De toekomst ligt besloten Dorpsclub zoekt versterking Expositie deurenfoto's in remonstrantse kerk 181 Shantykoor gast bij ouderenbond Schouwse kerstboomverbrandingen dinsdag 29 december 2009 Het laatste nieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Esme Soesman SEROOSKERKE - De Dorpsgemeen schap (tevens dorpsraad) Seroos- kerke is naarstig op zoek naar nieu we bestuursleden. Met het vertrek in januari van voorzitter Ruud de Groot en pen ningmeester Marco de Vrieze wordt een flink gat geslagen in de slagkracht van de dorpsgemeen schap. Het huidige bestuur heeft de afgelopen zeven jaar hard ge knokt om het dorp bruisend te houden. Na de sluiting van de school dreigde Serooskerke een le venloze kern te worden. Zelfs het voortbestaan van de strao was in het geding. Tegenwoordig is Serooskerke een heel actieve ge meenschap, waar maandelijks min stens twee activiteiten op het pro gramma staan. Vrijwilligers zijn er altijd genoeg, zegt De Groot. De drempel om tot het bestuur toe te treden blijkt ech ter een heel hoge. Op oproepen is tot op heden niet gereageerd. De voorzitter is bang dat als de dorpsgemeenschap/dorpsraad het met een vierkoppig bestuur moet doen er veel activiteiten moeten worden geschrapt (zoals hallo- ween) dan wel in versoberde vorm (zoals de herdenking Waters noodramp) moeten worden ge houden. De bestuursverkiezingen worden gehouden tijdens de jaar vergadering op 15 januari. BURGH-HAAMSTEDE - Ouderenbond Anbo houdt 9 januari haar nieuw jaarsbijeenkomst in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Daarbij is het Shantykoor Neptu- nus te gast. Na het welkomstwoord van regio raadvoorzitter Klaas Mandemaker geven Wannes en Jannekee hun vi sie op het jaar 2009. Aansluitend volgt het eerste optreden van het shantykoor. Na de pauze volgt een tweede optreden van Neptunus. Voor vervoer van huis naar de nieuwjaarsbijeenkomst en weer te rug wordt gezorgd. Daartoe doet een bus verschillende opstapplaat sen aan. Wie hierover meer wil weten kan bellen met Riet Jansen (0111-420458). De nieuwjaarsbij eenkomst begint om 14.00 uur. ZIERIKZEE - De vreugdevuren ont vlammen zaterdag 9 januari op twee plaatsen op Schouwen-Dui- veland: in Zierikzee en Burgh-Haamstede. In Zierikzee zal dat gebeuren op het Hatfieldpark en wel op de plaats waar het tijdelijk gemeente huis heeft gestaan. De bomen kunnen op diverse loca ties worden ingeleverd: het multi functioneel centrum in Malta, Vondelingenplaat en Oosterschel- destraat en achter de brandweerka zerne aan de Regenboogstraat. In leveren kan tussen 14.00 en 16.00 uur. De kerstboomverbranding be- J gint om 19.00 uur vanaf het par- 8 keerterrein bij de Lidl met een lam- J pionoptocht. b In Haamstede vindt de kerstboom- f verbranding plaats op een veld aan f de Vlasakkers. Scouting Westen- f schouwen en de vrijwillige brand- weer zullen kerstbomen inzame- I len. Bewoners van het dorp kun- M nen helpen door hun overtollig ge- i worden kerstboom langs de weg te I zetten. De harmonie Witte van i Haemstede zorgt voor de muzika- t le omlijsting. De kerstboomver- branding begint om 19.00 uur. Voor Keijnemans is het veel meer. Deuren weerspiegelen rijkdom of armoede. Een deur is vaak het visi tekaartje van de eigenaar of bewo ner van het pand. Ijzer, houtsnij werk, goud, zilver en plastic wordt gebruikt om deuren te versieren. En, zo is de ervaring van Keijne mans, elke deur is weer anders. De expositie is elke zondag na de kerk dienst en woensdag te bekijken. doorMelita Lanting Het jaar 2010 wordt een bepalend jaar voor de toekomst van Schouwen-Duiveland. In het komende jaar moet de toekomst visie De Kering 2039 handen en voeten krijgen. „Het doel is elf projecten neer te zetten in het komende jaar", zegt Martin Loeve, projectleider. „Niet dat ze dan af zijn, maar het is de bedoeling dat de toekomstprojecten dit jaar in de grondverf komen te staan." De Kering 2039 is een initiatief van het Sociaal Economisch Advies Platform (Seap) van Schouwen-Duiveland. Begin dit jaar verscheen een rapport van het adviesplatform waarin harde conclusies werden getrokken. Het eiland heeft stilgestaan en is verdeeld. Er is te weinig vertrouwen in nieuwe Eilandpoorten en community ar Op Schouwen-Duiveland moeten vier 'eilandpoorten' komen. Kunstwerken die het oergevoel van Schouwen- Duiveland verbeelden. Aan dit project werken twee kunstenaars mee: Helma Kotoun en Eric Odinot. Een van de plannen is een grote oervogel, te 1 plaatsen bij een natuurgebied als een baken in het landschap. De groep gaat ook plekken zoeken waar kunstenaars aan het werk 1 kunnen. In oude boerenschuren die j leeg staan bijvoorbeeld. Kunste naars kunnen deze kunstkotten gebruiken om samen te werken en een boterham te verdienen. De kunstkotten zijn in het weekeinde open voor toeristen en inwoners. ideeën en bij een deel van de inwoners is weerstand tegen veranderingen. Het eiland teert nog op een structuur die voortkomt uit de jaren tachtig. Dat, gecombineerd met een dalende economie, vergrijzende bevolking en een teruglopend voorzieningenniveau dwingt tot het maken van keuzes. Schouwen-Duiveland moet weer klaar worden gemaakt voor de toekomst. Ondanks de harde conclusies van het rapport is het initiatiefvan het Seap goed ontvangen. Bedrijfsleven, scholen, milieuorganisaties maar ook de overheid hebben zich verbonden aan het project. Van alle ideeën die zijn geopperd om het eiland weer klaar te stomen voor de toekomst zijn er elf uitgekozen. Onder auspiciën van het Seap worden deze projecten verder ontwikkeld door de inwoners en het bedrijfleven. De provincie en de gemeente hebben hiervoor geld beschikbaar gesteld. Ook is een website gelanceerd (www.dekering2039.nl) waarop inwoners nadrukkelijk worden uitgenodigd mee te denken. Martin Loeve uit Noordwelle is door het Seap aangesteld om de ontwikkeling van de projecten te begeleiden. Hij heeft zich gespecialiseerd in verande ringsprocessen. „We ^hebben nu het gevoel voor richting voor de toekomst bepaald. We gaan nu aan de slag met de elf verschillende projecten." Dit zijn projecten over bijvoorbeeld energie, een nieuwe manier van wonen, het beter uitdragen van de kwaliteit van Schouwen-Duiveland, het eten van Flexibel en thematisch verblijf Maak flexibel wonen op Schouwen-Duiveland mogelijk. Dat is de kern van dit project. Geef mensen i i de mogelijkheid ergens een halfjaar te wonen om daarna een paar maanden elders te verblijven. Nu is dat lastig. Ook moet er ruimte zijn voor mensen die tijdelijk voor bijvoorbeeld werk op het eiland verblijven. Samen met huiseigenaren en de woningbouwvereniging moeten verschillende flexibele huizen gerealiseerd worden. Natuur op het menu Vlees van de vleesboerderij, peren uit Bruinisse en eieren van de lokale kippenfarm. Hotels, restaurants maar ook de eilandbewoners gaan meer I lokaal voedsel eten. De gemeente, de Verenigde Ondernemersverenigin gen, MKB Zeeland en de Kamer van Koophandel hebben dit project geadopteerd en gaan stimuleren dat in winkels en bij restaurants lokale producten verkrijgbaar zijn. MEEST GELEZEN 1. Ernstig duikongeval Den Osse 2. Politie wil overleg Renesse 3. Route langs kerststallen in trek TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl SOMMELSDIJK - Kerstkransen, cijfer- ballonnetjes, deurknop en brieven bus. Elke deur laat iets zien van het- leven dat zich erachter af speelt, zo wordt duidelijk op de fo to's van Machteld Keijnemans. Zij exposeert van 6 januari tot 2 fe bruari in de remonstrantse kerk in Sommelsdijk. Heel exact gezegd is een deur een bouwelement dat tot doel heeft een ruimte af te sluiten. Dorpsplein Een 'dorpsplein' waar iedereen terecht fl kan, dat is het doel van dit project. Geen letterlijk dorpsplein, maar een plek waar overdag de kinderen kunnen spelen en 's avonds de dorpsraad kan vergaderen maar waar ook plaats is voor samenwerking met een bibliotheek. De school, het dorpshuis maar ook woningbouwver eniging Zeeuwland worden hierbij betrokken. De eerste proeven met dit 'dorpsplein van de toekomst' worden gedaan in Noordwelle en Ellemeet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38