Het tweede leven van een kerstboom 7 Knutselmiddag Fruitteeltmuseum Op de schop dinsdag 29 december 2009 Het Fruitteeltmuseum aan de Annie M.G. Schmidtsin- gel in Kapelle houdt zater dag 2 januari een knutsel- en spel letjesmiddag voor opa's en oma's met hun kleinkinderen. De (klein)kinderen gaan met hun opa en oma aan de slag met fruitspelletjes en maken mozaïe ken over fruit. Ook nemen ze hun grootouders mee op pad op zoek naar voorwerpen in het mu seum door middel van een speur tocht. De knutsel- en spelletjes middag wordt gehouden van 12 - 16 uur. Om 13.30 uur start een gra tis rondleiding in het Fruitteelt- museum. Entree €4,00 voor de opa's, oma's en andere bezoe kers; donateurs, museumkaar thouders en kleinkinderen zijn gratis. Deelname aan de knutsel en spelletjesmiddag voor de klein kinderen kost €3,00. www.fruitteeltmuseum.nl. Kerstboomverbrandingen worden door het toenemende milieubewustzijn steeds minder populair, maar zijn wel spectaculair. foto Ruben Oreel door Hans Noot Tja, dan zijn straks de feestdagen weer voorbij en moet het goede voor nemen om de met kluit gekochte kerstboom fn de tuin te planten, ten uitvoer worden gebracht. Dit vergt iets meer voorbereiding dan alleen het uit de boom halen van de kerstver siering en het graven van een plantgat. Die voorbereiding begint eigenlijk al bij een voor dit jaar ge passeerd station: de aankoop, want het beste is een boom te ko pen die al in een pot staat. Is het alleen een boom met kluit, neem er dan een met een grote, want daar zitten de voor wateropname belangrijke wortels nog aan. De boom moet meteen na aankoop geplant worden in een ruime, liefst zware pot om omvallen tegen te gaan. Het is beter de boom in fases aan de temperatuur van de woonka mer te laten wennen. Meteen van de vrieskou in 21 graden is een be hoorlijke schock voor een boom en vergroot de overlevingskansen niet. Eerst in de garage of de schuur en dan in de woonkamer (het liefst op een ochtend van een dag dat er nie mand thuis is en er niet volop ge stookt wordt) is een vriendelijker overgang voor de boom. Houd in die gewenningsdagen de kluit klets nat zodat de boom zich góed vol kan zuigen met water. Plaats de boom in de woonkamer niet vlak bij de verwarming of naast de open haard en geef hem veel water zodat de kluit niet uit droogt, besproei ook de naalden van de boom regelmatig met een plantensproeier. Na de feestdagen moet dan de omgekeerde weg be wandeld worden om de boom te laten wennen aan buitentempera turen. Planten dient te gebeuren als het niet vriest. Zelfs als alles volgens het boekje is gedaan, is de kans op overleving toch maar zo'n veertig tot zestig procent. Als de boom er niet goed uitziet of als hij al groene naalden verliest, heeft het weinig zin te pro beren hem in leven te houden. Staat de boom eenmaal in de tuin, geeft hem ook dan regelmatig wa ter, ook in de wintermaanden. Een boom zonder kluit houdt zijn naalden langer als hij in een stan daard staat die water geven moge lijk maakt. De voet van de boom moet steeds in het water staan. Ook dagelijks sproeien helpt over vloedig naaldenverlies voorkomen. Dit is ook nog veiliger, want een uitgedroogde kerstboom vliegt door het brandbare hars makke lijk in brand. Soms is daar niet eens een vonk voor nodig. Kerstbomen zonder kluit komen in een afvalverbrandingsoven te recht of ze worden versnipperd of tot compost verwerkt. De gemeen ten houden er ieder hun eigen me thode van inzameling op na. Pluis de gemeentelijke websites uit om te weten te komen wanneer de boom opgehaald wordt. Bij ver branding in een oven komt er al leen CO2 vrij, bij verbranding in de buitenlucht ook andere schade lijk stoffen omdat de omstandighe den van verbranding minder ide aal zijn. Toch jammer, want een kerstboomverbranding blijft een mooi spektakel om de feestdagen mee af te sluiten. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: vvww.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaatonder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Nu de sneeuw en vorst weg zijn, is het tijd om de scha de op te nemen. Met de pas ontkiemde zaden van de stokroos is het niet zo goed af gelopen. De meeste plantjes zijn weg. Vermoedelijk ten prooi geval len aan de graaflust van een me rel. Toen er nog sneeuw lag, was één merel buitengewoon fanatiek aan het graven in het kleine bordertje aan de rand van het terras. De sneeuw en kluitjes grond vlogen letterlijk door de lucht. De merel was ongetwijfeld op zoek naar voedsel, maar ik vreesde toen al voor mijn stokroosjes en - naar nu blijkt - terecht. Zeker de helft van de plantjes is weg. Gelukkig heb ik nog wat zaad over, dus straks in het voorjaar maar een nieuwe poging ondernemen. Er zijn ook lichtpuntjes. Nu de kort ste dag nog maar net voorbij is, steken de eerste narcissen de kop alweer boven de grond. Het zijn van die heerlijke voorboden van een nieuwe lente. Verder is er niet veel zichtbare schade, alleen hebben de foerage- rende vogels wel een enorme rava ge achtergelaten. De hele tuin ligt bezaaid met dopjes van zonnepit- ten. We voeren nu even wat min der in de hoop dat de vogels de moeite nemen om ook nog even de grond goed af te zoeken naar voedsel. Op die manier hopen we de onkruidexplosie dit voorjaar wat te beperken. Het is de lastige bijwerking van veel vogels in de tuin lokken in de winter. In het voorjaar schieten de granen en grassen de grond uit. Lang geleden nam ik het woord 'strooivoer' nog eens letterlijk en strooide het kwistig uit over het terras. Dat heb ik snel afgeleerd. In het daaropvolgende voorjaar was ik uren bezig om alle ont kiemde zaden tussen de tegels uit te peuteren. Nu strooi ik het voer in een voe derhuisje. Dat scheelt aanzienlijk. Wat ook helpt is verschillende soorten vogels naar de tuin lok ken. Neem bijvoorbeeld de onheb belijke gewoonte van huismussen om heel slordig te eten. Ze maaien met de snavel door het voer op zoek naar het ultieme zaadje. Daardoor valt heel wat zaad op de grond. Gelukkig scharrelt daar dan weer de heggenmus. Dit vogeltje zoekt voedsel op de grond en maakt dankbaar gebruik van de slordig heid van de huismus. De narcissen komen weer boven de grond. foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79