zeeland 127 voor redden van glas-in-loodramen 1459 OB Zoek de zon op! X Cyprus BOEK NU VOOR ZOMER 2010'. Gotische kerk op plek van Romaanse kapel vanaf Paphos Hotel**** REIZEN Bijzondere rouwborden vol symboliek woensdag 30 december 2009 S Zelfs als er geen gekke dingen gebeuren dient jaarlijks een bedrag van 'De toren is niet van ons, maar van de gemeente en die heeft plannen 10.000 tot 20.000 euro opgehoest te worden voor het onderhoud voor een grondige renovatie' Kerkvrijwiiiiger janny Lemsom 8 dagen o.b.v. logies/ontbijt Nabij het centrum Luxe hotel met ontspannen sfeer Zeer geschikt voor familievakanties Reisnummer VLCY01-02 Prijs is vanafprijs p.p. (2 pers. bezetting) incl. retourvlucht, transfer, 7 nachten o.b.v, logies ontbijt, luchthavenbelasting, brandstof- en veiligheidsheffingen, Excl. Calamitéitenfonds en eventuele vlüchttoeslagen. Vertrek op diverse data in juni. www.oad.nl/cyprus 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau Per Persoon BESTE PRIJS *)Af|Q KWALITEIT ZUU? door Piet Kleemans Het mes snijdt aan twee kanten. De glas-in-lood- ramen worden be schermd en het scheelt ook nog eens in stookkosten. De Hervormde kerk Renesse/ Noordwelle voert actie om geld bijeen te sprokkelen voor het (la ten) aanbrengen van voorzetra men in de Jacobuskerk in Renesse. Wapens in de strijd: jam, gebak, zelfgemaakte kaarten en Palestijn se vijgenjam. Voorzetramen zijn geen luxe maar noodzaak volgens vrijwilligster Jan ny Lemsom. „Dit jaar viel het nog wel mee, maar we hebben jaren ge had dat er wel 100 raampjes sneu velden. Baldadigheid hé. Gooien kinderen met keitjes de ramen in. We hebben het wel meegemaakt tijdens een concert. Horen we in eens een hoop gerinkel, weer een paar ruitjes ingegooid. De steen tjes lagen binnen. Er is toen nog ie mand naar buiten gerend, maar toen waren de vogels al gevlogen." Vandalisme zorgt elk jaar weer voor een forse schadepost. Lemsom: „Het is best duur om het te laten maken, want het is heel ar beidsintensief" Ze voegt er meteen aan toe dat het vandalismeprobleem niet nieuw is. „Dit speelt echt al jaren." Aan de noordzijde van de kerk zijn eer der al voorzetramen geplaatst. Nu is de tegenoverliggende kerk- wand aan de beurt. Daar moet dan eerst nog enig reparatiewerk verricht worden, zo leert een korte inspectie. Echte open gaten zijn er niet, maar er zijn wel op meerdere ten plaatsen maar voor die tijd moet er nog heel wat actie ge voerd worden. De actiedag giste ren in het koor van de Jacobuskerk was drukbezocht. En anders dan een doorsnee-actie. Er werden niet alleen Hollandse lekkernijen als oliebollen en cake Het is best duur om het te laten makenwant het is heel arbeidsintensief Kerk vrijwilliger Janny Lemsom plaatsen scheuren en barsten in het glas te zien. Ook aan het grote gotische raam van de kerktoren moet een en ander gebeuren. „Maar de toren is niet van ons, maar van de gemeente Schou- wen-Duiveland en die heeft plan nen voor een grondige renovatie", verkocht, maar ook Palestijnse vij genjam. Dat laatste komt voort uit de contacten met Palestina van ge meenteleden Elly en Date Mulder. Enkele jaren geieden reisden zij voor drie maanden af naar Palesti na om zich daar in te zetten voor de vrede. Dat leverde blijvende contacten op. In 2008 bracht de kerkenraad een bezoek aan Palesti na. De kosten van de voorzetramen zijn geraamd op een slordige 25.000 euro. Geen sinecure om dat bij elkaar te krijgen, zegt Lemsom. „Maar de kerk leeft enorm hier in Renesse. In de zomer staan we meerdere ke ren op markten met een speciale kraam. We hebben bijvoorbeeld ook een keer een sponsorloop voor de kerk gehouden. En voor verkopingen krijgen we altijd mooie spullen van gemeentele den. De hervormde gemeente Re nesse is wat dat betreft echt een heel fijne gemeente." weet Lemsom. Een kerkgebouw is een bijzonder bezit, maar ook een forse kosten post. Zelfs als er geen gekke din gen gebeuren dient jaarlijks een be drag van tussen de 10.000 en 20.000 euro opgehoest worden. De kosten voor de voorzetramen zijn extra kosten. Net als eerder de kosten voor restauratje van het or gel en het vervangen van de ge luidsinstallatie. „Eigenlijk is het iets dat continu doorgaat", zegt Lemsom. De Hervormde kerk hoopt de voorzetramen in 2011 te kunnen la- In de Jacobuskerk in Renesse zijn zeven bijzondere - fraai gerestau reerde - rouwborden te vinden. Dergelijke borden hingen in de ker ken in de nabijheid van overleden zeer belangrijke notabelen. De kleine wapenschildjes op de rouwborden heten kwartierwapens en verwijzen naar de voorouders van de overledenen. Een van de rouwborden is ter nage dachtenis aan mr. Nicolaas van Hoorn, burgemeester van Vlissin- gen en ambachtsheer van Burgh. Te zien zijn het wapen van Burgh in het hartschild, met daaronder een hoorn als symbool voor de naam van Hoorn. Onderaan twee omgekeerde bran dende toortsen. Deze staan sym bool voor tot doven gedoemd le ven. Ooit stond er een Romaan se kapel op de plaats waar nu de zestien- de-eeuwse Jacobuskerk stond. In 'de tegenwoordige staat der Vere nigde Nederlanden' uit 1753 wordt vermeld dat in 1207 een zekere Jan van Renesse voor het hoofdaltaar van de kerk in Renesse werd begra ven. Een hoofdaltaar gewijd aan ja- cobus Maior, de heilige van Santia go de Compostela. Het huidige koor staat op het altaargedeelte van de Romaanse zaalkerk en doet nu dienst als consistoriekamer. De lampen die er hangen zijn ge maakt door de laatste smid van Renesse. Tot 1970 was de lagere school van Renesse vastgebouwd aan de kerk. Na de opening van een nieuwe school elders in het dorp werd het oorspronkelijke koor gerestau reerd. Daarbij werd onder meer een wijwaterbakje gevonden. Dat is nu naast de oude uitgang aan de noordzijde van de kerk ingemet seld. De preekstoel komt uit de kerk van Eikerzee. Dat kerkge bouw werd na de ramp van 1953 af gebroken. Op de zeer oude - en goed bewaard gebleven - altaar steen onder de Avondmaalstafel zijn vijf kruisjes te zien. Deze her inneren aan de vijf wonden van Je zus Christus. Het orgel boven de preekstoel werd in 1882 gebouwd door de firma Oberlinger uit Win- desheim. Oorspronkelijk werd het instrument gebouwd voor de Deutsche Evangelische Gemeinde in Rotterdam. De hervormde ge meente Renesse nam het in 1938 over. Het kerkorgel werd gedemon teerd en per handkar, boot en stoomtram naar Renesse gebracht. De Jacobuskerk is opgenomen in de pelgrimsalmanak als stempel post voor pelgrims op hun route naar Santiago de Compostela. Vrijwilligers Date Mulder (links) en janny Lemsom zetten zich - en met hen heel wat anderen - in voor de Jacobuskerk. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49