2 zeeland Liever in Gelderland H 21% 'We hebben hier ons hart verloren' OR van Zeeland Seaports splitst achterbanbijeenkomsten over NV Eindejaars PZC dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! dinsdag 29 december 2009 door Marleen Blommaert De laatste dagen van het jaar bestaan vooral uit heen en weer reizen. Naar Middelburg, naar Goes, naar Eindhoven en naar Den Haag. Uit duurzaamheidoog punt natuurlijk helemaal fout. Want bijna alles doen we met de auto. De omtrek van de aarde is ongeveer 40.000 kilometer. Al leen al met deze auto ben ik drie keer de aardbol rond geweest. Soms voelt het ook zo. Maar meestal niet. Het zijn allemaal kleine stukjes die bij elkaar opge teld een oneindig lint vormen. Ik weet zeker dat de wereld er een stuk beter uit zal zien als we het autorijden achter ons zullen la ten. Wat had ik niet kunnen doen in die tijd? Een complete studie? Een meesterwerk schrij ven. Alle verzamelde werken van Shakespeare op het gemakje tien keer kunnen lezen. Ik had Spaans kunnen leren, een lang gekoester de wens. Ik had ik had... De laatste week van het jaar doet me op de een of andere manier altijd realiseren, wat ik niet deed, alsof ik zelf het jaar ben, dat ten einde COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krasit iralet omftvaoiigeji? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Waarom mensen in Zeeland willen wonen f Volgens een onderzoek van de Vereniging Eigen Huis is Zeeland zeker niet de populair ste provincie om te wonen. Voor degenen die er wel voor kiezen zijn rust en natuur het belangrijkste motief. loopt. Ook de dierbaren die ver dwenen zijn in de loop der jaren komen langs op de stille momen ten in deze laatste week. Ze fluis teren zachtjes als even iedereen het huis of de tafel heeft verlaten. Of ze komen even aan de opper vlakte in de glimlach van mijn dochter. Ondertussen staat de top 2000 op die een muzikale me lancholische sluier over al de mij meringen legt. Dalida brengt zelfs mijn reeds lang overleden vader even terug. Even zie ik zijn glimlach en de fijne lijntjes om zijn ogen. Gelukkig zit dezer dagen de meeste dagen het huis vol. Het voordeel van een groot huis is dat je veel slaapplaatsen hebt. Het huis is zo vol dat de melan cholie naar buiten geperst wordt. Urenlang lopen de tranen van het lachen me over de wangen als onze gasten proberen iets uit te beelden bij het spelletje 'hints'. Misschien zoeken we el kaar ook wel daarom op. Om de blues op afstand te houden. Ik wens u een goed uiteinde en een zalig begin. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zeeland is helemaal niet zo po pulair als andere provincies met veel rust en ruimte. Nederlan ders willen - als praktische be zwaren als geld en werk geen rol spelen, het liefst in Celder- land, Drenthe, of Noord-Brabant wonen. Zeeland eindigt op de zevende plaats in de hitlijst. door Nadia Berkelder en Cornelleke Blok Nederlanders willen niet op een flat in de Randstad wonen. Ze wil len een huis met een tuin, en het liefst in een dorp, maar zeker in de buurt van het platteland of de kust. Goed nieuws voor de Zeeuw se politici die al jaren proberen om meer mensen naar Zeeland te trekken, zou je denken. Maar dat valt tegen. Want als Nederlanders mogen kiezen, wonen ze eigenlijk toch liever in Gelderland, Drenthe of Brabant dan in Zeeland. Dat blijkt uit onderzoek dat de Vereni ging Eigen Huis (VEH) heeft ge daan onder huizenbezitters. Hen is gevraagd waar ze het liefste wil len wonen als geld of werk geen rol zou spelen. Zeeland scoort, net als Gelderland, Drenthe, Overijssel en Limburg goed met de aanwezigheid van na tuur en ook de rust in Zeeland spreekt veel mensen aan. Gek ge noeg wordt Zeeland ook veel va ker dan andere provincies ge noemd vanwege het gunstige weer: 21 procent van de mensen vindt dat een reden om naar Zee land te verhuizen. Limburg, de provincie die wat het weer betreft op de tweede plaats staat, scoort om die reden slechts bij 8 procent van de deelnemers aan het onder zoek. Blijkbaar bestaat de indruk dat in Zeeland vaker de zon schijnt dan elders in Nederland. Maar waarom is Zeeland dan niet arriët en Henk Schen kel komen de laatste tijd standaard veel te vroeg op hun afspra ken. „We moeten er nog steeds wennen dat er in Zeeland geen fi les zijn", zegt Harriet lachend. Het echtpaar verhuisde in augus tus van Purmerend naar Veere. „We hadden allebei een hele leu ke, goede baan. Mijn man was meubelmaker en ik was ontwerp ster van winkelinterieurs. Maar we vroegen ons af: 'is dit wat we twin tig jaar willen blijven doen?' Nee dus. Ik wilde altijd al graag iets voor mezelf beginnen. Echt iets nieuws op te zetten, vond ik te ris kant." Ze besloten om een Bru- na-winkel over te nemen. „We zijn overal in het land gaan kijken, maar aan Middelburg hebben we meteen ons hart verloren. De stad en de gezelligheid trok ons." Toch gingen ze in Veere wonen. „Het huis is geweldig en Veere is een prachtige plek. We houden best van een beetje reuring, maar het is ook heerlijk om thuis de vo geltjes te horen fluiten. En we kij ken lekker weg over de weilanden. De mentaliteit van de Zeeuwen vinden we heel positief. Het gaat er hier een stuk gemoedelijker aan toe. De mensen zijn hier niet zo gejaagd. En, als je er zelf voor open staat, word je snel geaccep teerd. In de Randstad is iedereen veel meer op zichzelf. Hier komen de mensen meteen een praatje ma ken." Michael Bronner heeft dezelfde er varing. Hij verhuisde in 2007 met zijn gezin van Rotterdam naar Zee land. „De ruimte, natuur, veilig heid en normen en waarden trok ken ons. En je kunt hier nog ge woon 'hallo' op straat zeggen te gen iemand, zonder dat je gek aan gekeken wordt. Het is heel gemoe delijk: mensen kennen elkaar en zijn betrokken bij hun woon plaats. En je kunt meer genieten van de omgeving: we gaan vaak naar het strand of naar het bos. De kinderen hebben vriendjes die op de manege wonen." De familie Bronner woonde eerst in Koudekerke, in afwachting van hun nieuwbouwwoning in de Mid delburgse wijk Mortiere. „Eigenlijk was de overstap van Rotterdam naar Koudekerke makkelijker dan die van Koudekerke naar Middel burg", bekent Bronner. „We voel den ons meteen thuis in het dorp. Voor je 't wist, werd je overal voor gevraagd. Geweldig! In de Mortie re is het weer even wennen. Nou ja, we kunnen altijd weer terug naar Koudekerke." Nederlander verhuist liefst naar Gelderland 1 Gelderland 2 Drenthe 3 Noord-Brabant 4 Overijssel 5 Utrecht 6 Limburg 7 Zeeland 8 Friesland 9 Groningen #10 Zuid-Holland 11 Noord-Holland 12 Flevoland Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon iretl u nadere informatie TERNEUZEN - De ondernemings raad (OR) van havenschap Zee land Seaports houdt voortaan af zonderlijke informatiebijeenkom sten voor leidinggevenden en het overige personeel. Zo wil de OR bereiken dat iedereen frank en vrij zijn mening kan geven. De aanleiding was de gang van za ken tijdens een zogenaamde ach terbanbijeenkomst over de op han den zijnde verzelfstandiging van Zeeland Seaports, twee weken ge leden. De OR heeft begrepen dat sommige medewerkers door hun manager in het werkoverleg zijn aangesproken over hun bijdrage in die bijeenkomst. In een brief aan de directie veroordeelt de OR deze gang van zaken. „Juist tijdens een achterbanbijeenkomst moet ieder een in de gelegenheid worden ge steld om vrijuit te kunnen spre ken, zonder dat dit gevolgen heeft", zo staat het in de brief Volgens OR-voorzitter Hans Daniëlse is het bij andere organisa ties niet ongebruikelijk dat aparte bijeenkomsten worden gehouden voor leidinggevenden en onderge schikten. „Als daarmee valt te be reiken dat iedereen zich comforta beler voelt om zijn zegje te doen, dan is het een nuttig middel." Daniëlse wil niet zeggen over wel ke opmerkingen medewerkers door hun leidinggevenden zijn aangesproken. „Dat is intern." Het havenschap is nu een gemeen schappelijke regeling, een samen werkingsverband van de provincie en de gemeenten Vlissingen, Bor- sele en Terneuzen. De medewer kers van het schap zijn daardoor ambtenaren. Die status - en de er aan verbonden zekerheden - raken ze in principe kwijt bij de verzelf standiging van Zeeland Seaports. Daniëlse: „Daarover leven vragen. Het is trouwens mogelijk de zeker heden van nu ook in de nieuwe si tuatie te handhaven. Daar zijn ze bij de verzelfstandiging van Gro ningen Seaports ook mee bezig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2