'Strenge vorst op komst' 23 Vandaag in Buitengebied WË VRIESKOU Voorspellingen: min 15 graden of nog lager in Friesland Het Zeeuwse weer is de beste trekpleister Niet-gepubliceerd boek ontdekt van Toon Kortooms verder Schiphol controleert strenger op vluchten naar VS Veelplegers worden steeds jonger en gewelddadiger Zacht 7° DINSDAG 29 december 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 305 Eigenaar en veearts pony Mieke spreken mishandeling tegen - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 Wandelen op eenzame hoogte Zeeuwse kinderen moeten trots worden op de omgeving Het tweede leven van een kerstboom WALCHEREN DE BILT - Als de weercomputers van het Europese weercentrum in het Engelse Reading het bij het rechte eind hebben, begint de win ter van 2009/2010 vandaag al met zijn tweede koude-inval. Aanvan kelijk gaat dat 's nachts gepaard met lichte vorst, maar vanaf het ko mend weekeinde al met matige tot strenge vorst. Volgende week is zelfs zeer strenge vorst (-15 graden of lager) niet uit gesloten. Ook overdag komt de temperatuur vanaf vandaag nauwe lijks of niet meer boven het vries punt. De verwachting is, dat de nieuwe winterperiode minimaal een dag of tien aanhoudt. De afgelopen dagen rolde de ge schetste winterinval al vaker uit de Britse computers. Het Amerikaan se GFS - Global Forecasting Sys tem - wilde daar echter weinig van weten. Daardoor was de onze kerheid te groot. Maar zondaga vond voorspelden ook de Amerika nen vorst. Halverwege volgende week moet er in Friesland gemid deld bijna overal al zo'n 10 centi meter ijs liggen en eind volgende week zou het ijs zelfs de Elfsteden- dikte van 15 centimeter of meer kunnen bereiken. De Britse prognoses zijn bijna te mooi om waar te zijn en er zit nog een addertje onder het gras. Het grootste probleem wordt gevormd door enkele depressies, die tot en met het komende weekeinde dicht in de buurt van Nederland lijken te komen. Zij bepalen waar de scheiding tussen dooi en vorst zal liggen en bovendien zorgen ze mo gelijk ook voor sneeuw (wat de kans op goed schaatsijs verkleint). Volgens recente berekeningen ligt Friesland steeds aan de koude kant van de depressiekernen. pagina 4: NS en ProRail ruziën over aanpak bij vorst MIDDELBURG - Zeeland scoort het beste met zijn klimaat. Als het daar om gaat scoort Zeeland van al le provincies het hoogst. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vereni ging Eigen Huis over de vraag waar mensen het liefst willen wo nen en waarom. Zeeland scoort vrij laag als het gaat om het sociale klimaat en redelijk hoog in de fac tor bevolking, al streeft Noord-Bra bant Zeeland daarin voorbij. pagina 3: commentaar pagina 2 en 3: liever in Gelder land of Brabant dan in Zeeland DEURNE - Ruim tien jaar na zijn overlijden is een nog niet gepubli ceerd boek van schrijver Toon Kortooms ontdekt. Het is gevon den door archivaris Theo Martens, die het archief van Kortooms de af gelopen drie jaar heeft doorgespit. Het boek heet Gouden Turven, telt ruim honderd pagina's en ver schijnt binnenkort. Martens vond tussen alle spullen van Kortooms (1916-1999) een en velop. Daarin zat een computer schijfje waarop de complete tekst van Gouden Turven bleek te staan. Dat Kortooms nog een boek ge schreven had op de computer, wist niemand. Zelfs voor zijn we duwe, de 93-jarige Mia Kortooms -Arts, was dat een verrassing. „Ik wist anders altijd alles", reageerde zij gisteren. Van Kortooms werden 46 boeken uitgegeven.Van zijn topper Beek man en Beekman werden twee mil joen exemplaren afgezet. Daarmee was het de best verkocht roman van Nederland. Ook Help de dokter verzuipt was een bestseller. Zeeland: 2, 3, 17 t/m 23; Binnenland: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Beurs: 10; Economie: 11; Meningen: 13; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 25; Sport: 26 t/m 29; Televisie: 30, 31. Bijlage: Buitengebied. 8 711688 555530 UTRECHT - Er is een nieuwe groep jonge, zeer actieve veelplegers ont staan die steeds gewelddadiger wordt. Onder hen bevinden zich minder verslaafden en zelden nog vrouwen, maar meer jongeren van Turkse of Marokkaanse afkomst. Dat bleek gisteren uit onderzoek van Jessica van Mantgem van Ipol, de internationale informatie- en opsporingsdienst van de politie. Vroeger was de meest voorkomen de leeftijd onder veelplegers 33 jaar, nu zijn dat de 21-jarigen. On der de jonge actieve veelplegers zit ten minder Surinamers, maar steeds meer Turken en Marokka nen. Het aantal Turkse verdachten van misdrijven stijgt ook in de al gemene misdaadstatistieken, maar het aantal Marokkaanse verdach ten is er redelijk stabiel, stelt Van Mantgem. Jonge Marokkanen vor men een kwart van de jonge actie ve veelplegers. Autochtone Neder landers maken het grootste deel van de veelplegers uit: 47 procent. Zeeland verkoopt zich slecht reageer op www.pzc.nl reacties: 410 Verkeersboetes zijn goed voor de verkeersveiligheid rityscan was de kans groter geweest dat ze hem hadden tegengehouden. Abdulmutallab probeer de vrijdagavond een terreuraanslag te plegen tij dens een vlucht van Schiphol naar Detroit. Giste ren werd bekend dat Schiphol dagelijks vijftig extra beveiligingsmedewerkers inhuurt voor strengere controles bij vluchten naar de VS. De aanslagpoging van vrijdag is gisteren opgeëist door Al Qaida op het Arabische Schiereiland. foto Ed Oudenaarden/ANP /tkj pagina 7: held is aandacht een tikkeltje beu SCHIPHOL - De securityscan kijkt op luchthaven Schiphol dwars door kleren van reizigers heen. Schiphol heeft circa vijftien van deze apparaten, die het vliegveld bij wijze van proef gebruikt. Als beveiligers van Schiphol Umar Farouk Abdulmu tallab hadden kunnen controleren met deze secu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1