relschoppers 'Kleine drinkfles beter recyclen' binnen iiand 15 In jeugdzorg dit jaar bijna 400 vermisten Meer emotie in prikronde Nijlpaard Tanja keert opgezet terug in Artis STATIEGELD Crisis: files korter minitoestel tijdens jaarwisseling Verdonschot en Schrama sexy vega's Herpesvirus oorzaak van schizofrenie Licht winters weer tijdens jaarwisseling Onderzoek naar 'bewuste' aanrijding Overlevenden crash er nog niet bovenop dinsdag 29 december 2009 ling door vuurwerk te voorkomen. Op de parkeerplaatsen bij de afgesloten automaten hoeft geen parkeergeld te worden betaald. De stadswachten de len geen bonnen uit. In de dagen na de jaarwisseling worden alle automa ten weer in gebruik genomen. foto Ed Oudenaarden/ANP ingaan op het inzetten van de Ra ven, die uitgerust kan worden met een nachtcamera. „We doen hier over geen mededelingen." De fmc-site stuitte op 22 december op een door Defensie uitgegeven Noti ce to Airmen (Notam), een specia le notificatie voor het vliegverkeer. Uit dat bericht blijkt dat 'gewoon' vliegverkeer tussen 31 december 21 uur en de volgende ochtend 7 uur in het gebied niet lager dan 300 meter mag vliegen. Reden: het on bemande spionagevliegtuigje Ra ven vliegt uit. In het vlieggebied ligt onder meer Veen, dat expliciet in het defensiebericht wordt ge noemd. Voorgaande jaren was het herhaaldelijk onrustig in Veen, vanwege autobranden. De website van Defensie meldt dat de Raven ook voor 'civiele hulpdiensten' in gezet kan worden. Een woordvoer ster van de politie Gelder land-Zuid zegt echter 'van niets te weten' over een oudjaarstest met de Raven. Door het zwijgen van Defensie is onduidelijk of de Ra ven met oudjaar definitief gaat vlie gen, alleen getest wordt, of ook echt ingezet gaat worden om de oudjaarssituatie in die strook te monitoren. De Nederlandse land macht gebruikt de 'vliegende verre kijkers' in Afghanistan. Ze leveren extra informatie aan grondtroe pen. De Raven weegt 2 kilo en kan uit de hand worden opgelaten. Muziekjournalist Verdonschot (I) en GTST-actrice Schrama. foto ANP AMSTERDAM Muziekjournalist Leon Verdon schot en GTST-actrice Inge Schra ma zijn door de bezoekers van de website van Wakker Dier uitgeroe pen tot meest sexy vegetariërs van 2009. Verdonschot en Schrama prijken op een poster van Wakker Dier met de titel 'Vijf voor Twaalf - Ve getariërs redden de wereld, hap voor hap'. GRONINGEN Het herpesvirus, verantwoordelijk voor een koortslip, blijkt een ver oorzaker van de psychische ziekte schizofrenie. Promotie-onderzoek van medisch bioloog Janine Dor- duin aan het Universitair Medisch Centrum Groningen heeft daar voor sterk bewijs geleverd. Er werd al gedacht dat herpes en schizofre nie met elkaar in verband staan. DE BILT Het KNMI verwacht licht winters weer tijdens de jaarwisseling. Het ziet ernaar uit dat het licht zal vrie zen in de oudejaarsnacht en in het noordwestelijk kustgebied kan een winterse bui vallen, aldus het weer- instituut. De matige wind uit het noordoosten leidt ertoe dat weinig problemen met smog worden ver wacht als gevolg van het afsteken van vuurwerk. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en Recycling Net werk noemen de gescheiden in zameling van alle plastic verpak kingen, die vanaf 1 januari lande lijk geldt, een halve oplossing. Zij pleiten voor statiegeld op kleine frisdrankflesjes. DEN HAAG - Net als op grote water en frisdrankflessen, moet ook op kleine plastic flesjes statiegeld wor den geheven. Dat voorkomt niet al leen dat zwerfafval op straat be landt, maar garandeert ook dat het plastic wordt gerecycled. Dat stellen de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) en Recycling Netwerk, waarin mi lieuorganisaties samenwerken. Vol gens hen is de gescheiden inzame ling van alle plastic verpakkingen, die vanaf 1 januari jaar landelijk geldt, een halve oplossing. De VNG meent dat het systeem, waarbij kunststof in zakken of on dergrondse containers wordt inge zameld, gaten vertoont. Zo kun nen hele partijen worden afge keurd door vervuiling van etensres ten of piepschuim. Bij grote fles sen met statiegeld wordt daarente gen bijna alles gerecycled. Dat moet ook lukken bij kleine flesjes. Het bedrijfsleven voelt hier echter niks voor. Supermarkten zouden te zwaar worden belast. Recycling Netwerk pleit al langer voor uitbreiding van het statiegeld- systeem. Volgens de organisatie gaat van al het ingezamelde plastic afval ruim een kwart alsnog naar de afvalverbrander. Nedvang, dat de plasticinzameling regelt, voelt niets voor meer statiegeld. SWHM*WH*lfleMia!WMMflMIIIIIII|||||||l||||||l||||||||||||lllllBWMWBMEgWMflBg ZELHEM De politie start een strafrechtelijk onderzoek naar een aanrijding in Zelhem, waarbij twee mensen zwaargewond raakten. De politie houdt er rekening mee dat het on geval bewust is veroorzaakt. Twee bestuurders van bedrijfsbus- jes botsten frontaal op elkaar. Bei den kennen elkaar en zijn ex-colle- ga's. AMSTERDAM Veel overlevenden van de vliegtuig crash in februari van dit jaar bij Schiphol ondervinden nog steeds de gevolgen van het ongeval. Onge veer de helft van hen heeft nog emotionele problemen, zoals niet kunnen slapen of vliegangst. Ook heeft nog ongeveer 50 procent li chamelijke klachten. Dat is het beeld dat de GGD Kennemerland heeft. DEN HAAG - De crisis en weersomstandigheden hebben het afgelopen jaar geleid tot minder fi les op de wegen. De totale file- zwaarte nam af met 14 procent, in vergelijking met 2008. Filezwaarte is de lengte van de file maal de duur. Nieuw is dat auto's in het weekeinde juist weer vaker in de file stonden,.aldus de ANWB. mmm&m bh HILVERSUM - In de eerste tien maanden van dit jaar zijn bijna 400 jongeren langer dan 24 uur weggeweest uit een instelling voor gesloten jeugdzorg. Dat blijkt uit cijfers van de Inspectie Jeugdzorg die gisteravond via RTL Nieuws naar buiten kwamen. Het is niet bekend hoeveel van deze jongeren nooit meer zijn teruggekeerd na hun verlof. Een instelling voor gesloten jeugd zorg moet na 24 uur melden dat er een kind of jongere wordt vermist. Van januari tot november gebeur de dat 393 keer. De inspectie regis treert echter niet of iemand weer terugkomt. De instellingen doen dat wel, maar daarvan bestaat geen landelijk beeld. Een woord voerder van de inspectie kon de cij fers van dit jaar nog niet vergelij ken met voorgaande jaren. De ge volgen voor een weggelopen jonge re zijn soms ernstig. Zo vallen veel meisjes volgens RTL buiten de poort direct weer in handen van loverboys. In gesloten jeugdzorgin stellingen zitten behalve slachtof fers van loverboys ook jongeren met ernstige problemen die uit huis zijn geplaatst. Minister Rouvoet voor Jeugd en Gezin constateert dat in het ge schetste beeld geen onderscheid wordt gemaakt tussen weglopers en jongeren die te laat terugkeren van verlof. „Naar alle waarschijn lijkheid gaat het in de meeste ge vallen om zulke telaatkomers. In spectie en instellingen heb ik op dracht gegeven mij hierover snel te informeren", stelt Rouvoet. Vol gens zijn woordvoerder was 85 pro cent van de 400 'vermiste' jonge ren binnen veertien dagen weer te rug in de instelling. Rouvoet zegt verder dat de gesloten vorm van jeugdzorg de veiligheid van de jon geren moet waarborgen. Hij had daarom al besloten dat de instellin gen voor gesloten jeugdzorg sa men met de inspectie de veilig heid en hulpverlening verbeteren. BILTHOVEN - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu heeft voor een nieuwe inentings campagne tegen baarmoederhals kanker een reclamebureau in de arm genomen. Dat moet er met meer emotie voor zorgen dat meer meiden komen opdagen voor de prik. Het RIVM bevestigde dit gis teren. Bij de eerste vaccinatieronde in maart kwam maar de helft van de 13- tot 16-jarige meisjes de inen tingen halen. Bij de nieuwe aan pak gaat het RIVM zich meer op internetfora begeven. Een voor proefje is te zien op www.prikenbe- scherm.nl. Daar vertelt Marjan Berk over haar schoondochter die in 1,5 jaar aan agressieve baarmoe derhalskanker overleed. AMSTERDAM - Nijlpaard Tanja, dat in de kerstnacht in Artis overleed, keert opgezet terug naar de dieren tuin. Een woordvoerster van de Amsterdamse dierentuin heeft dat gisteren gezegd. Het is niet bekend wanneer het lichaam van Tanja weer te zien is in Artis. Het dier was erg geliefd bij de bezoekers. Het stoffelijk overschot van het nijlpaard, dat 49 jaar oud is gewor den, is nu in de faculteit dierge neeskunde van de Universiteit Utrecht. Daar wordt sectie ver richt. Verzorgers lieten Tanja in de vroe ge ochtend van eerste kerstdag in slapen, omdat zij erg leed door huidproblemen. De op 2 juni i960 in Artis geboren Tanja was met haar 49 jaar hoogbejaard te noe men. Tanja komt als 'icoon' te staan in het voormalige Groote Museum, boven het congrescentrum aan de straatkant van de dierentuin. In de ze ruimte was vroeger het Natuur historisch Museum ofwel het Groote Museum gevestigd. Het oude monument is nu leeg. Artis wil er een nieuwe Schatka mer van Amsterdam in vestigen om de oude tijd te laten herleven en de geschiedenis van Artis te la ten zien. Voordat er een nieuwe collectie in kan worden onderge bracht, moet er heel veel aan de ruimte gebeuren. De collectie uit het oude museum is voor het grootste deel onderge bracht in Naturalis in Leiden, een kleiner deel is naar het Tropenmu seum in Amsterdam gegaan,' aldus de woordvoerster. Artis gaat op nieuw een collectie aanleggen. In het nieuwe museum komen naast Tanja meer opgezette dieren te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5