economie n Scharrelei is niet aan te slepen Aantrekkelijke rente én een gerust gevoel. Dat is het idee. EXPORT Nederland is in Europese Unie koploper bij productie Crisis treft ook markt voor champagne Meer geld bedrijven voor energiebesparing Te veel nitrosamine in mascara's en eyeliners Pensioenfonds voor zorg verhoogt premie Autosector blijft in zwaar weer Bekijk nu samen met Rabobank de mogelijkheden voor uw vrijgekomen spaargeld. Kijk op www.rabobank.nl/vrijval Rabobank dinsdag 29 december 2009 Het scharrelei blijkt een gouden ei voor Nederland. De export, vooral naar Duitsland, is fors ge stegen, evenals de prijs. De om schakeling van legbatterijen naar alternatieve productie in Duits land verloopt veel trager dan ver wacht. DEN HAAG - Het scharrelei is niet aan te slepen. De belangrijkste re den: in Duitsland is de omschake ling van legbatterij naar alternatie ve eierproductie ernstig vertraagd. Daardoor kampt het land met een eiertekort. „Dat vullen wij aan", zegt Richard Hol van het Productschap voor Pluimvee en Eieren (PPE). „Daar spinnen wij garen bij." De jongste cijfers van het Land bouw Economisch Instituut in Wa- DEN HAAG De crisis treft ook de champagne- markt. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn er wereldwijd 230 miljoen flessen champagne afgezet volgens het CIVC, de brancheorga nisatie van wijnboeren en -huizen in de Champagne. Dat is vijftien procent minder dan in dezelfde pe riode vorig jaar. In totaal geeft 2009 een min tussen de 13 en 16 procent te zien, luidt de verwachting. UTRECHT Bedrijven die in 2010 investeren in energiebesparing kunnen via de be lasting in totaal 150 miljoen euro te rugkrijgen. Het budget van de Ener- gie-investeringsaftrek (EIA) is daar mee 5 miljoen euro hoger dan in 2009. Dit heeft agentschap Sen- terNovem van het ministerie van Economische Zaken gisteren be kendgemaakt. RIJSWIJK De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft een te hoge concentra tie nitrosaminen gevonden in mas cara's en eyeliners. Nitrosamine is een kankerverwekkende stof. Hoe wel de stof in de gevonden geval len geen direct gezondheidsrisico met zich meebrengt, zijn voor alle negentien overtredingen boetes uit gedeeld, meldde de VWA gisteren. ZEIST Het pensioenfonds Zorg en Wel zijn verhoogt de pensioenpremie volgend jaar met 0,6 procentpunt. Ook worden de pensioenen gedeel telijk geïndexeerd, namelijk met 0,72 procent. Dat betekent dat de pensioenen gedeeltelijk mee stij gen met de loonontwikkeling in de sector. De veranderingen gaan in per 1 januari. geningen onderstrepen die positie ve ontwikkeling. Waar melkvee houders, varkensboeren en akker en tuinbouwers achteruitboerden in 2009, ging het de pluimveehou derij, met name in de sector schar relei, voor de wind. De marktprijzen voor legbatterij en scharreleieren zijn op jaarbasis met respectievelijk 9 en 26 procent gestegen. Lagere prijzen voor het kippen voer deden de rest. Ten opzichte van vorig jaar is de jaarlijkse op brengst per leghen meer dan ver dubbeld tot 7 euro. Voor houders van scharrelkippen is dat het eer ste goede nieuws na veel magere ja ren. „Als gevolg van de vogelgriep AI in 2003, is ons land versneld over geschakeld naar de alternatieve productie van scharrelei, biolo gisch ei en vrije-uitloop-ei", legt Hol uit. Aanvankelijk rendeerde dat nauwelijks, omdat consumen ten de prijzen te hoog vonden. Vo rig jaar leden veel bedrijven nog verlies. Dankzij de hogere export en het feit dat ook steeds meer huishou dens in ons land op het scharrelei zijn overgestapt, is Nederland in middels in de Europese Unie kop loper bij de alternatieve eierpro ductie, aldus Hol. Veel landen heb ben nog een grote inhaalslag te ma ken. In 2012 worden legbatterijen in de hele EU verboden. Duitsland heeft die wetgeving zelfs twee jaar naar voren gehaald, met het huidige ei ertekort als gevolg. „De omschakeling verloopt veel trager dan verwacht", weet Hol. „Vooral het verlenen van vergun ningen voor grote bedrijven stag neert door protesten van omwo nenden." Alleen al in de eerste helft van dit jaar steeg de Nederlandse eierex- port naar Duitsland met 24 pro cent. Na de zomer is die alleen nog maar toegenomen. Het ge volg: supermarkten in het zuiden van ons land kampen nu zelfs met een te kleine aanvoer. Van de Nederlandse pluimveebe- drijven heeft nog iets meer dan veertig procent een legbatterij. Daar steken cijfers van vooral Zuid-Europese landen schril bij af Spanje telt nog 97 procent van der gelijke bedrijven, Frankrijk 80 pro cent en Italië 79 procent. Het EU-gemiddelde ligt op 68 procent. „De grote vraag is nu hoe de dis cussie in de EU gaat verlopen", zegt Hol. „Komt er uitstel van de wet of gaan nationale overheden of de EU zelf over tot financiële steun?" In dat geval, voorspelt hij, zal ook Nederland er niet naast willen grij pen. „Dan willen wij die ook." DEN HAAG - De Europese autosec tor is nog niet uit de problemen. Veel Nederlandse dealers zullen na het rampjaar 2009 alsnog het loodje leggen. Onderdelenleveran- ciers zitten in de gevarenzone en gaan kopje onder in 2010. Dat stelt partner René Seyger van Roland Berger, het Europese ad viesbureau dat bestuurders van grote ondernemingen (waaronder autofabrieken) begeleidt bij het for muleren van hun strategie. Van de broodnodige sluiting van autofabrieken komt volgend jaar nog niet veel terecht, verwacht hij. De fabrikanten hebben er het geld niet voor. Voor Nederlandse dealers gaat de uitputtingslag ver der. Met bijna een kwart kelderde de verkoop van nieuwe auto's dit jaar. Dat resulteerde in een hoop faillissementen. Dealers maken al jaren flinterdunne winsten, ze heb ben dus weinig achter de hand om de magere tijden te overleven. Om dat 2010 niet beter wordt, voorziet Seyger dat meer dealers sneuvelen. Als uw spaargeld of zakelijk deposito binnenkort vrijvalt, heeft u meerdere keuzes. Of u nu uw spaargeld opnieuw wilt vast zetten of direct over uw geld wilt kunnen beschikken, Rabobank biedt u een aantrekkelijke rente én de zekerheid van een solide en betrouwbare partner. En dat geeft een gerust gevoel. Zeker in deze tijden. Ontdek hoe een goed rendement en zekerheid bij Rabobank hand in hand gaan, ga-naar de Rabobank of bekijk uw mogelijkheden op www.rabobank.nl/vrijval Rabobank. Een bank met ideeën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11