140.000 doorpakken 3 geboren1'ifs Provincie ziet mogelijkheden voor Het Arsenaal evenwichtige groei van watersport commentaar Feeststemming Nieuwjaarsduik en gelukwensen woensdag 30 december 2009 'We zijn heel flexibel in onze inzet. De bedoeling is dat zoveel mogelijk mensen op straat zullen lopen. euro was de totale kostenpost yye zjn 0p v0|je sterkte.' in Zeeland door vernielingen rond de vorige jaarwisseling. Esther Boot, woordvoerder Politie Zeeland VLISSINGEN - In het zeeaquarium van Het Arsenaal in Vlissingen zijn maandag dertig zeepaardjes ge boren. De beestjes zijn nog geen centimeter groot. De laatste keer dat er in Het Arsenaal zeepaardjes zijn geboren is al een paar jaar gele den. Ze zijn bovendien nog nooit zo laat in het jaar geboren. Bij zeepaardjes zijn de mannetjes zwanger. De baby's groeien vier weken in de buidel van hun vader. Daarna worden ze niet meer ver zorgd en moeten ze zelf op zoek naar eten. Ze eten uitsluitend plankton. Na twee maanden, ze zijn dan vijf centimeter, eten ze vast voedsel en mogen ze terug naar het bassin met hun ouders. MIDDELBURG - Het aantal ligplaat sen voor de watersport in Zeeland moet worden uitgebreid. Maar wel zo dat het landschap er niet door wordt aangetast. Plannen van on dernemers moeten sneller door de ambtelijke molen. Bij de werving moeten de jongere én de oudere watersporter meer aandacht krij gen. Deze speerpunten staan in het masterplan watersport dat de pro vincie samen met gemeenten, be drijven en watersportorganisaties heeft opgesteld. De conclusie luidt dat er ruimte is voor een evenwich tige groei. Ook als het gaat om het aantal ligplaatsen. Dat waren er be gin dit jaar ruim 11.000. De wacht lijsten voor een ligplaats telden 2200 namen. In 200S brachten 99.000 jachten die buiten het Del tagebied een ligplaats hebben, een bezoek aan Zeeland. Ze bleven ge middeld 1,7 dagen liggen. Het is in teressant voor de Zeeuwse econo mie naar mogelijkheden te zoeken om die verblijfsduur op te voeren. De watersporter beoordeelt het vaargebied in Zeeland met een 8,1. De jachthavens worden gewaar deerd met een 7,9. Aan de kwaliteit van sanitaire voorzieningen op eilandjes en in jachthavens valt wel wat te verbete ren. Vier op de tien watersporters vindt ze vies en in aantal niet toe reikend. Evenveel varende waterre creanten hebben aangegeven dat ze een sluis in de Brouwersdam als een welkome aanvulling zouden beschouwen. In het masterplan wordt ook onderstreept dat bij de aanleg van verbindingen tussen de verschillende wateren in het Delta gebied - om de waterkwaliteit te verbeteren - rekening moet wor den gehouden met de toegankelijk heid voor de watersport. Om de wachttijden in het kanaal door Walcheren te beperken zal worden onderzocht of een 'groene golf bij bruggen en sluizen lean worden ingesteld. Zeeland gaat wakker de jaarwisseling in. Burgemeesters heb ben hun waarschu wingen verstuurd. De menu kaart met de geldstraffen op overtredingen is bekend. De po litie staat klaar om raddraaiers of vandalen op te pakken. In de gevangenis is ruimte vrij ge maakt. Zo geeft de overheid een niet mis te verstaan signaal af. Wie zich bij de viering van oud en nieuw misdraagt en wordt gepakt, hoeft niet op cle mentie te rekenen. De aanloop naar de jaarwisse ling is dus grimmig. Dit kan moeilijk anders. Weliswaar valt het doorgaans mee met de on geregeldheden in Zeeland, maar er is toch al snel een flin ke schade. Daarom moeten er duidelijke grenzen worden ge steld. Gebeurt dat niet, dan is de kans groot dat het feest ver der ontaardt. Zoals in de Bom- melerwaard. Daar zet defensie morgenavond een onbemand spionagevliegtuigje in. Op der gelijke oorlogstaferelen zit Zee land niet te wachten. MIDDELBURG - Mensen die foto's ge maakt hebben van de nieuwjaars duiken in deprovincie kunnen hun foto's kwijt in het fotoalbum op de internetsite van de PZC. Van Kortgene tot Dreischor tot Cadzand-bad; op elf plaatsen in Zeeland duiken op nieuwjaarsdag mensen - al of niet verkleed - in het water. Een traditie die in veer tien jaar in Zeeland is opgebouwd. Op de PZC-site is ook plek voor fo to's waarop mensen elkaar, hun vrienden, familie of anderen een gelukkig nieuwjaar wensen. Ook die kunt u naar de PZC sturen. Alle foto's kunnen gestuurd wor den naar het volgende adres: www.pzc.nl/foto INFOGRAPHIC Meer informatie over de brand in Ril land in een infographic en in video beelden op www.pzc.nl NIEUWJAARSDUIK Durft u het aan? Gaat u het jaar be ginnen met een frisse duik? Stuur uw foto's naar www.pzc.nl/foto STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Lees de columns terug en reageer op www.pzcTil/columns Schadebedragen Middelburg: 30.226 euro aan on der meer afvalcontainers en par- keermeters Vlissingen: 25.000 euro aan ver keersborden, afvalbakken en onder grondse afvalcontainers Goes: 18.500 euro Reimerswaal: 17.000 euro Schouwen-Duiveland: 14.939,61 onder meer papiercontainers en straatnaamborden en ruiten van een school Veere: 11.298,41 euro aan ver keersborden en afvalbakken. Kapelle: 6329,60 euro aan afvalbak ken en vooral speeltoestellen Borsele: 4381 euro aan kliko's, ab ri's en dakpannen Tholen: 4000 euro Terneuzen: 4000 euro, onder meer afvalbakken Noord-Beveland: 3580 euro Hulst: verwaarloosbaar Sluis: verwaarloosbaar Meliskerke wil best vuurwerk, maar ze- In de Hercules Segherslaan in Vlissingen worden de afvalbakken afgesloten ker ook een schoon dorp. om vuurwerkschade te voorkomen. foto's Ruben Oreel Het totale schadebedrag bedraagt ongeveer 140.000 euro. Sommige gemeenten rekenen in hun schade bedrag ook de uitrukkosten van de brandweer mee, ofopruim- en voorbereidingskosten. Op Schouwen-Duiveland, en Noord-Beveland zijn alle plastic- en papiercontainers tot 4 januari uit de straten verdwenen. In Ter- neuzen wordt volstaan met het zo veel mogelijk afsluiten van deze bakken voor vuurwerk. Scholen in de Zeeuws-Vlaamse Scheldestad is gevraagd zo veel mogelijk het licht te laten branden. De meest in het oogspringende maatregel houdt verband met een 'oude traditie' in Arnemuiden. Daar is het van oud op nieuw ver boden eieren te vervoeren. Het vis sersdorp was in het verleden vaker het toneel van calamiteiten. Net als Krabbendijke, Vlissingen en het eindejaarsfeest in de Goese Zeelandhallen (waar zo'n 5000 be zoekers worden verwacht) houdt de politie daar een extra oogje in het zeil, aldus Boot. „Maar we zijn heel flexibel in onze inzet. De be doeling is dat zoveel mogelijk men sen op straat zullen lopen. We zijn op volle sterkte." De Zeeuwse dienders krijgen op nieuw hulp van 24 marechaussees. Ook in vijf andere regio's wordt die bijstand verleend. Water-, ver- keers- en spoorwegpolitie sprin gen landelijk ook nog eens met zo'n 550 mensen bij. Vuurwerkverkoper Rotte uit Melis kerke geeft waarschuwingsfolders mee bij verkoop van vuurwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3