zeeland 119 in elf projecten Celstraffen 18 en 15 EHB°-Cursus voor de hele regi0 maanden voor overval M Chachacha, jive en foxtrot in dorpshuis Man rijdt van talud af in bocht Blooisedijk Honderden euro's buit bij inbraak in bedrijf Rondleiding over landgoed Ter Hooge Ideeën speelruimte via KinderKlankbord Duiveland 1 WATERDORP i Waterdorp dinsdag 29 december 2009 S MIDDELBURG - Twee Vlissingers van respectievelijk 23 en 31 jaar, die op 7 februari het tankstation aan de Laan der Verenigde Naties in Middelburg overvielen, zijn gis teren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot celstraffen van achttien en vijftien maanden. Van de opgelegde straffen is een halfjaar voorwaardelijk. De straf is iets minder zwaar dan was geëist. Wel moeten de Vlissingers nog een schadevergoeding van 2117 eu ro betalen. Op de bewuste middag in februari drongen de twee om streeks half vijf de shop van het tankstation binnen. Op dat mo ment was alleen de caissière aan wezig. Een van de daders drong de kassaruimte binnen, bedreigde de caissière met een mes en roofde vervolgens de kassa leeg. KERKWERVE - De EHBO-vereni- ging Midden-Schouwen begint in januari met een EHBO-cursus in Kerkwerve. De cursus, die 6 tot 8 avonden duurt, omvat AED en re animatie (ook van baby's en kinde ren). Het aantal keren dat deelne mers samenkomen is afhankelijk van de duur van een cursusavond. Dat wordt in overleg met de deel nemers bepaald. De EHBO-vereni- ging Midden-Schouwen is, na het in 2007 ter ziele gaan van de Duive- landse club, de enige overgebleven EHBO-vereniging op Schou- wen-Duiveland. Mensen uit heel de regio zijn dan ook als cursist welkom, zegt Irma Hofman. De cursus gaat van start bij minimaal 10 belangstellenden. Ook nieuwe leden worden met open armen ontvangen. De EHBO-club heeft op dit moment tussen de 30 en 35 leden. „We hopen altijd dat er wat cursisten blijven hangen." Zo eens in de 2 jaar wordt deze cursus gege ven. Daarnaast zijn er herhalingen en is de EHBO present bij evene menten als de Brouwse Dag. Meer informatie is verkrijgbaar bij Irma Hofman via infoOehbo-midden- schouwen.nl of om-692109. OUWERKERK Het dorpshuis van Ouwerkerk is za terdag 9 januari de lokatie van de eerste dansavond van 2010. Ook de ze keer klinken daar de klanken van foxtrot, Engelse wals, Weense wals, chachacha, rumba, slowfox, ji ve en tango. Ook de line-dance komt aan bpd en met speciale wen sen voor dansen als samba en paso doble kan rekening gehouden wor den. De dansavond is voor zowel beginners als gevorderden toegan kelijk. Wie meer wil weten kan bel len: 0111-642582/06-42918807. Aan vang 20.30 uur. ZONNEMAIRE Een 20-jarige automobilist uit Schouwen-Duiveland liep gisteren rond 17.40 uur lichte verwondin gen op toen hij van de Blooisedijk raakte. Hij is naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Komend uit de rich ting Brouwershaven belandde hij in een bocht naar links door onbe kende oorzaak in de rechterberm. Toen hij bijstuurde belandde de man in de linkerberm. Daarna reed hij van het talud, ontwortelde een boom en kwam in de sloot tot stil stand. De auto is geheel vernield. RENESSE In de nacht van zondag op maan dag is ingebroken in een be drijfspand aan de Hogezoom in Renesse. Men heeft zich toegang verschaft tot het pand door een deur te force ren. De buit bedraagt volgens de politie naar schatting enkele honderden euro's aan baar geld. De omvang van de schade die aan het bedrijfspand is toegebracht was gisteren bij de politie nog niet bekend. MIDDELBURG Het Zeeuwse Landschap houdt morgen een rondleiding over het landgoed Ter Hooge in Middelburg. Een natuurgids vertelt dan over de geschiedenis van dit landgoed, de boomsoorten en vogels die er voor komen. De excursie begint om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats te genover kaasboerderij Pitteperk aan de Breeweg in Middelburg. Kos ten zijn twee euro per persoon, voor kinderen tot 16 jaar één euro. Donateurs van Het Zeeuwse Land schap mogen gratis mee. GOEDEREEDE De gemeente Goedereede heeft be sloten een speelruimteplan op te stellen. Doel hiervan is om in de ge meente uitnodigende plaatsen aan te leggen om te spelen, bewegen en ontmoeten. De gemeente be trekt kinderen bij de plannenmake rij door middel van een Kinder Klankbord. Er wordt onder meer samen met de kinderen een rond gang door de buurt gemaakt. Ook wordt met hen een buurtplatte- grond gecreëerd. De kinderen teke nen zelf hun leefomgeving. Demodijk Hoe ziet een moderne dijk van de toekomst er uit? Die vraag moet worden beantwoord in de projectgroep Demodijk. Dijken worden hoger in verband met de klimaatverandering. Maar zijn dijken ook niet bruikbaar voor andere doeleinden zoals wonen ofbedrijvigheid. producten van eigen bodem en bijvoorbeeld het ontwikkelen van kunstkotten waar kunstenaars aan de slag kunnen. „De ideeën worden nu ontwikkeld. Bij de een gaat dat sneller dan de ander. Een project over de infrastructuur heeft bijvoorbeeld meer tijd nodig dan een project over het eten van producten van eigen bodem." Alle projecten worden zo concreet mogelijk uitgewerkt en daarna breekt de fase van daadwerkelijke invoering aan. Hoe dat verloopt is sterk afhankelijk van het soort project. Huizen bouwen in water is wezenlijk ingewikkelder dan het uitgeven van een eigen regiomunt. Bovendien zal de realisatie van sommige projecten afhankelijk zijn van externe partijen, zoals projectontwikkelaars. Loeve benadrukt dat het de bedoeling is dat zoveel mogelijk wordt aange haakt bij bestaande initiatieven. Daarover is inmiddels overleg gevoerd met de gemeente. Zo worden in het kader van het project eilandpoorten en community art gekeken naar samenwerking met De Kunstschouw. De regiomunt Betalen met een eigen regiomunt. Als het aan initiatief nemer Eric Odinot ligt is dat geen verre toekomstmuziek meer. Hij lanceerde het plan voor een 'Zeecu'. Het plan is onlangs opgenomen in De Kering 2039. De regiomunt wordt vijf euro waard. Het plan voor de 'Zeecu' is geadopteerd door de service clubs op het eiland. Visgraatweg Bereikbaarheid en veiligheid in de zomer en de winter. Dat is het doel van een nieuwe wegstructuur over het eiland. Gedacht kan worden aan een soort visgraat. Een hoger gelegen centrale weg die van oost naar west midden over het eiland loopt. Vanaf deze weg komen aftakkingen naar de overige bestemmingen op het eiland. Dit plan is een kwestie van lange adem waar nu een eerste aanzet voor wordt gegeven. Brandingscollectief Schouwen-Duiveland mag dan in de ogen van de eilandbewoners bijzonder zijn, de rest van de wereld moet dat ook weten. Daarom moet 'Schouwen-Duiveland' beter in de markt gezet worden. Inmiddels is samenwerking gezocht met andere bedenkers van een plan om Schouwen-Duiveland beter te promoten. Aquacultuur. Schouwen-Duiveland energie j Duurzame energie heeft de toekomst. Windenergie en restwarmte uit de glastuinbouw leveren nu al een derde van de energiebehoefte van Schouwen-Duiveland. Dat moet nog meer worden. Er zijn al plannen voor bijvoorbeeld een waterkrachtcentrale en het windenergiepark op de storm vloedkering krijgt een grotere capaciteit. De projectgroep zal onderzoeken of er mogelijkheden zijn voor een eigen Schouwen-Duivelandse energiemaat schappij. -Wl Aquacultuur is staat wereldwijd in de belangstelling. Mosselkweek, tarbotkweke rij op het land, zilte zeegroenten; op vele terreinen wordt geëxperimenteerd. Bedrijventerreinen moeten geschikt gemaakt worden voor nieuwe initiatieven. Een relatie met het project demodijk ligt voor de hand, Het eerste Zeeuwse dorp op het water. Dat is het ideaal van dit project. Een pioniersdorp om nieuwe mensen en nieuwe bedrijvigheid aan te trekken. Het dorp moet "het begin zijn van een nieuwe watereconomie op Schouwen- Duiveland. Rolant Ouist foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39