bouwen. De band is in middels rijp zich aan het pu bliek te presenteren. Juice speelt covers van Joss Stone tot Earth Wind and Fire. Als het swingt, speelt deze band het. Zaterdag 2 jan, Café De Ceere, Middelburg, 22.00 uur. v-:' Nieuwjaarsduikers in Vlissingen wachten op het startsein (2009). foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92