81 buitenland Amerikanen zijn uit op vergelding tegen Al Qaida kj Kabul: Troepen Navo of Een onnavolgbaar strateeg VS schoten kinderen dood Giftige kwal bijt winnaar van droombaan op tropisch eiland Record aan drugs in Nederlandse truck Poetin: bevolking Rusland groeit weer Britse gijzelaar in Irak na ruim twee jaar vrij Meer doden door vliegtuigongevallen Zweden verdenkt wel neonazi's van diefstal TERRORISME Leger VS zou al actief zijn in Jemen Armoede en terreur In Memoriam 1940 - 2009 donderdag 31 december 2009 PARIJS De Franse douane heeft 206 kilo gram amfetamine en 43 kilo cocaï ne in beslag genomen die verstopt zaten in een Nederlandse koelwa gen die met patat op weg was naar de Kanaaltunnel. De hoeveelheid amfetamine was, volgens de doua ne gisteren, twee keer zo groot als de totale hoeveelheid onderschep te amfetamine in heel 2008. De Êritse bestuurder is opgepakt. MOSKOU De bevolking van Rusland is dit jaar voor het eerst sinds 1995 weer gegroeid. Dat heeft de Russische premier Vladimir Poetin gisteren gezegd in een televisieboodschap. De officiële statistieken worden la ter bekendgemaakt. Poetin voegde eraan toe dat de ge middelde levensverwachting van de Russische bevolking is gestegen tot bijna 69 jaar. LONDEN Kidnappers hebben de Brit Peter Moore, die in mei 2007 werd ont voerd in Irak, vrijgelaten. Dat liet de Britse minister van Buitenland se Zaken, David Miliband, gisteren weten. Volgens Miliband verkeert de 36-jarige computerexpert in 'goede gezondheid'. De Britse am bassade in Bagdad heeft zich over hem ontfermd. Bij de kidnap wer den vier lijfwachten vermoord. SYDNEY AMSTERDAM In 2009 zijn over de hele wereld 719 mensen omgekomen door onge vallen met grote commerciële vliegtuigen. Dat zijn er meer dan een jaar eerder, toen 504 mensen het leven lieten. Ten opzichte van het gemiddelde van 830 in de laat ste tien jaar, steekt het aantal van 2009 wel gunstig af. Dat bleek giste ren uit voorlopige cijfers van het NLR-Air Transport Safety Institute. STOCKHOLM De Zweedse geheime dienst onder zoekt of neonazi's achter de dief stal zitten van het bord dat hing bo ven de ingang van het voormalige vernietigingskamp Auschwitz. Ver moed wordt dat de neonazi's met de opbrengst van het bord aansla gen in Zweden wilden financieren. Een woordvoerder van de Zweedse politie bevestigde dat gisteren in de Zweedse media. Peter Moore De Brit Ben Southall, die werkt als opzichter op een tropisch eiland in Australië, is tijdens het jetskiën ge stoken door een giftige kwal. De winnaar van 'de beste baan ter we reld' moest daarom naar het zieken huis, zo schreef hij gisteren op zijn blog. De zogeheten irukandji-kwal kan dodelijk zijn. „De zachte aanraking was genoeg om me duidelijk te ma ken dat het geen dier is om mee te klooien en dat ik echt mijn wetsuit aan had moeten doen", aldus de 34-jarige Southall, die als opzichter alleen maar hoeft te genieten en te bloggen. Southall kreeg last van koorts, mis selijkheid en hoofdpijn. Ook steeg zijn bloeddruk en had hij kramp in zijn borstkas. Hij kreeg een aantal injecties om de symptomen tegen te gaan en sliep diep, waarna hij op knapte. De Brit won een wedstrijd van een regionaal Australisch toerismebu- reau, waardoor hij een half jaar op het eiland mag passen. Daarvoor krijgt hij 80.000 euro. Zijn tijd op het eiland zit er bijna op. 'VS en Jemen zoeken samen doelen voor bombardemen ten.' Gevechten Jemenitische veilig heidsdiensten met Al Qaida-strijders. Senatoren: geen gevangenen aan Jemen overdragen. WASHINGTON - De Verenigde Sta ten en Jemen zijn gezamenlijk op zoek naar locaties in Jemen om te bombarderen. Dat hebben twee anonieme Amerikaanse functiona rissen gisternacht tegen de Ameri kaanse nieuwszender CNN ge zegd. Inlichtingendiensten en elitetroe pen uit Jemen en de VS zoeken volgens de bronnen naar locaties, waaronder trainingskampen, van de terreurbeweging 'Al Qaida op het Arabische Schiereiland' (AQAP) in Jemen. AQAP heeft de verantwoordelijk heid voor de mislukte aanslag op een Amerikaans vliegtuig boven Detroit opgeëist. De bronnen bena drukten dat het doel van de zoek tocht is om opties klaar te hebben voor het geval president Barack Obama besluit tot een vergeldings actie. lemenitische veiligheidsdiensten raakten gisteren in gevecht met Al Qaida-strijders in de westelijke pro vincie Hudaydah. Daardoor zijn verscheidene mensen gewond ge raakt. Dat meldden Jemenitische overheidsfunctionarissen. Een mili tant zou zijn gevangengenomen. De afgelopen maanden heeft Je men de aanvallen op Al Qaida op gevoerd, met name in het noorden van het land. Naar buiten toe houdt Washington zich daarover op de vlakte, maar volgens de bronnen van CNN is het krachtelo ze Jemenitische leger niet in staat om die aanvallen zelfstandig uit te voeren. Dat zou betekenen dat de Jemen is het armste land in het Midden-Oosten. Het telt bijna 24 miljoen inwoners, van wie de meesten islamitisch zijn en Arabisch spreken. Jemen is grotendeels afhankelijk van olie-inkomsten en internatio nale hulp. De meeste inwoners zijn werkzaam in de landbouw. Het noorden van Jemen wërd in 1918 onafhankelijk van het Otto maanse Rijk. De Britten trokken zich in 1967 terug uit het zuiden. Noord en zuid werden in 1990 sa mengevoegd tot de jemenitische Republiek. De hoofdstad is Sanaa. De regering in Sanaa van president Ali Abdallah Saleh mist in grote de len van het land gezag. Clans of stammen die vooral met rust wil len worden gelaten, hebben, net als groepjes extremisten, relatief weinig te duchten van de staat. In Jemen worden vaak toeristen ontvoerd. Stammen proberen daar mee druk uit te oefenen op de cen trale autoriteiten. In de meeste ge vallen komen de gijzelaars na on derhandelingen weer vrij. In Jemen vinden geregeld aansla gen plaats op westerse doelen. In september kwamen zestien men sen om door een aanslag op de Amerikaanse ambassade. SAUDI-ARABIE JEMEN i Sanaa ETHIOPIË SOMALIË Verenigde Staten AQAP al langer op de korrel hebben en Jemen op dit moment helpen. De afgelopen maanden zouden tientallen mili tanten zijn gedood door rege ringstroepen. Volgens een van de bronnen van CNN is tussen de Amerikaanse en Jemenitische veiligheidsdiensten afgesproken samen te werken te gen AQAP, op voorwaarde dat de VS niets naar buiten zullen breng en over hun rol bij de bombarde menten. Dat zou het mogelijk ma ken om met toestemming van le men Amerikaanse troepen aanval len vanuit de lucht te laten uitvoe ren. Drie Amerikaanse senatoren heb ben president Barack Obama giste ren opgeroepen voorlopig geen ge vangenen uit detentiekamp Guan- tanamo Bay over te dragen aan Je men. Dat zou pas weer kunnen als Sa naa garanties geeft dat deze gevan genen niet in Jemen op vrije voe ten zullen komen. Bijna de helft van de 198 gevange nen in Guantanamo Bay komt uit Jemen. De Republikeinse senatoren John McCain en Lindsey Graham en de Onafhankelijke Joseph Lieberman, wilden met de oproep hun 'ernsti ge zorgen' delen met de president, omdat ze vrezen dat overgedragen gevangenen zich later weer aanmelden bij terroristische orga nisaties. De Republikeinen hopen ook een stokje te steken voor de aanstaande overdracht van zes ge vangenen. „Gezien de veiligheidssituatie in Je men en het in het verleden aange toonde onvermogen van de over heid om gevangenen vast te hou den, denken we dat het zeer onver standig en onbezonnen is de ge vangenen over te dragen", aldus de Amerikaanse senatoren, die re fereerden aan een uitbraak uit een zwaarbewaakte gevangenis begin 2006. KABUL - Uit een Afghaans over- heidsonderzoek is gebleken dat buitenlandse militairen zaterdag tien burgers uit hun huizen heb ben gesleept en doodgeschoten. Dat heeft het bureau van de Af ghaanse president Hamid Karzai gisteren bekendgemaakt. Onder de doden zijn acht scholieren van 13 tot 17 jaar. Het incident had plaats in het dis trict Narang in de oostelijke pro vincie Kunar. Een eenheid van bui tenlandse militairen stapte uit een vliegtuig en haalde de tien uit drie huizen en schoot ze dood. De Navo heeft laten weten dat de alliantie op dat moment geen mili taire acties in het gebied hield. Wel zouden volgens een militaire functionaris Amerikaanse troepen op eigen gelegenheid operaties hebben uitgevoerd in het gebied aan de grens met Pakistan. De Amerikaanse troepen opereren vol gens hem apart van de internatio nale Isaf-troepen in Afghanistan. Honderden Afghanen gingen giste ren uit protest de straat op in de oostelijke stad Jalalabad en in Ka- bul. In Jalalabad werden beeltenis sen van VS-president Barack Oba ma en Amerikaanse vlaggen in brand gestoken. In de hoofdstad scandeerden de betogers: „Dood aan de vijand van de islam." De voormalige president van Indonesië, Abdurrah man Wahid alias Gus Dur, is gisteren na een lang ziek bed overleden in Jakarta. door Theo Haerkens Abdurrahman Wahid, de eerste democratisch geko zen president van Indone sië, werd met recht excentriek ge noemd toen hij op 20 oktober 1999 uit het niets op het presiden tiële pluche belandde. Met die prestatie gaf de broze moslimlei der zijn visitekaartje af. Wie zich veertien dagen voor de presidents verkiezingen kandidaat stelt en toch het hoogste ambt verovert, heeft wat in zijn mars. Wahid, meestal Gus Dur ge noemd, was een onnavolgbaar po litiek strateeg, die in zijn beste ja ren moeiteloos verschillende schaakborden bespeelde. De vrij wel blinde moslimleider leidde voor zijn presidentschap vijftien jaar de Nahdlatul Ulama (NU), met 35 miljoen aanhangers de grootste moslimorganisatie in de wereld. Hij bekritiseerde de dicta toriaal regerende president Soehar- to, maar voerde wel samen met diens dochter Tutut campagne om radicale moslims de wind uit de Abdurrahman Wahid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8