meningen 113 Protest brengt ayatollahs in het nauw Exclusief topvoordeel bij Stip! stipreizen.nl brieven dinsdag 29 december 2009 IRAN Medewerkers Mousavi en Khatami opgepakt door Carel Goseiing Op 23 december gaf de Iraanse president Mahmoud Ahmadi- nejad een interview aan de Britse tv-zender Channel 4. Het staatshoofd zei daar het volgen de: „De westerse politici denken dat er iets broeit in Iran en dat Iran verzwakt is. Dat is een fout. Ze ken nen Iran niet. Het Volk van Iran is verenigd." Afgelopen weekeinde werd Ahma dinejad door zijn eigen volk terecht gewezen. Overal in Iran gingen met name jongeren de straat op uit pro test tegen zijn heerschappij. Er vie len volgens officiële bronnen acht doden, de oppositie spreekt over minimaal vijftien slachtoffers. Het waren de bloedigste protesten Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Catalonië Vandaag het geweldige nieuws dat Catalonië, na de Canarische Eilan den de tweede provincie van Span je, het stierenvechten wil afschaf fen. Prachtig natuurlijk. De vraag rijst nu: wanneer? Deze gruwelijke martelingen had den al jaren geleden verboden moe ten worden. Maar (nota bene) ge subsidieerd door de EU blijft het een moeilijke strijd om er een eind aan te maken. Vergeet niet dat er veel hooggeplaatste regeringsleden belangen hebben in de stierenvech- tersmaffia. En als regeringsleiders belangen hebben in bepaalde tak ken van de economie, kun je wel sinds de presidentsverkiezing van 12 juni, die Ahmadinejad dankzij fraude won. De protestgolf van afgelopen zo mer werd door de Iraanse autoritei ten op twee fronten bestreden. Van de ene kant traden politie en Ba- sij-militie keihard op tegen demon stranten waarbij tientallen doden en honderden gewonden vielen, van de andere kant werden symbo lische maatregelen afgekondigd om de onrust te dempen. Geweld, massa-arrestaties, ver scherpte censuur, het oppakken van de vermeende organisatoren achter de protestbeweging gingen hand in hand met een gedeeltelijke hertelling van de verkiezingsuit slag, veroordelingen van het ge weld, het sluiten van een gevange nis waar arrestanten waren gemar teld, oproepen tot verzoening en raden welke koers men volgt. Bo vendien zal men het argument naar voren brengen dat het van Ca talonië alleen een vorm van op stand is tegen Spanje, omdat de re gio zich wil afscheiden. De socialisten hebben al aangege ven de afschaffing te willen 'ver zachten'. Laten we hopen dat ze om wat voor reden dan ook door zetten en een einde maken aan de ze gruwelijke middeleeuwse marte ling. Wietse Haak Sperwerstraat 23, Assen Nieuwe partijen Hierbij een reactie op de bekend making van de indeling van de zo genaamde nieuwe partijen van de gemeente Sluis. Wat mij opvalt in die indeling is dat weer die oude garde probeert terug te komen. De schuld van enkele tientallen miljoe nen van de gemeente Sluis is niet alleen te wijten aan de zittende raad en wethouders, maar ook aan die oude garde. Ze zijn toen niet voor niets naar huis gestuurd. Naar de instelling van een commissie die een nieuw kiesstelsel moest ontwer pen. Uiteindelijk leken de autoritei ten het pleit te winnen. De protest- golf verdween mede vanwege een strikt gehandhaafd protestverbod. De oppositie bedacht echter een nieuwe tactiek. Door de autoritei ten toegestane massademonstraties tijdens officiële herdenkings- of feestdagen worden aangepakt om het protest opnieuw tot uiting te brengen. Dat gebeurde bijvoor beeld op al-Quds Dag (18 septem ber) waarop de solidariteit met het Palestijnse volk tot uiting wordt ge bracht, bij de 30ste herdenking van de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran (4 novem ber 1979) en dit weekeinde op de Dag van Ashura (sterfdag Imam Hossein, kleinzoon van de profeet Mohammad). In tegenstelling tot mijn mening moet het jonge bloed naar voren komen in de raad en wethoudersschap. Nu lijkt het er op dat het stuivertje wisselen is tus sen een club mensen. Daar zit de bevolking echt niet op te wachten. Dus mensen, weet wat je stemt. B. de Neve Pluto 2, Oostburg Dierenleed Pony sterft van uitputting en kou (krant van 28/12). Man houdt drie paarden in een weitje, laat ze onbe schut en onverzorgd in sneeuw, ijs en kou het hele jaar aan hun lot over. Het enige voer wordt ver strekt door langsfietsende mensen die soms wat brood brengen. Er wordt aangifte gedaan van dieren mishandeling. De Dierenbescher mingsinspecteur 'zit'op de zaak. Je denkt 'nu zwaait er wat!' En wat is de actie? Het stuk verdriet wordt gesommeerd de overige dieren te voorzien van beschutting en voer. Tjonge jonge, wat effectief! Dit schorem moet worden berecht en de zomer bleef het tot nu toe stil in de conservatief-geestelijke hoek. Kennelijk zijn de autoriteiten ver rast door de hernieuwde protest- golf. Weten zij niet goed hoe daar op te reageren, kennelijk omdat de ayatollahs het niet eens zijn, of kun nen worden, over de te volgen lijn. Ahmadinejad sprak bij Channel 4 over interne verdeeldheid: „Er zijn meningsverschillen, er zijn rivalen, concurrenten, en ze zijn serieus." Geestelijk leider ayatollah Seyed Ali Khamenei is kennelijk niet in staat het gematigde kamp binnen de geestelijke elite uit te schakelen. Wellicht durft hij dat ook niet uit angst voor een echte paleisrevolu tie en de mogelijke ernstige gevol gen daarvan voor het conservatieve kamp: een smadelijke nederlaag. Zelfs Ahmadinejad bleef dit week einde stil. De besluiteloosheid in gestraft. Niet met een taakstraf, een kusje van de rechter en op proefverlof 11a twee uurtjes werk maar gewoon per mishandeld dier twee maanden de bak in. Dan kom ik deze slijmjurk met plezier een droge boterham brengen. Maar dat is natuurlijk véél te zwaar, want wat maakt zo'n pony nou toch uit joh! Slappe dierenbescherming. B.J. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee Gebrek aan respect Dat er juist in de krant van de dag voor Kerstmis uitgebreid aandacht besteed wordt aan de reeds klaar liggende plannen ter ontpoldering van de Hedwigepolder, toont - waarschijnlijk ongewild - aan, dat er bij vele niet direct betrokkenen van het mogelijk toekomstige ont- polderingsproces onvoldoende inle vingsvermogen bestaat in de gevoe lens van de mensen waarvoor het ontpolderen nog steeds een reële dreiging is. Hun gevoelens van on macht, van wanhoop en van rade de geestelijke top leidt ertoe dat po- litie en Basij-militie als het ware hun gang kunnen gaan. Tegelijker tijd ruikt de oppositie door de ver deeldheid onder de geestelijkheid een kans. Mogelijkheden die alleen maar groter worden door het ge weld van de autoriteiten. Gisteren zijn medewerkers en advi seurs van oppositieleider Mir Hos sein Mousavi en de hervormingsge zinde oud-president Mohammad Khatami opgepakt. Dat hebben websites van de Iraanse oppositie gemeld. Eerder op de dag was op een website al melding gemaakt van de aanhouding van Ebrahim Yazdi, een leider van de oppositio nele Vrijheidsbeweging van Iran. Volgens Iraanse staatsmedia kwa men tijdens de onlusten van de af gelopen dagen zeker acht mensen om het leven. loosheid omdat hun belangen, hun levenswerk niet lijkt mee te tellen in de tot nu toe gevoerde discus sies verdienen respect en erken ning. Het artikel suggereert dat hun strijd gestreden is, dat de spa al klaar staat, maar... de direct ber- tokkenen - en vele niet direct be- ,a): trokkenen met hen - geven de strijd nog niet op. Vruchtbare land- bouwgrond zet je nu eenmaal niet onder water. Scheldewater in onze polder; je reinste kolder. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Winterse ongemakken De straten in dorpen en steden wa ren vorige week veranderd in ijsba nen. Een gevolg van het feit dat al leen op doorgaande wegen wordt gestrooid. Zou dit ook zo zijn als Koninginnedag in januari zou val len en de koningin op bezoek zou m komen? Gemeentebesturenlet op uw zaak! Piet Huibregtse Beatrixstraat 58, Westkapelle boek online of bel 020 - 66 22 222 Voorwaarden allerlaagste prijsgarantieziewww.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteïtenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13