helemaal van deze tijd I i Betaald parkeren tot middernacht ligt slecht Life-leden spelen een nachtje voor bewaker 19 Uitverkoop 50 tot 70% kortin Geld kerstgala ROC voor school in Kenia Open huis bij voetbalclub in Vogelwaarde dinsdag 29 december 2009 jMwanmnn Topstuk is, zo leert de catalogus, een 'Balinese schone' van W.G. Hofker. Het werk zou zomaar 25.000 euro kunnen opleveren. Munten, schilderijen, land kaarten, sieraden, servies goed, een pistool, een kistje uit de VOC-tijd. Het is maar een greep uit de stukken die vandaag tijdens de Oudejaarsveiling in de kerk van Cadzand onder de ha mer gaan. Gisteren, tijdens de kijkdag, was de belang stelling groot. door Martijn de Koning De dorpskerk is voor de elfde keer het toneel van een veiling van an tiek en kunst. Een bij zondere editie, vindt veilingmees ter Ab Verhage van Het Middel burgs Veilinghuis, dat de regie voert tijdens de veiling. „Normaal gesproken houden we in het na jaar een grote veiling in Middel burg. Dat is er door persoonlijke omstandigheden dit jaar niet van gekomen. Daardoor staan hier nu een aantal topstukken." Een veiling in een Zeeuwse dorps kerk is toch al best bijzonder, legt Verhage uit. „We doen maar drie veilingen per jaar. Eén in Middel burg, één in de Grote Kerk in Veere en deze. Als West-Zeeuws- Vlaming heb ik nu eenmaal een zwak voor deze streek, en zeker ook voor deze kerk. Een deel van de opbrengst gaat naar de Stich ting Behoud Dorpskerk Cadzand. Dat zijn zulke enthousiaste men sen. Ik vind het mooi om hen te helpen." En die 'enthousiaste mensen' zijn blik in de catalogus, waar alle 343 te veilen stukken in staan, bewijst dat. De opbrengst van het gros van de artikelen wordt geschat op er gens tussen de 75 en 500 euro. Spullen van boven de duizend eu ro zijn al tamelijk uitzonderlijk. „Maar we hebben een paar top stukken", gaat Verhage voor door de kerk. „Kijk, dit is een Kimpe", wijst hij op Ouderechtpaar. De prijs voor het schilderij wordt op vijf- tot zevenduizend euro ge schat. Topstuk is, zo leert de catalo gus, een 'Balinese schone' van W.G. Hofker. Het werk zou zo maar 25.000 euro kunnen doen. 'We hebben voor iedereen wat wils. We zijn er niet alleen voor de rijken. Ab Verhage, veilingmeester op hun beurt dankbaar dat Verha ge jaarlijks bij hen neerstrijkt. „Dat levert ons toch drie- tot vierdui zend euro per keer op", zegt Ineke Mulder. De kijkdag trekt flink wat mensen. „We hebben dan ook voor iedereen wat wils", zegt Verhage. „We zijn er niet alleen voor de rijken." Een Mooiste niet-schilderij is een kabi net uit de achttiende eeuw. „Kijk hier", zegt Verhage, terwijl hij aan de zijkant van de kast trekt. Elet pa neel blijkt uitklapbaar. Erachter zit een rijtje laadjes. „Voor de gehei me spullen." De veilingmeester schudt meer anekdotes uit de mouw. Zoals die over dat onbaatzuchtige echtpaar. „Twee dertigers die een aantal sie- Slapen tussen gouden mun ten, antieken kasten en oude schilderijen. Het was eens wat anders voor een handjevol le den van de christelijke jongeren groep Life, waarin zestien jonge West-Zeeuws-Vlamingen zich vere nigd hebben. Een aantal van hen bracht afgelopen nacht door in de kerk in Cadzand, als bewakers van het kostbaars dat vandaag onder de hamer gaat, maar gisteren al in de kerk verzameld was voor be zichtiging. De overnachting is onderdeel van een bredere Life-actie tijdens de veiling. In een hoekje in de kerk verkopen leden drank, oliebollen en appelflappen. Met de opbrengst hopen ze een deel van een reis naar Oeganda, komende zomer, te bekostigen. „We gaan daar ontwik kelingswerk doen", legt Ellen Nieu- wenhuijze van Life uit. „De reis kost 2000 euro per persoon. De helft betalen we zelf, de rest probe ren we met acties bij elkaar te krij gen." De jongeren stonden al op markten en laten zich sponsoren om op Nieuwjaarsdag mee te doen aan de traditionele duik bij strandpaviljoen De Zeemeeuw. Life-lid Arjan keek gisteren, zij het met een knipoog, niet helemaal ontspannen vooruit naar de over nachting in de kerk. „Ik zag dat er een schilderij van twintigduizend euro bij zit. Als ze die komen ste len, nemen ze vast wapens mee." De oplossing had hij snel gevon den. Tussen de oude spullen ligt namelijk ook een antiek pistool. „Daar ga ik wel in de buurt lig gen." raden geërfd hadden. Ze hebben ze naar mij gebracht en gezegd: veil maar en geef de opbrengst aan een goed doel. Ze gaan 20.000 eu ro opleveren. Schitterend toch." Verhage verwacht flinke be langstelling voor de veiling. „Dat kan ik nu al zeggen, want er zijn via internet veel koop opdrachten gegeven." Op de websi te www.hetmiddelburgsveiling- huis.nl zijn alle aangeboden artike len te zien en is er al op te bieden. „Gaat er tijdens de daadwerkelijke veiling niemand boven, dan is het stuk voor de internetbieder", legt Verhage uit. De interesse verrast hem niet. „We hebben geen enkele last van de re cessie. Beleggen in goud, kunst of antiek is momenteel een stuk ver standiger dan in aandelen. Goud is momenteel drie keer zo duur als twee jaar geleden. En ik denk dat de goudprijs in 2010 nog verder omhoog gaat. Dan wordt zo'n vei ling dus nóg leuker." De Oudejaarsveiling in de kerk in Cad zand begint vandaag om 13.30 uur. Tus sen 10.00 en 12.00 uur zijn de stukken nog te bekijken. F5 Rob, Ellen, Arjan en Ellen (van links naar rechts) van jongerengroep Life de len aan bezoekers onder meer catalogi uit. foto Peter Nicolai Markt 4, 4531 EP Terneuzen X> HULST - Leerlingen van het ROC Westerschelde in Terneuzen heb ben stichting Buru Nyakwere Ne derland (SBNN) uit Hulst blij ge maakt met driehonderd euro. Dat geld brachten ze bijeen met verschillende acties rond het Kerst gala dat plaatsvond in jongerencen trum De Pit in Terneuzen. Vrijwil ligers van SBNN waren voor de start van de acties op de school om te vertellen over het werk van de stichting. SBNN gebruikt het geld dat de stu denten bijeen hebben gebracht voor de aanschaf van een water tank voor één van de scholen in het Keniaanse werkgebied van de stichting. VOGELWAARDE - Voetbalvereniging Vogelwaarde stelt tijdens de nieuw jaarsreceptie op zondag 3 januari de twee nieuwe kleedlokalen open voor het publiek. Toen eind vorig jaar duidelijk werd dat de club niet zou verhuizen naar een andere lokatie in verband met mo gelijke woningbouw op de velden, werden direct de voorbereidingen getroffen om de kleedlokalen bij te bouwen. Na het nodige papier werk ging in februari van dit jaar de eerste spade de grond in. Het metselwerk werd uitgevoerd door een aannemer. Het timmerwerk en de gehele afwerking kwamen voor rekening van vrijwilligers. Ook de c.v.-installatie werd ver nieuwd. De voetbalvereniging Vo gelwaarde telt bijna 300 leden. De nieuwjaarsreceptie begint om 15.00 uur. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het is ondernemers in de Terneuzense binnenstad een doorn in het oog dat op de Wester- scheldedijk nog altijd tot midder nacht moet worden betaald voor parkeren. Dick de Graaf, directeur van de View Bioscoop Terneuzen, heeft slechts twee woorden nodig om de situatie te kenschetsen: „Be lachelijk, verschrikkelijk." Het parkeerterrein aan de Wester- scheldedijk is aangelegd voor de ve le bezoekers van coffeeshop Check point. Sinds eind 2008 is de coffee shop gesloten. Toch moet er op de dijk nog betaald worden van maan dag tot en met zondag van 9.00 tot 24.00 uur. „Het zijn al dure tijden voor veel mensen", lucht De Graaf van View Bioscoop zijn hart. „Overal in Zeeland mag je na winkelsslui tingstijd gratis parkeren op boven grondse parkeerterreinen, maar hier op de Westerscheldedijk dus niet. Mensen zijn daar niet blij mee, merk je regelmatig." Frans Lievens van het Scheldethea- ter en Annemarie Roffel van Gol den Tulip Hotel l'Escaut kunnen zich vinden in de woorden van de View Bioscoop-directeur, maar ze zijn voorzichtiger. „Het zou beter zijn als het daar bijvoorbeeld na 18.00 uur vrij parkeren zou zijn", merken zij op. „Dat zou het uit gaansleven in Terneuzen ten goe de kunnen komen." An van Glans beek van restaurant Sydney is ook die mening toegedaan. Wethouder Co van Schaik (parke ren) heeft een verklaring voor de situatie. „Bij het Scheldetheater is ook een parkeergarage. Daar komt natuurlijk niemand meer, als je vlakbij op de dijk 's avonds gratis kunt parkeren. De investering in de garage van drie miljoen euro is dan verloren." De gemeente heeft overwogen het parkeerterrein aan de dijk weg te halen na sluiting van Checkpoint, maar er parkeren ook veel mensen die in het cen trum werken. Van Schaik wijst er op dat parkeren bij het gemeente huis na 18.00 uur wel vrij is. „Het is daarvandaan niet ver lopen naar de bioscoop of het theater." Parkeerterrein Westerscheldedijk Terneuzen. foto Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23