Wie wil stoppen moet niet de toekomst 8 Karla Peijs, commissaris van de koningin goede voornemensj Woensdag 30 december 2009 Kruidenextracten, sprays, meditatie: wie wil stoppen met roken, heeft de hulp voor het uit kiezen. Maar pas op, laat u geen geld uit de zak kloppen, waarschuwt de Vereniging tegen de Kwakzalverij. door Peter Ullenbroeck Ieder jaar maakt vier procent van de overgebleven vier miljoen rokers in ons land zijn laatste sigaret uit. Over twintig jaar rookt er niemand meer, voorspelde Paul van Spiegel, hoofd long ziekten van het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam, eerder al. Krijgt hij gelijk? Ten minste twee groepen hopen stiekem dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. Natuurlijk de sigarettenfa- brikanten, maar óók de honderden aanbie ders van stoppen-met-roken methoden, die hét middel in huis hebben om de ver stokte roker van zijn verslaving af te hel pen. Althans, dat beweren ze. Want er zit veel kaf onder het koren, zegt directeur Lies van Gennip van de Stichting Volksgezond heid en Roken (Stivoro). „Met name in de huis-aan-huis bladen zie je aan het eind van het jaar heel veel aanbiedingen ver schijnen die je beloven zonder moeite van het roken af te komen. Met slagingspercen tages van 8o procent of meer. Dat kan dus echt niet." „Als roker kun je je geld beter op zak hou den", zegt ook voorzitter Cees Renckens van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. „Van de meeste methoden is namelijk nog nooit wetenschappelijk bewezen dat ze ook echt werken. Ik geloof dat er naar de nicorette-kauwgom ooit gedegen onder zoek is gedaan, maar daar houdt het wel zo'n beetje mee op." Toch schermen de meeste aanbieders wel degelijk met wetenschappelijk onderzoek dat de werking van hun produkt moet be wijzen. „Natuurlijk", reageert Renckens, „De consument moet overtuigd worden, anders wordt er niets verkocht. Maar als je goed zou kijken naar dat 'onderzoek', dan is daar vaak weinig wetenschappelijks aan te ontdekken." Toch tuint de consument er telkens weer in. Jaarlijks ondergaan tienduizenden Ne derlanders hypnotherapie, kopen sprays of schrijven zich in voor een cursus meditatie- roken. „Logisch", zegt Renckens. „want doorzie als consument maar eens wat we tenschappelijk bewijs is en wat niet. Dat is nog niet zo gemakkelijk. Al die methoden zijn doordrenkt met wetenschappelijk, aan doende termen, Prik daar maar eens door heen." Bovendien speelt er nog wat anders. Ren- cken: „Je kan je afvragen of de groep ro kers die wil stoppen, wel wil zien dat een methode misschien niet zo goed werkt als wordt voorgespiegeld. Tenslotte wil je van je verslaving af Dan laat je je graag overtui gen als zo'n aanbieder zegt over een won dermiddel te beschikken." Eén van de methoden waar de Vereniging tegen de Kwakzalverij al jarenlang tegen ageert is de nog steeds populaire Taser-auri- culotherapie'. Een methode waarbij de oren van de roker bestraald worden met laser die de roker alle zin in een nieuwe si garet zou ontnemen. Kosten: 189 euro. „Onvervalste kwakzalverij", zegt Rencken. „Er is nog nooit wetenschappelijk aange toond dat je met laser rookverslaving kunt aanpakken." Maar een woordvoerster van het bedrijf Prostop dat behandeling in het hele land aanbiedt waaronder Breda, Etten-Leur en Goes, wijst iedere kritiek van de hand. „De ze meneer vertelt pure onzin. Onze metho de werkt. Zestig procent van de mensen die wij behandelen, heeft er baat bij." De site van Prostop belooft de roker met kreten als 'Stoppen met roken binnen één uur' en 'Door de Prostop-behandeling met laser worden de ontwenningsverschijnse len zo sterk gereduceerd, dat zelfs de ver stokte roker, snel, veilig en pijnloos kan stoppen', snel resultaat. De methode werkt volgens de woordvoer ster als volgt: „De drukpunten in de oor- „Mijn persoonlijke voornemen is om in 2010 mijn huis zo duurzaam mogelijk te maken. Als commissaris van de koningin wens ik dat we door elkaar iets te gunnen, de beste oplossingen voor Zeeland realise ren. Ik heb er zin in!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92