•3* of in Brabant dan in Zeeland :eeland 13 63% 21% 14% 'Egel is een bedreigde diersoort geworden' 16% commentaar Database over vliegongevallen WO 2 in Zeeland dinsdag 29 december 2009 Het sociale klimaat De rust De bevolking De lagere O/ JJ/O huizenprijzen Andere redenen net zo populair als Gelderland, Drenthe of Noord-Brabant, de na tionale top drie? Hans And ré de la Por te van de Vereniging Eigen Huis weet het niet. „Ik weet wel dat Zeeland, samen met Friesland en Overijssel, het meest populair is bij mensen die er al wonen. Veel mensen willen er niet meer weg. Zeeuwen zijn honkvast. Mensen die in Flevoland en Utrecht wo nen, willen wel verhuizen. Van die mensen geeft maar 7 procent aan dat ze willen blijven wonen waar ze nu wonen." Het zijn misschien die honkvaste Zeeuwen zelf wel die de rest van de Nederlanders een beetje af schrikken, blijkt uit het onder zoek. Want Zeeland wordt met - 16 procent - aanzienlijk minder ge roemd om het sociale klimaat dan bijvoorbeeld Noord-Brabant (40 procent) of Overijssel (29 procent). Alleen het lelijke eendje onder de Nederlandse provincies - Flevo land - heeft: volgens de ondervraag den een slechter sociaal klimaat dan Zeeland. De Zeeuwse bevol king scoort daarentegen wel weer keurig in de middenmoot, in ieder geval boven die van Gelderland en Drenthe. De Vereniging Eigen Huis wil met het onderzoek aantonen dat de woningplannen van de overheid niet aansluiten bij de wensen van de bevolking. „De overheid zet sterk in op bouwen in de stad, op inbreiding en dan vooral met hoogbouw, terwijl het overgrote deel van de mensen eigenlijk weg wil uit de drukte. Mensen willen naar provincies of streken waar het rustiger is of waar ze vandaan komen. En dat is volgens ons een trend: je ziet al een paar jaar de be weging van het westen naar het oosten, van de Randstad naar de provincie. Dat wordt vaak afge daan als hype, maar wij denken dat het zo blijft." Harriët en Henk Schenkel verhuisden van Purmerend naar Veere en zij hebben de Bruna in Middelburg overgenomen. foto Lex de Meester teuerlieien' s PaauuKC^ues. 0 20*. Zönnern0Vre 2.u\dvjeg, g 0111 nterie"r-P^^e www-inte MIDDELBURG - De egel moet op de rode lijst, de lijst met bedreigde diersoorten. Dat zegt de zoogdier vereniging naar aanleiding van een grootschalig onderzoek dat af gelopen jaar plaatsvond. Daaruit blijkt dat het aantal egels in tien jaar tijd vermoedelijk is gehal veerd. Bij de vereniging zijn door men sen in heel Nederland ruim twin tigduizend meldingen gedaan van egels. De dieren worden vooral gezien in dorpen en steden en minder in bossen en in uitgestrekte polders. Op de Veluwe en in Flevoland zijn nauwelijks egels gesignaleerd. In Zeeland beschikt over de kwaliteiten waar de gemiddelde Neder lander aan hecht: rust en ruimte. Maar diezelfde ge middelde Nederlander strijkt liever neer in Gelderland, Dren the of Brabant. Die uitkomst is pijnlijk, want Zeeland bereidt zich momenteel met tegenzin voor op de aangekondigde afna me van de bevolking. Friskij kers roepen dat krimp kansen biedt, maar bestuurders die hun best doen voorzieningen in de benen te houden weten wel beter. De oplossing ligt voor de hand: maak mensen buiten Zeeland duidelijk dat het hier goed toe ven is. Zeeuwen zijn niet voor niets zo honkvast. En leg uit dat er met het sociale klimaat niets mis is, want dat misver stand blijkt te leven. Wil Zee land zich in de kijker spelen, dan zal daar een fiks bedrag voor op tafel moeten komen. Die financiële inspanning lijkt gerechtvaardigd want het op vangen van de gevolgen van krimp brengt ook flink wat kos ten met zich mee. MIDDELBURG - De stichting Wings to Victory, die zich inzet om ge sneuvelde vliegeniers te herden ken, werkt aan een gegevensbe stand van vliegtuigongevallen in Zeeland gedurende de Tweede We reldoorlog. Daarvoor zijn duizen den foto's, documenten en rappor ten gedigitaliseerd. Deze database wordt donderdag 18 februari gepresenteerd en is vanaf die dag te zien op het internet adres www.wingstovictory.nl. Kolonel Roterink van de Canadese Luchtmacht zal de database ope nen in het restaurant van het vlieg veld Midden-Zeeland. Zeeland zijn ten opzichte van de rest van het land geen afwijkende waarnemingen gedaan, zegt Eric van Kathoven van de zoogdiervere niging. De zoogdiervereniging had 2009 uitgeroepen tot jaar van de egel, juist omdat het vermoeden be stond dat het slecht ging met het diertje. Dat vermoeden is nu dus bevestigd. Egels hebben vooral last van het verkeer; de dieren worden vaak platgereden. Een plaats op de rode lijst wil niet automatisch zeggen dat een dier soort beschermd is. Daarvoor moet hij ook worden opgenomen in de flora- en faunawet. Columns van Marleen Blommaert en andere columnisten nalezen en reage ren? Kijk op www.pzc.nl/columns EN VERDER Bart Gabriëlse van Spin cd in Middel burg geeft iedere week zijn cd-tip op www.pzc.nl/bartbeveeltaan STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Uw nieuwsfoto op de site of in de krant? ga naar www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3