sport 139 Sprinters krijgen echte leider Nijs wint fraai gevecht RKC als enige niet in regen en modder op trainingskamp BAANWIELRENNEN Jacques Helderop weet als interim-bondscoach het ijs snel te breken Eltink beëindigt wielercarrière Sloveen Jerman wint afdaling Vertrek Honda naar Moskou aanstaande Gedupeerd Lokeren naar de rechter Kofier opent sterk in Vierschansentoernee woensdag 30 december 2009 door Edward Swier alkmaar - In de tijd dat hij het nog van een afstandje volgde, schudde Jacques Helderop zo nu en dan meewarig het hoofd. Dan dacht hij hardop: 'Wat wordt er met die gasten gesold!' Nu, een maandje in dienst als inte rim-bondscoach van de baansprin- ters, probeert hij de door anderen gemaakte fouten te herstellen. „Er is hen duidelijk tekort gedaan", geeft Helderop tijdens het NK sprint in Alkmaar toe. De eerste kennismaking met zijn nieuwe pupillen was haast absurd. Helderop, sinds 1 december door de wielerbond KNWU belast met door Ad Pertijs loenhout - Voor winnaar Sven Nys was het een van de mooiste crossen geweest. Voor nummer vier Gerben de Knegt voelde het als een ijskoude, eenzame tocht. In de Azencross van Loenhout vocht de veldrittop een beklijvend gevecht uit in de regen en modder. De Azencross geldt tussen Kerst mis en nieuwjaar als een klassie ker en daarbij duldden de grote drie geen andere crossers in hun strijd om de zege. De Tsjech Zde- nek Stybar opende hard en alleen wereldkampioen Niels Albert en Sven Nys konden hem volgen. Wat volgde was een heroïsch ge vecht. „Dit zijn de mooiste crossen om te winnen", zei Nys na afloop. „Dat komt omdat vreugde en ver driet vandaag dicht bij elkaar la de training van onder anderen de wereldtoppers Teun Mulder en Willy Kanis, trof op de piste in Apeldoorn een selectie vol scepsis, twijfels en opgekropte woede. „Tuurlijk had ik mijn angsten. Hoe gaan ze mij zien? En vooral: hoe lang blijft-ie?" Het ijs was echter vlot gebroken. „Ik merkte snel dat ik werd geaccepteerd. Het is een heel open groep, het zijn renners met een mening. Als ze het niet hadden zien zitten, hadden ze me dat snel heus wel verteld." De groep is mondig, na een reeks recente desillusies. Een korte op somming. Al jaren gingen de teamsprinters Theo Bos, Teun Mul der en Tim Veldt hun eigen gang: Peter Pieters en de specifieke gen." Nys ging in het begin twee keer hard onderuit, maar het brak hem niet. „Ik was nooit in paniek. Omdat ik voelde dat de kracht weer helemaal terug is." Voor Niels Albert was de cross 'een ech te koers' geweest. „En dan weet je dat het beslist wordt op kleine foutjes en de vorm van de dag." De wereldkampioen maakte zijn foutjes op een lastig heuveltje en werd tweede, voor Stybar. Achter de grote drie reed De Kne gt een eenzame wedstrijd. Zijn foutje? „Ik had in het begin mee moeten gaan met die drie. In mijn eentje reed ik bijna hetzelfde tem po." Het was de derde vierde plek in vier dagen. Voor de start dacht hij zijn beloning al te pakken te hebben. „Ik heb gesproken over de verlenging van mijn contract en volgens mij komt het in orde." sprintcoach Pavel Buran namen ze vaak niet serieus. Na de Spelen van Peking stonden de sprinters er maandenlang alleen voor. Wat Helderop betreft is de tijd van terugblikken voorbij. „Wie schuld heeft, interesseert me niet." Met een bezoek aan de wereldbeker wedstrijd in Cali werd Helderop twee weken terug direct voor de leeuwen geworpen. Het was een waarin vanalles fout ging. Daarom was er alle gelegenheid de selectie echt te leren kennen. „Het is nu vooral voor mij een periode van vragen stellen. Waarom doe je din gen zoals je ze doet?" Zelf heeft hij wel wat suggesties, voor aanpassing van de trainingen richting het WK, eind maart in Ko- waalwijk - RKC Waalwijk is de enige van de achttien eredivisie clubs die in de winterstop geen trainingskamp in een zuidelijk oord belegt. Volgens directeur Jus tin Goetzee is daar geen geld voor vrij te maken. Technisch manager Mohammed Allach gaf eerder al aan dat hij het ongepast vond om bij de bevol king om geld te vragen en vervol gens op trainingskamp te gaan. Als het de komende weken streng gaat vriezen in Nederland zal Ruud Brood inventief moeten zijn in de voorbereiding op de tweede sei zoenshelft. Ajax gaat tijdens de winterstop op trainingskamp in Portugal. De Am sterdammers zouden in januari naar Zuid-Afrika afreizen in ver band met het tienjarig bestaan van Ajax Cape Town, maar moesten penhagen. Met name de tóppers in de selectie zijn echter ervaren. „Het is natuurlijk wel een groep met enorme kwaliteiten." Hij be doelt: kijk waar ze staan, zonder fatsoenlijke begeleiding. En denkt: kijk waar ze kunnen komen, met behoorlijke coaching en training. Helderop, docent bewegingsonder wijs, is wegrenner geweest. En is dus onbekend met specifieke sprinttactieken. Daarvoor is hij ook niet aangesteld. Die taak is voor René Wolff weggelegd. Helde rop en Wolff gaan een halfjaar sa menwerken, daarna wordt geëvalu eerd. „Ik heb een half jaar onbe taald verlof van mijn school, daar na zien we verder. Dit is een enorm leuke uitdaging." dit annuleren vanwege de inhaal wedstrijd tegen NAC op 17 januari. De selectie verblijft nu van 6 tot en met 13 januari in hetPortugese Albufeira, net als vorig jaar. Trainingskampen eredivisieploegen. ADO: Tunis (Tun) 9-12 januari. Ajax: Al bufeira (Por) 6-13 januari. AZ: Estepo- na (Spa) 11 -16 januari. Feyenoord: Ala- nya (Tur) 8-15 januari. FC Groningen: Albufeira (Por) 8-14 januari. Heeren veen: Belek (Tur) 9-16 januari. Hera cles: Benahavis (Spa) 4-10 januari. NAC: Marbella (Spa) 8-14 januari. NEC: Estepona (Spa) 8-15 januari. PSV: Va lencia (Spa) 5-11 januari. Sparta: Belek (Tur) 11-16 januari. Roda JC: Malaga (Spa) 11-16 januari. FC Twente: La Manga (Spa) 10-16 januari. FC Utrecht: Albufeira (Spa) 7-14 januari. Vitesse: Belek (Tur) 5-12 januari. WV: Belek (Tur) 9-16 januari. Willem II: Tor- remolinos (Spa) 13-18 januari. EINDHOVEN Theo Eltink heeft een punt gezet achter zij'n wielerloopbaan. De 28-jarige Brabander heeft voor het komende seizoen geen ploeg ge vonden. „Ik heb de laatste maan den intensief gezocht, maar het mocht niet baten", schrijft Eltink op zijn website. De renner uit Wes- telbeers kwam in 2005 via het be- loftenteam terecht in de profploeg van Rabobank. Na het seizoen 2008 werd zijn contract niet ver lengd. Hij vond onderdak bij Skil Shimano, dat dit najaar besloot de samenwerking te verbreken. BORMIO Andrej Jerman (31) heeft in de Itali aanse plaats Bormio de afdaling, meetellend voor de wereldbeker, gewonnen. Het is de tweede we reldbekerzege uit de loopbaan van de Sloveens skiër. De Oostenrijker Mario Scheiber zette de tweede tijd neer, maar werd gediskwalifi ceerd omdat de afstelling tussen zijn schoenen en bindingen niet volgens de regels was. Marlies Schild won met overmacht de wereldbekerwedstrijd slalom in Lienz. De Oostenrijkse was in bei de manches veruit de snelste. VENLO Het vertrek van Keisuke Honda bij VW-Venlo is aanstaande. De Lim burgse club is dicht bij een ak koord met CSKA Moskou over de transfer van de Japanner. WV wil de aanvankelijk 10 miljoen euro voor de 23-jarige middenvelder. De Limburgers hebben meteen al een bestemming voor een deel van het transfergeld: de Japanse verde diger Maya Yoshida van Nagoya Grampus. Berden: „In hem zijn we al langer geïnteresseerd, maar zijn komst hangt dus af van Honda." LOKEREN Lokeren is niet blij met het bank roet van Moeskroen. Het verliest zes punten door het verdwijnen van de failliete voetbalclub uit de eerste klasse van het België. Loke ren wil via de rechter de punten te rug. De club won twee keer van Moeskroen, met 4-1 en 5-0. „Dai- wij die punten nu moeten afgeven is een ramp", vindt voorzitter Ro ger Lambrecht. Lokeren voelt zich extra gedupeerd omdat het naar de voorlaatste plaats is gezakt en in de degradatiezone is geraakt. OBERSTDORF Andreas Kofler heeft de wereldbe kerwedstrijd in het Duitse Oberst- dorf gewonnen, het eerste onder deel van de befaamde Vierschan sentoernee. De Oostenrijkse skispringer landde in het Zuid-Duitse wintersport oord na 125 respectievelijk 134 me ter. Met een puntentotaal van 265,2 bleef de oostenrijker de Fin Janne Ahonen ruim voor. Kofiers landge noot Thomas Morgenstern eindig de als derde. Bondscoach Jacques Helderop in gesprek met Willy Kanis tijdens het NK in Alkmaar. foto Cor Vos/GPD mxsm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55