101 terugblik 'Aanslagen kunnen ons raken' 'Zorg over rijke opkopers van clubs' 'Kunst nu veel meer van de mensen' 'Straattaal vaker naast standaardtaal' Op de laatste dag van dit decennium blikken acht deskundige Ne derlanders terug op de afgelopen tien jaar. Wat waren de belang rijkste gebeurtenissen en ontwikkelingen in hun vakgebied? Een nabeschouwing op de jaren nul. Henk Spaan sportjournalist en columnist Wouter van Wingerden taaladviseur Ceriootschar. O" Taai Sjarel Ex directeur van het Rotterdamse j muséum Boijmaos van Beuningen donderdag 31 december 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl De aanslag op de Twin Towers was voor de hele wereld live te volgen. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waar ik op dat moment zat, liep iedereen weg naar de televisies in de hal. Eerst de schok over wat we daar voor onze ogen zagen ge beuren, de ontsteltenis, dit kan niet. Vervol gens het besef: dit is iets heel groots, dit gaat de loop van de komende jaren bepa len. 9/11 is de verzinnebeelding geworden van haat tegen het Westen, haat tegen onze waarden en normen, haat tegen de manier waarop wij hier in vrijheid leven. De aansla gen hebben ook laten zien dat het Westen kwetsbaar is voor bedreigingen waarvan we dachten dat ze ver weg waren. Terroris tische aanslagen kunnen ons raken, zoals die dag de Amerikaanse samenleving in haar hart werd getroffen. Onze kijk op vei ligheid is na 9/11 ingrijpend veranderd. Afgelopen september was ik met onze kroonprins en prinses Maxima bij de her denking op Ground Zero. In de stromende regen werden de namen van de slachtoffers voorgelezen. Ik dacht aan hen, maar ook aan alle militairen in Afghanistan. We zijn nu acht jaar verder, maar de vraagstukken waar 9/11 de wereld voor heeft gesteld, zijn nog niet opgelost." Een ontwikkeling die mij zorgen baart, is dat steeds meer topvoet balclubs in handen zijn geko men van rijke, soms halfmaffio- se, Russische oligarchen of Arabische olie sjeiks. Dat begon in Engeland, de bakermat van het voetbal, maar Feyenoord geeft nu openlijk aan dat zo'n investeerder welkom is. Een buitengewoon onverstandige uit spraak voor een club die zijn wortels heeft in Rotterdamse arbeidersbuurten", zegt Henk Spaan. „Die rijke mannen hebben vaak geen benul dat de waarde van een voetbalclub die ze bezitten veel groter is dan de boekwaarde. Het gaat om een historische, culturele en ook sociale waarde. Ik zie het als een soort uitverkoop zoals die ook heeft plaatsgevon den met ons water en licht of met onze postbedrijven. Steeds meer komt in buiten landse handen. Elet is maar zeer de vraag of dat een goede ontwikkeling is." Waar Henk Spaan dan wel weer vrolijk van wordt, is dat de gewenste sportieve resulta ten voor de gefortuneerde investeerders vaak uitblijven. „Een dub als Chelsea met zo'n rijke Rus aan de top, slaagt er toch niet in om de Champions League te winnen. En Man chester City, dat afgelopen zomer vele mil joenen euro's investeerde, komt in de Engel se Premier League vooralsnog niet verder dan de vijfde plek. Dat geeft de burger moed." Particulieren die steeds meer geld aan kunst uitgeven en een zich te rugtrekkende overheid. Dat is vol gens Sjarel Ex de belangrijkste ont wikkeling op kunstgebied de afgelopen tien jaar. „Voor mij als museumdirecteur bete kent dat minder geld, maar meer vrijheid. We hebben nu veel minder last van bib bers van een gemeenteraad of angsten van een wethouder." Hij noemt de verwikkelingen rond het beeld van Paul McCarthy, een kabouter met een buttplug (een seksspeeltje) in zijn hand. Door de stad aangekocht voor een openbaar plein, maar Boijmans heeft het ja ren in de eigen tuin moeten plaatsen, om dat de raad het te schokkend vond. Het staat nu wel op een plein in Rotterdam. De trend dat rijke mensen hun kapitaal in kunst steken is niet nieuw. „In de jaren twintig van de vorige eeuw was het heel normaal", vertelt Ex. „Maar na de Tweede Wereldoorlog wierp de overheid zich op als aankoper van kunst. En dus kon de par ticuliere sector achteroverleunen." Hij is blij met de trend. „Mensen voelen zich nu veel meer betrokken bij de kunst. Dat zie je ook aan ons museumbezoek. On danks de crisis, of misschien wel dankzij, trekken we meer bezoekers. Niet alleen de topverdieners geven geld, ook vele mensen laten hun erfenis achter in een cultuur fonds op naam. Zo blijft hun naam nog wel vijftig jaar voortleven." De allerbelangrijkste taalont wikkelingen van de laatste tien jaar hebben te maken met de media en de tech niek. Internet, e-mail, chatten, sms'en en twitteren zorgen niet alleen voor snelle in formatievoorziening maar ook voor nieu we woorden en taalvormen, zoals ff, cu, thx, p2p, i-bankieren en smileys. Verder waren er drie grote trends in taal. De eerste is de taaiverruwing, en dan voor al waar het er vroeger zo netjes aan toe ging: in de politiek. 'Ik zeg wat ik denk en ik doe wat ik zeg' was sinds Pim Fortuyn het adagium, en Geert Wilders sprak onom wonden van 'knettergek', 'kopvoddentaks' en 'landverraders'. De tweede trend is de aandacht voor begrij pelijke taal, ook wel neerbuigend 'jip-en -janneketaal' genoemd, en voor het grote verborgen probleem analfabetisme. De der de trend is de nieuwe omgang met taalnor men: de standaardtaal moet in de media en de muziek steeds vaker straattaal en dialect naast zich dulden, de Vlaamse tv onderti telt Nederlanders en andersom, spellingre gels lijken steeds minder gezag te hebben. Tot slot de woorden van de jaren nul. De volgende hebben een blijvende indruk ge maakt: 9/11, asobak, boerka, dreuzel (uit Harry Potter-boeken), euro, kut-Marok- kaan, sudoku en tsunami. Prinses Maxima heeft in 2001 hoogstpersoonlijk 'een beetje dom' tot nieuwe uitdrukking verheven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10