321 sport Ploegen finaledag soccer bekend Coesenaar Verboom is ploegleider Marco Polo Kortbeek wil niet langer doormodderen Hoge scores in dressuur in Axel Kanis wint maar juicht niet JVOZ D1 grijpt naast eindzege in Arena Ben Provoost bij laatste acht op WK Zeeuwse kwartfinale in Rotterdam donderdag 31 december 2009 door René Schrier GOES - En zo zat de Goesenaar Ri- nus Verboom in de Chinese Ron de van Hainan achter het stuur van een ploegleiderswagen. De wa gen van het Chinese continentale team Marco Polo. Verboom kijkt terug op een gek jaar, waarin hij vooral veel kilome ters maakte. Op een jaar ook waar in hij zich - zeer tot zijn genoegen - veel met wielrennen bezig kon houden. Want niet alleen werkt hij voor de Rotterdamse Tour de France-organisatie. Hij is al weer een aantal maanden officieel een van de ploegleiders van Marco Po lo en zal ook komens seizoen één van de ploegleiders zijn. Een ploeg die een ware smeltkroes van talenten is, met uit Nederland in het verleden bijvoorbeeld Maar ten Tjallingii (nu Rabobank) en te genwoordig Leon van Bon. Maar ook met het Nederlands/ Marok kaanse 18-jarige (klim)talent Kha- lid Bounida uit Utrecht. En tot voor kort de belofte uit Chi na Fuyu Li, die recent de overstap naar het Radioshackteam van lan ce Armstrong heeft gemaakt. Ver der zitten er veel Aziatische ren ners in de ploeg. De Goesenaar kwam in de ploeg terecht na het overlijden van Frans van Slagmaat, die bij Marco Polo als ploegleider fungeerde. Zo was hij in functie in de Ronde van Lim burg en in de Ronde van Ierland. Verboom is ploegleider in de wa gen en Van Bon de wegkapitein. Het klikt goed tussen die twee. Het grootste probleem vormen de taalproblemen tussen de renners onderling en de ploegleiding. Dan moet een tolk uitkomst bie den. „In de Ronde van Hainan za ten we met drie Chinezen, een Au straliër, twee renners uit Maleisië, een Engelsman en en een Neder lander (Eric van de Meent) in de ploeg. Aan de andere kant, de wie- lertaal is internationaal. ]e hebt el kaar gauw genoeg door." Rinus Verboom door Maarten van Helvoirt vught - Thuis bij zijn familie in Vught had Vincent Kortbeek tij dens het kerstdiner heel wat uit te leggen. De dag voor kerst had. hij wereldkundig gemaakt dat hij stopt als bobsleepiloot. „Ik kon me niet motiveren om nog eens vier jaar - richting de Spelen van 2014 - er vol voor te gaan." Kortbeek heeft de afgelopen jaren veel zaken rond zijn team zelf moe ten regelen. „Ik heb in mijn sport het allerhoogste niveau bereikt - als piloot het WK en als remmer de Olympische Spelen van Turijn - maar de successen wogen niet meer op tegen de tegenslagen. Ik wilde niet langer doormodderen." Eind november, begin december werd de bobsleesport opgeschrikt door drie behoorlijk zware onge vallen. Eerst ging Kortbeek zelf op zijn kant en daarbij liep zijn rem mer Jarno Beuving een hersen schudding op en kreeg hijzelf weer last van zijn nek, die hij bij eerdere crashes had geblesseerd. En vervolgens waren er de Duitser Robert Günther die er zo erg aan toe was dat hij kunstmatig in co ma moest worden gehouden en de Amerikaan Todd Hays die door hersenletsel een punt achter zijn carrière moest zetten. „Ik ben abso luut niet bang om af te dalen, maar er is meer dan bobsleeën." Met zijn vriendin Karin zit hij tot en met nieuwjaarsdag in de Bel gische kustplaats De Haan. Even lekker uitwaaien. Kortbeek had dit jaar al aangegre pen om te evalueren of hij kans zou maken om in 2014 de Spelen te halen. Omdat hij door de crash in Duitsland de laatste drie Europa cupwedstrijden had laten schieten, zat promotie naar het wereldbeker circuit voor 2010/2011 er al niet meer in en dat zou weer een 'verlo ren' jaar zijn. „Het is niet dat ik niks meer aan mijn sport vind, maar ik wil niet bobsleeën op hob byniveau. Het is te kostbaar om het halfbakken te doen." Maar de ploeggenoten van Van Bon kunnen ook nog veel leren. Op dat terrein kunnen de voorma- liege Rabo-renner en Verboom van pas komen. Verboom heeft als leider van de Nederlandse vrou- wenploeg en wat meer recent van de ploeg van de dames van Ther- m_e Skincare ervaring opgebouwd. Die laatste ploeg haalde in 2005 onder Verboom nog twee nationa le titels (Nederland en België) bin nen. Toch zijn de Aziatische ren ners niet al te veel in Nederland te zien. Verboom kan dat wel begrij pen: „Als je die prijzengelden daar ziet. Daar zijn vele duizenden dol lars te verdienen. Als je dan die paar honderd euro aan prijzengeld in bijvoorbeeld de ZLM tour ziet." Verboom is positief over de instel ling van zijn renners. Vooral de Chinezen zijn erg leergierig. „Je hoeft ze maar een keer iets te ver tellen. Ze pakken alles op. Ze zijn weliswaar jong, maar er zit talent genoeg in de ploeg, zoals de Ier Ja mes Spragg. En Leon vindt het hartstikke leuk om die jonge gas ten het vak te leren. Verder is het een ploeg van vrijbuiters, jongens die erin vliegen. Dat past wel bij mij. Ik ben ook altijd een vrijbui ter geweest." ALKMAAR - Wielrenster Willy Kanis (foto) veroverde gis teren op de slotdag van de Nederlandse kampioenschap pen baanwielrennen in Alkmaar op de sprint haar derde titel. Een optimale score voor de Apeldoornse, die ech ter nauwelijks blij was met de truien in de nationale driekleur. „Ik heb weinig plezier beleefd aan deze drie dagen. De concurrentie was bijzonder zwak. Het is treu rig, maar we zijn in Nederland in een jaar tijd nauwe lijks opgeschoten met de sprintsectie bij de vrouwen. Er zijn met Yvonne Hijgenaar, Agnes Ronner en mijzelf drie rensters die het wereldbekerniveau halen, daarach ter is het gat wel erg groot." foto Koen van Weel/ANP door René van Stee TERNEUZEN - De laatste voorronde van het 24e Zorgsaam Indoorsoc- cer Zeeuws-Vlaanderen leverde gis teravond geen verrassingen op. Ter- neuzen, Clinge en RIA W. plaats ten zich in poule 5 voor de finale ronde op zaterdag. Terneuzen werd overtuigend poulewinnaar na zeges op Sluiskil (3-0), Clinge (3-0), RIA W. (4-2) en Corn Boys (5-1)- Hoek 2 plaatste zich als beste num mer vier uit de vijf poules in de voorronde. De formatie van trai ner Rob van den Hemel zat al sinds maandag in de wachtkamer. Vier punten uit vier duels en een doelsaldo van min één volstonden uiteindelijk om door te stromen. De andere nummers vier die Hoek 2 achter zich hield waren Groede, AZW, IJzendijke en Corn Boys. Liefst vier spelers lieten zich giste ren kronen tot topscorer van de dag. Jarno Waebeke en Domini que Verlinde (beiden Terneuzen), Thomas Leegwater (Clinge) en Hensley Victorina (RIA W) waren AMSTERDAM De D-pupillen van JVOZ hebben gisteren naast de hoofdprijs van D-jeugdvoetbaltoernooi in de Am sterdam Arena gegrepen. De ploeg van coach Gérard de Nooijer eindig de als tweede in de poule en dat was niet genoeg voor de finalepou le. JVOZ speelde gelijk tegen DWS (1-1), verloor ondanks vele kansen van Alexandria'66 (o-i) en versloeg UDIT9 met 4-0. Het toernooi werd gewonnen door AFC. De Amster damse ploeg mag in mei in het sta dion van Real Madrid aantreden te gen D-pupillen uit 19 landen. allen vier keer trefzeker. Maandag was Daryl Rawidjan (Axel) de top schutter met vijf treffers en dins dag Evert van den Berg (HW'24) met evenzoveel doelpunten. Terneuzense Boys, Vlissingen en Terneuzen wonnen als enigen alle vier hun voorrondewedstrijden. Daarnaast verloren RCS, Axel en Walcheren geen enkel duel. Van de zestien deelnemende teams aan de finaledag komen er veertien uit het zondagvoetbal en twee uit het zaterdagvoetbal, te we ten Terneuzense Boys en Hoek 2. De oud-winnaars uit het zaterdag voetbal Zaamslag (2002) en AZW (1987 en 1992) overleefden voor het eerst in de historie van het soc- certoernooi de voorrondes niet. De deeDnemneiride pioegemi op zater dag zijn: Poule A: Axel, Terneuzen, Walcheren, Sluis. Poule B: Vlissingen, Biervliet, Clinge, Breskens, Poule C: Ter neuzense Boys, Aardenburg, Philippine, RIA W. Poule D: RCS, HW'.24, Honte- nisse, Hoek 2. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur. Het aanvangstijdstip van de finale is 17.19 uur. BERLIJN Ben Provoost heeft tijdens het WK sneldammen in Berlijn uitstekend gepresteerd. De uit Aagtekerke afkomstige dam mer werd tiende in de eerste fase van het toernooi en plaatste zich daarmee voor de play-offs. Daarin rekende hij eerst af met de Litouwer Bouzinski, maar in de kwartfinale moest hij het afleggen tegen de Let Guntis Valneris, de la tere nummer twee. Alexander Schwarzman uit Rusland werd in de Duitse hoofdstad wereldkampi oen. AXEL - In Axel konden de dressuur ruiters op een succesvol afscheid van het jaar 2009 terugkijken. Ruim tachtig procent van de deel nemers scoorde winstpunten. Ivan van Leuven schreef met Zan- dora met 203 punten de warm loopronde van de in handicap ver reden proef tussen Li en L2 op zijn naam. Nancy Aarssen werd met Zafïira met 198 punten twee de. De winst in het overallklasse ment moest Van Leuven delen met Petra Verschueren uit Hoofd plaat. Zij schreef met Bachelor de eerste proef van de klasse B op haar naam. In de tweede proef van L pakte Petra de Feyter Zavitz met 191 punten een nipte overwinning. Ze bleef Nancy Aarsen twee punt jes voor. Mascha Boone reed in de eerste proef van M2 Zucchero met 200 punten naar een overtuigende overwinning. De Zuid-Bevelandse combinatie bleef thuisclub-amazo ne Janet Murre met Vie Tara zeven punten voor. In de herkansing werd het oranje erelint een prooi voor Vivianne Thijs met Tersina. ROTTERDAM De tennissters Lesley Kerkhove (Zierikzee) en Bernice van de Vel de ('s-Gravenpolder) treffen elkaar vandaag in de kwartfinales van het nationaal ranglijsttoernooi van Rot terdam. De als tweede geplaatste Kerkhove won gisteren haar acht ste finale met twee keer 6-1 van Me lissa Gerritsen. Van de Velde, als zesde ingeschaald, versloeg Dèvon Kuijstermans met 6-0 6-1. In het dubbelspel bereikte Van de Velde en haar zus Frederique al de finale. De twee wonnen hun halve eindstrijd met 6-2 6-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34