buitenland 19 niet radicaal VS staan weer op scherp 1 terror suspect's lap, Clingenaar opnieuw aan dood ontsnapt Schoonheidskoning Yves Rocher overleden Abdulmutallabs vader waarschuwde de ambassade van de VS in Lagos voor de denkbeelden van zijn zoon die een toeristenvisum had voor Amerika. Benieuwd naar ons idee hierover? Ga naar www.rabobank.nl/eerstehuis maandag 28 december 2009 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De ternauwernood voorkomen aanslag op een vlieg tuig van Amsterdam naar Detroit roept in Amerika niet alleen angst, maar ook veel verbazing op. Ab- dulmutallab stond sinds een maand geregistreerd in een Ameri kaans databestand voor mogelijke terrorismeverdachten, maar kon desondanks met een enkeltje naar Michigan vliegen. De veiligheidsmaatregelen op vlieg velden zijn enorm aangescherpt sinds 2001, maar toch slaagde de terrorist er in om zowel in het Ni- geriaanse Lagos als tijdens zijn overstap in Amsterdam het uiterst explosieve poeder PETN het toe stel binnen te smokkelen. De Amerikaanse minister Janet Na- politano (Binnenlandse Veilig heid) probeerde gisteren de Ameri kaanse bevolking gerust te stellen. De verijdelde aanslag is waarschijn lijk niet onderdeel van een groter complot om Amerikaanse vliegtui gen op te blazen, verklaarde Napo- litano voor de televisie. Ze nam ook de Amerikaanse veiligheids diensten in bescherming. „Het sys teem heeft gewerkt zoals het moet", aldus de minister. Lang niet iedereen is het daar mee eens. De vader van Abdulmutallab waarschuwde onlangs de Ameri kaanse ambassade in Lagos nog te gen de extremistische denkbeel den van zijn zoon, die een toeris tenvisum voor de VS had. Na een kort onderzoek kwam Ab dulmutallab in het databestand waarin ruim een half miljoen mo gelijk verdachte personen staan. „Dat moet meer dan voldoende re den zijn om iemand te fouilleren voordat hij in een vliegtuig rich ting Amerika stapt", zei de onaf hankelijke senator Joseph Lieber- man. Richard Clarke, een voormalige topfunctionaris terreurbestrijding toonde zich ook kritisch. Hij ver wees naar het bloedbad vorige maand op de legerbasis Fort Hood waarbij dertien doden vielen. Ook in dat geval waren er waarschu wingen geweest over de dader die net als Abdulmutallab contacten had met extremisten in Jemen. „Nu wist de Amerikaanse regering wederom dat iemand zich ver dacht gedroeg maar die informatie is niet op tijd aan de juiste perso nen doorgegeven", aldus Clarke. President Obama, op vakantie op Hawaï, heeft inmiddels laten we ten dat er een onderzoek komt. Daarbij zal worden gekeken of Ab dulmutallab niet op een 'no-fly'-lijst had moeten staan. Ook moet er opnieuw gekeken 'Ongebruikelijk veel terreurverdachten reizen via Nederland' worden naar de beveiliging op vliegvelden. Het Amerikaanse Con gres wil op eigen houtje een onder zoek beginnen naar het voorval. Amerikaanse politici hebben voor alsnog geen kritiek geuit op de vei ligheidsprocedures op Schiphol, maar de luchthaven geldt wel al langer als 'een reden voor zorg', meldde de krant The New York Ti mes gisteren. Amerikaanse veilig heidsdiensten constateerden al eer der dat 'ongebruikelijk veel terreur verdachten' via Nederland reizen. Op de rechtse nieuwszender Fox werd Schiphol meerdere keren aangeduid als 'de zwakste schakel'. Enkele passagiers op de vlucht van Amsterdam naar Detroit noem den de beveiliging op Schiphol 'laks'. Een woordvoerder van Schiphol bestreed zaterdag dat er in Amsterdam iets is misgegaan. door Ondine van der Vleuten Marcel Vermeulen uit Clin- ge zat samen met zijn vrouw en drie kinderen op het vliegtuig naar Detroit, dat vrijdag aan de aanslag van een Ni- geriaan ontsnapte. „Jk ben in een jaar tijd twee keer door het oog van de naald gekropen", liet de 48-jarige eigenaar van autorij school Graauw gisteren weten. Het gezin wilde in Las Vegas een show bijwonen van Barry Mani- low, van wie Vermeulen een grote fan is. Zo wilden de rijinstructeur en zijn vrouw Sylvia vieren dat hij het afgelopen jaar een zware harto peratie overleefde én dat ze 25 jaar samen zijn. Voor de kinderen was het de eerste vliegreis. Vlak voor de landing was er op eens rook, er waren vlammen, mensen kwamen met brandblus sers aanrennen, passagiers spron gen bovenop de Nigeriaan om hem te overmeesteren. „Er was pa niek", vertelde Vermeulen gisteren aan zijn zuster in Nijmegen, waar mee hij dagelijks contact heeft. Di rect na het incident werd omgeroe pen dat iedereen de veiligheidsrie men om moest doen omdat er een versnelde landing werd ingezet. In Detroit werd iedereen ver hoord. Omdat Vermeulen als hart patiënt in een rolstoel zit werd het gezin 'slechts' vier uur onder vraagd en gefouilleerd, voor ande ren vergde dit zes tot zeven uur wachten. Uiteindelijk kwamen de Vermeu- lens, na 26 uur vliegen, gisteren dan in Las Vegas aan. Marcel kon ondanks grote vermoeidheid de slaap niet vatten. „Weer zo dicht bij de dood en weer gered", zei hij tegen zijn zuster. „Het is gewoon een wonder." PARIJS - Schoonheidskoning Yves Rocher is zaterdag op 79-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Parijs overleden. Dat heeft een woord voerder bekendgemaakt. Hij vertel de niets over .de doodsoorzaak. In 1959 begon Rocher in zijn ge boortestreek Bretagne een naar hem vernoemd bedrijf in schoon heidsproducten. Dat groeide later uit tot een miljardenimperium. De Groupe Yves Rocher behaalt in ruim tachtig landen een omzet van in totaal ruim twee miljard eu ro en biedt 15.000 mensen werk. De Franse president Nicolas Sarko- zy roemde Rocher als „groot Frans industrieel, de uitvinder van cosmetica op plantaardige basis en pionier van de postorderactivitei ten." Hij stelde zich in dienst van de vrouwelijke schoonheid, duur zame werkgelegenheid en milieu bescherming, zei Sarkozy. Rocher stamt uit La Gacilly. Hij was 46 jaar burgemeester van de gemeente waar hij een halve eeuw geleden met de productie van cosmetica begon. Hij werd onder scheiden met de uiterst prestigieu ze Legion d'Honneur. Rocher weigerde synthetische pro ducten te gebruiken. Al zijn cosme- tica-artikelen waren gebaseerd op planten. Veel van die planten, zo als de zwarte iris, teelde hij zelf. Rabobank. Een bank met ideeën. www.rabobank.nl/eerstehuis Rabobank CNN toonde een foto van de arresta tie van Abdulmutallab. foto ANP Qaida de zelfmoordaanslagen op het World Trade Centrum in New York uitvoerde. Er ontstaan soms gewelddadige conflicten tussen christenen en moslims in Nigeria maar die zijn eerder aangewakkerd door econo mische rivaliteit. Ook hebben radi cale islamitische Nigerianen nooit buitenlanders gegijzeld of gedood, noch voerden ze aanslagen uit op internationale doelen. Een ongedateerde foto van Abdulmutallab foto EPA/Saharareporters.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9