41 binnenland NS en ProRail ruziën over aanpak bij vorst 'Luchtspion' ziet Wethouder geeft loon aan armen DIENSTREGELING Wel of niet minder treinen Gratis parkeren met oudjaar Kraaien veroorzaken kortsluiting in 250 woningen Nunspeet en Elspeet peter van straaten 'Foute' kerstactie SPIONAGEVLIEGTUIGJE Defensie test onbemand Vuurwerkbob: eerst knallen, dan pas drinken Jongens gepakt na pesten gehandicapten Granaten tussen de aardappelen dinsdag 29 december 2009 Spoorbeheerder ProRail wil in een nieuwe vorstperiode min der snel treinen schrappen. De NS vinden een soberder dienstregeling nog steeds 'de meest chique oplossing'. Beide partijen kregen vorige week veel kritiek. den haag - Vlak voor de verwach te nieuwe vorst steggelen spoorbe heerder ProRail en de Nederland se Spoorwegen over de juiste aan pak bij extreem weer. De NS willen minder lang wach ten met een sobere dienstregeling dan ProRail om chaos op het spoor te voorkomen. ProRail meent dat minder treinen en een negatief reisadvies pas' 'in uiterste noodgevallen' nodig zijn. „Alleen als er sprake is van grote verstorin gen", zegt een woordvoerder. Vol gens een NS-woordvoerster is een versoberde dienstregeling 'de meest chique oplossing'. ProRail en NS beslissen bij problemen sa men. „In Nederland rijden veertien trei nen per uur over het spoor. Als je de dienstregeling probeert voort te zetten terwijl er telkens treinen uit vallen, wordt het van kwaad tot er ger", vreest de NS-woordvoerster. „Dan kun je beter een trein heb ben die weliswaar minder vaak rijdt, maar wél rijdt. Daar kun je tenminste op rekenen." De uitgeklede dienstregeling en het negatief reisadvies kwamen ProRail en NS vorige week op veel kritiek te staan. In het hele land re den de hele week amper treinen, en vrijwel geen intercity's. Meteo rologen voorspellen voor de ko mende weken opnieuw mogelijk strenge vorst. Winterse neerslag wordt nog niet verwacht. Dat is gunstig, stelt de woordvoerder van mtmssomm ruw «iiiiimihhum nunspeet - Kraaien zijn er de oor zaak van dat in 250 huizen in Nunspeet en Elspeet brandgevaar lijke situaties kunnen ontstaan in de mechanische ventilatie. In twee woningen heeft zelfs al brand ge woed door een mankement aan het ventilatiesysteem. Gisteren zijn in allerijl medewerkers van de woningcorporatie Omnia Wonen op pad gestuurd om de 250 huur ders te waarschuwen de stekkers uit de ventilatie te halen. De kraaien hebben bij de huizen waar brand is geweest afsluitdoppen van de nieuwe ventilatiepijpen op het dak geroofd. Deze onderdelen waren juist afgelopen zomer geïn stalleerd tijdens renovatie van de huizen. Omdat de doppen waren verdwenen kon water vrijelijk in de pijpen naar de motor lopen. Daardoor ontstond kortsluiting in twee huizen. OMA WA NNÊ EFG OA c7\) WoP O' ProRail. „Een derde van de wissels wordt op gas verwarmd. Omdat het sneeuwdek te dicht bij de bran der lag, vielen juist die wissels uit." Hij benadrukt dat een klein deel van de 6500 wissels uitviel, maar dat die vaak net op cruciale plek ken in het spoor lagen. Als ook zónder sneeuw problemen met wissels ontstaan, zijn de wegen in ieder geval begaanbaar en kunnen storingsdiensten makkelijker ter plaatse komen. „Je kunt niet verwachten dat de wissels die vorige week de proble men veroorzaakten, in één keer vervangen zijn", zegt de Pro- Rail-woordvoerder. Als het kwik weer onder nul komt, zet ProRail de wisselverwarmingen 'op het hoogste standje' en komen er extra storingsploegen. De NS verwarmen de wagons extra en op de perrons wordt ge strooid. ROTTERDAM - De Rotterdamse wet houder Hans Vervat (Economie, Verkeer en Vervoer) geeft zijn sala ris weg aan een goed doel. De voormalig havenondernemer zei gisteren het geld niet nodig te heb ben. Het salaris gaat naar het Fonds Bij zondere Noden in Rotterdam (FBNR). Vervat koos dit doel in overleg met zijn collega-wethou ders. „Ik ben geen wethouder ge worden voor het geld, als onderne mer wil ik graag de publieke zaak dienen. Zo'n 3000 Rotterdamse huishoudens lukt het financieel niet om de eindjes aan elkaar te knopen, zij zitten in een urgente fi nanciële noodsituatie. Dit nood fonds is voor hen echt een laatste redmiddel en helpt Rotterdam mers die door geldproblemen op straat de dreigen te komen staan", aldus de wethouder. Vervat trad aan als bestuurder toen de WD in het voorjaar uit het Rotterdamse college stapte. Hij schenkt het sala ris - 8919 euro per maand - over zijn hele ambtsperiode tot aan de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2010 aan het FBNR. BREDA - Justitie is ontstemd over een kerstactie die bajes De Koepel in Breda bedacht voor haar gedeti neerden. Die mochten zich op de foto laten zetten alsof zij op skiva kantie waren. Die plaatjes werden naar het thuisfront verstuurd. De Koepel liet een bordkartonnen wand aanrukken, compleet met opgeschilderde ski's, Sint Bernard- hond, sleetje en witte lakens die besneeuwde vlakten voorstelden. ROTTERDAM - In de centra van de vier grote steden hoeven bezoekers rond de jaarwisseling geen parkeergeld te betalen. In Rotterdam (foto) worden alle 2800 parkeerautomaten afgesloten. In Amsterdam, Den Haag en Utrecht is ongeveer de helft van de automaten niet in gebruik om vernie- Volgens site Frequency Mo nitor Centre is het voor 't eerst dat Defensie tijdens Oud en Nieuw met een mi- nivliegtuigje relschoppers vanuit de lucht volgt. den bosch - Defensie wil tijdens Oud en Nieuw een zeer klein, on bemand spionagevliegtuigje gaan testen boven de de Bommeler- waard. De strook waar deze Raven moet gaan vliegen, loopt tussen de Maas en de Waal van Nijmegen over Oss, tot aan Heusden. Dat meldt de website Frequency Monitor Centre (FMC), een site over radiocommunicatie. Voor zo ver bekend is het voor het eerst dat er op deze manier met dergelij ke vliegtuigjes geoefend zou gaan worden in Nederland. Doordat het vliegtuigje tot een hoogte van zo'n 1000 voet kan gaan (onge veer 300 meter), is het mogelijk te zien tijdens het vuurwerk. Defensie wil de van afstand be- stuurbare Raven voor inzet in Af ghanistan testen tijdens Oud en Nieuw 'gezien de grote hoeveel heid afgestoken vuurwerk en de daarmee gepaard gaande rookont wikkeling', oppert de fmc-site. Een defensiewoordvoerder wil niet DEN HAAG - Wie vuurwerk af steekt, moet broodnuchter zijn. Dat vinden de GroenLinks-raadsle- den Arno Bonte (Rotterdam) en David Rietveld (Den Haag). Zij pleiten dan ook voor een 'vuur werkbob'. „Vier je met een hele groep oud en nieuw, wijs dan ie mand aan die het vuurwerk af steekt. Die drinkt dan pas cham pagne na het knallen." Bonte en Rietveld storen zich aan de huidige vuurwerkcampagne, die vooral omstanders en voorbij gangers maant tot voorzichtigheid. Terwijl volgens hen drankgebruik een veel groter probleem is. „Bij driekwart van de incidenten is er alcohol in het spel." De twee willen dat vuurwerk afste ken met een slok op strafbaar wordt. Eerder dit jaar vingen zij nog bot bij de Tweede Kamer met een burgerinitiatief om consumen tenvuurwerk uit te bannen. HEERENVEEN De politie in de provincie Fries land heeft negen jongens tussen 13 en 17 jaar opgepakt 11a wekenlange terreur in de Heerenveense wijk De Greiden. De knapen pestten met name gehandicapte kinderen in een beschermde woonvorm in de wijk. De jongens vernielden trampolines, skelters, fietsen, lan taarnpalen en brievenbussen. OUDENHOORN Bij een patatfabriek in Ouden hoorn (Zuid-Holland) zijn gister morgen tussen de aardappelen drie granaten gevonden. De projectie len, die flink onder de klei zitten, zijn op een veilige plek op het ter rein van de fabriek van Farm Frites gelegd. Volgens de politie komt het wel vaker voor. Het bedrijf heeft zelfs een specialé doos om oorlogs tuig in te bewaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4