PZC Zeldzaam vuurwerk in Thialf 28 en 29 27 28 Wüst lacht, Croenewold in tranen OKT SCHAATSEN Kuipers en Groothuis naar Vancouver dankzij 'superrace' Veldrit Huijbergen gaat niet door Shorttracksters Vos en Ter Mors naar Spelen Ook Ralf Schumacher denkt aan rentree Mulder en Kanis prolongeren titels Chelsea maakt geen fout tegen Fulham control Gaffin de Meza, technicus met uitzicht op Oranje Dinsdag 29 december 2009 Amazone Maxime Lefeber verrast in Z2-klasse Tip? sport@pzc.nl Stefan Groothuis (r) en Simon Kuipers hebben op overtuigende wijze de olympische startbewijzen op de 1000 meter veroverd. foto Robin Utrecht/ANP door Eric de Jager HEERENVEEN - De plaatsingsregels voor de Olympische Spelen in Van couver leverden ook op de tweede dag van het kwalificatietoernooi in Heerenveen vragende gezichten op. Mark Tuitert, Kjeld Nuis en Jan Bos haalden na hun races op de ïooo meter op het ijs hun schouders op. Of ze nou wel of niet in aanmerking kwamen voor een olympisch ticket? Geen idee. Alleen bij de ontketende Stefan Groothuis en Simon Kuipers was geen ruimte voor twijfel. De twee Control-schaatsers zorg-' den voor zeldzaam vuurwerk op de baan van Thialf Ze gaven el kaar geen duimbreed toe in hun HUIJBERGEN De internationale veldrit van Huij bergen is voor komende maand ge schrapt. De organisatie heeft een te kort van ruim 20.000 euro op de be groting. „Het is financieel onverant woord om de cross te laten door gaan", liet voorzitter Peer Maas van het Wielercomité gisteren weten. De veldrit zou op 16 januari 2010 plaatsvinden. Vorige winter was de organisatie in Huijbergen nog gast heer van het NK veldrijden. Het Wielercomité beraadt zich op kor te termijn over de toekomst. onderlinge confrontatie. Kuipers begon iets sneller, Groothuis vocht zich in de eerste ronde terug en in de slotronde bleven de kempha nen precies gelijk. Op de streep was Groothuis twee honderdste sneller: 1.08,50. „Met deze tijden kunnen we de strijd met Shani Davis aangaan", zei Kuipers glunderend. „We zaten mooi in de buurt van het baanre cord van Davis (0,11 seconde, red.). Ik ben blij dat ik naar Vancouver mag, maar vooral dat ik het met zo'n superrace afdwing." Groot huis straalde net zo. „Ik heb geno ten, ik vond het de mooiste race van het jaar." De topvorm van de twee sprinters tekende zich vorige week al af, toen ze afzonderlijk van elkaar in trainingsritten al on- PAPENDAL Shorttracksters Maaike Vos en Jo- rien ter Mors completeren de aflos- singsploeg die bij de Olympische Spelen in Vancouver in actie zal ko men op de 3000 meter relay. Sport koepel NOCNSF nam gisteren de voordracht van schaatsbond KNSB over om beide schaatssters te selec teren. Vos en Ter Mors vormen samen met de al eerder geselecteerde An- nita van Doorn, Sanne van Kerkhof en Liesbeth Mau Asam de aflos- singsploeg voor Vancouver. der de 1.09 reden. „Nu maakten we elkaar nog een stukje sneller", genoot Kuipers na. De Con- trol-ploeg liet de World Cup in Salt Lake City twee weken geleden schieten en koos voor een trai ningskamp in Collalbo. „Deze toptijden zijn het resultaat van een goed programma", aldus Kuipers. „Dat trainingskamp be taalt zich uit. We hebben lekker in het zonnetje geschaatst, weg van alle drukte. Alleen eten, trainen, slapen." Kuipers en zijn teamgenoten ble ven door hun Italiaanse reis ook gevrijwaard van het virus dat een tiental Nederlandse schaatsers vel de in Utah. Kuipers voelde zich zó goed, dat hij het in Collalbo zelfs aandurfde nieuwe buizen op zijn schaatsen te monteren. Tot verbazing van zijn coach Jac Orie. „Hij lachte me uit dat ik dat twee weken voor het OKT deed. Maar als je op topni veau meedoet, moet je ook aan je spullen durven werken." Het pro gramma van Jac Orie werkte ook voor Kjeld Nuis. De 20-jarige nieu weling uit Zoeterwoude werd gis teravond derde, met alweer zijn zestiende persoonlijk record van dit seizoen. Omdat hij er eerder dit seizoen niet in slaagde het stempel 'kwalificatie' achter zijn naam te krijgen (door te voldoen aan de eisen van de KNSB en NOCNSF), moet hij nummer vier Mark Tuitert - ook van Control - voor laten gaan naar de Winterspe len. HAMBURG Ook Ralf Schumacher heeft oren naar een rentree in de Formule 1. De jongere broer van race-icoon Mi chael liet gisteren in de Duitse Bild Zeitung optekenen te denken aan een rentree. Ralf Schumacher ver dween in 2007 geruisloos uit de Formule 1 na een aantal slappe ja ren bij Toyota. In de jaren daarvoor reed hij voor Williams en won in totaal zes Grote Prijzen. Zijn broer Michael baarde vorige week opzien met het tekenen van een driejarig contract bij Mercedes Grand Prix. ALKMAAR HEERENVEEN - In maart won ze nog de wereldtitel op de 3000 meter. Bij het olympisch kwalificatietoer nooi in Thialf kwam Renate Groe- newold gisteren niet verder dan de negende plaats, op bijna tien se conden achterstand van winnares Ireen Wüst: 4.16,07 om 4.06,80. Wüst verzekerde zich daarmee van haar tweede olympische start bewijs, na eerder de 1500 meter te hebben gewonnen. Dankzij haar beschermde status is deelname aan de Spelen op de 3 ki lometer nog niet helemaal uit beeld voor Groenewold, die op de 'geschoonde lijst' derde staat. Naast Groenewold hadden alleen Wüst en Diane Valkenburg, die als tweede eindigde, een 'kwalificatie' achter hun naam staan. Aan de Spelen in Vancouver wil Groenewold echter nu niet den ken. Al vaker vertelde ze alleen naar Canada te gaan om mee te strijden om de medailles. „Ik ben wereldkampioene op deze afstand, dan wil je gewoon met de besten meerijden", zei ze gisteren met tra nen in haar ogen. „Als je me nu vraagt hoe het verder met me moet, zeg ik dat het klaar is. Maar dat is in de emotie kort na de wed strijd. Hier moet ik maar eens goed over nadenken." Voorheen kon Groenewold naar ei gen zeggen vaak door de verzuring heen schaatsen. Nu lukt haar dat niet, getuige de laatste twee ron den van 36,2 en 37,6 seconden. Het lijf wilde niet meer, de coördinatie was helemaal weg. Het leek wel of Groenewold haast niet meer voor uit kwam. „Het is me nog niet vaak overkomen dat het lichaam in een toestand verkeert dat ik het niet meer aankan. Ik blokkeerde helemaal, het lijf stond gewoon ge parkeerd. Ik kan even niets." De eerste titels bij de nationale kampioenschappen baanwielren- nen voor sprinters waren gisteren in Alkmaar voor Teun Mulder en Willy Kanis. Beiden prolongeerden hun titel: Mulder op de kilometer tijdrit, Kanis in de race tegen de klok over 500 meter. Mulder liet in Alkmaar een baanre cord noteren: 1.03,477. Daarmee was de baanrenner een kleine se conde sneller dan Tim Veldt. Bij de vrouwen was Kanis duidelijk te sterk voor Yvonne Hijgenaar. Renate Groenewold LONDEN In de Engelse Premier League heeft koploper Chelsea gisteren weer eens gewonnen. Na duur punten verlies tegen West Ham (1-1) en Bir mingham (0-0) liep de thuiswed strijd tegen stadgenoot Fulham wel goed af: 2-1. Daardoor staat de Londense ploeg in elk geval tot het einde van dit jaar op de eerste plaats. Tottenham Hotspur bleef in het spoor van de topclubs. De Lon dense club handhaafde zich boven in door met 2-0 te winnen van West Ham United.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27