Islam in Nigeria is Device was on fire in plane passenger say 81 'Jasper, stop met cashen, blijf gewoon een held' Slachtoffers vete Suriname geëvacueerd Exclusief voor u! LAATSTE WEEK! Geweld onder Nigeriaanse moslims is niet ongewoon. Maar Nigeria is geen broedplaats van Al Qaeda. De VS uiten kritiek op Schiphol na de mislukte aanslag door een Nigeriaan. Vijf doden door woningbrand maandag 28 december 2009 De crisis is een kans voor starters op de woningmarkt, vindt Ruud. Een eerste huis kopen is veel te ingewikkeld, zegt Iris. Jasper Schuringa overmees terde de terrorist die pro beerde zijn vliegtuig op te blazen. Hij nam ook een fo to van hem en CNN zou er flink voor hebben betaald. door Frank Hendrickx De lof voor Jasper Schuringa is groot in Amerika: Tabloid The New York Post doopt hem tot 'ter ror hero'. „Ik twijfelde niet", zo staat er boven het verhaal. The Washington Post benadrukt even eens het uitzonderlijke optreden van de 32-jarige videoproducent uit Amsterdam. „Terwijl de mees te passagiers wegvluchtten van de vlammen, rende één persoon er naar toe", luidt de kop boven het artikel over de held van vlucht 253 van Amsterdam naar Detroit, die op eerste kerstdag ontsnapte aan een catastrofe. De Nigeriaan Umar Farouk Abdul- mutallab had voldoende explosie ven bij zich om de Airbus 330 van Delta Airlines op te blazen. Alleen een falende ontsteker en het korda te optreden van Schuringa konden een ramp voorkomen. De Neder lander sprong over meerdere stoe len heen, overmeesterde de terro rist, probeerde het vuur te doven en rukte hem uit de stoel. Nadat hij samen met cabinepersoneel de man had vastgeketend aan een stoel in de eerste klasse keerde Schuringa terug naar zijn zitplaats. „We applaudisseerden allemaal Jasper Schuringa foto Facebook voor hem", aldus de dankbare me depassagier Veena Saigal in de Washington Post. Nog geen etmaal na zijn heldenrol is er in Amerika ook al kritiek te horen op Schuringa. De Nederlan der zou een slaatje willen slaan uit gebeurtenissen. Alle media in Amerika willen hem spreken, maar alleen nieuwszender CNN slaagde er zaterdag in om een 'ex clusief interview' met de Nederlan der te krijgen. Andere grote nieuwsuitzendingen op televisie en kranten moeten uiteindelijk verwij zen naar het interview met CNN. Een website over journalistiek, Me- diaite.com, bericht nog dezelfde dag over de reden: „De passagier die wordt geëerd als held vanwege zijn rol in de overmeestering van Umar Farouk Abdulmutallab wil zijn ver haal wel vertellen - maar alleen als je hem geld betaalt." Sommige Amerikanen reageren negatief op Schuringa's vermeende 'zakelijk heid'. „Jasper, stop met cashen en blijf gewoon een held", schrijft jour nalist Steve Krakauer op zijn Twit- ter-site. In Nederland heeft alleen de NOS contact met hem gehad, alsmede vicepremier Bos. Twee Pullman matrassen uit de Exclusieve lijn, tweede matras halve prijs MISLUKTE AANSLAG In Nigeria bedienen ortho doxe moslims zich soms van geweld, maar het land staat niet bekend als opera tiegebied van de terreurorga nisatie Al Qaida. door llona Eveleens Met hoongelach is de aankondiging van de Nigeriaanse autoritei ten begroet om de vei ligheidsprocedures op het vlieg veld van Lagos te gaan onderzoe ken. Het vliegveld van het econo mische centrum van Nigeria was vrijdag het startpunt van de reis van de 23-jarige Umar Farouk Ab dulmutallab. De reis eindigde met zijn poging om het Delta Airlines vliegtuig waarin hij zat op te blazen terwijl het de Amerikaanse eindbestem ming Detroit naderde. Het onderzoek van bagage en pas sagiers op het vliegveld van Lagos is op z'n zachtst gezegd laks. Reizi gers kunnen veiligheidsbeambten simpel omkopen om tóch een fles je vloeistof of batterijen aan boord te brengen. Nigeria eindigt jaarlijks hoog op de ranglijst van meest cor rupte landen ter wereld. Umar Farouk Abdulmutallab is een zoon van een welvarende ban kier en oud-minister. De verdach te Nigeriaan beleefde een onbe kommerde jeugd waarin het nooit aan geld ontbrak. Hij zat op de ge renommeerde Britse internationa le school in het naburige Togo. Volgens oud-klasgenoten die hem omschrijven als een doodnormale, rustige leerling, begon hij al tij dens zijn middelbare school islam te prediken na lessen van een plaatselijke imam. Daarna studeer de hij in Londen. Umar stopte met zijn studie in 2008 om enige tijd in Egypte en Dubai te gaan wo nen, van waaruit hij zijn familie meldde geen contact meer te wil len. Volgens vader Alhaji Mutallab bracht zijn zoon ook enige tijd door in Jemen. De Nigeriaanse krant This Day meldt dat een van de vrouwen van de vader afkom stig is uit Jemen maar dat onduide lijk is of zij de moeder van de ver dachte is. Veiligheidsexperts ma- kén zich zorgen over Jemen, waar Al Qaida steeds actiever wordt. Er zouden in onherbergzame gebie den trainingskampen zijn van de internationale terroristische organi satie. „We vermoeden dat steeds meer Al Qaida-elementen Paki stan verlaten waar ze door het le ger worden opgejaagd en zich in Je men vestigen", aldus een interna tionale veiligheidsexpert. Terwijl Al Qaida voet aan de grond probeert te krijgen in Afri kaanse landen als Mali, Niger en Somalië lijkt dat niet het geval te zijn in Nigeria, waar de helft van de bevolking islamitisch is. In het noorden van het land, waar over wegend moslims wonen, werd in 2001 wel op straat gedanst toen Al PARAMARIBO - De Surinaamse poli tie heeft ruim tachtig Braziliaanse slachtoffers van een vete inde grensplaats Albina ondergebracht op locaties in de hoofdstad Para maribo. Ruim twintig Chinezen, die ook de dupe waren geworden van geweld en plunderingen, zijn door familie in Paramaribo opge vangen. Honderden boslandcreolen vielen donderdag en vrijdag bezittingen aan van Brazilianen en Chinezen en stichtten branden. Dertien Bra zilianen raakten gewond, van wie zeven ernstig. Twintig Braziliaanse vrouwen deden aangifte van ver krachting. Het geweld ontstond toe een vete tussen een Braziliaan en een loka le bewoner uit de hand liep. De boslandcreool overleed door de steekwonden die de Braziliaan hem toebracht. Intussen zijn acht verdachten aangehouden, onder wie de districtssecretaris van Maro- wijne. In Suriname wonen naar schatting 50.000 Brazilianen. Zij maken tien procent van de bevolking uit. De meesten zijn naar het buurland ge komen om hun geluk te beproe ven in de goudsector. Veel van de Brazilianen zijn in dienst van enke le rijke bewoners die de goudcon cessies hebben. Huren is beter dan kopen, volgens Sander, Bij een brand in een woning in het Duitse Unna (Ruhrgebied) zijn vijf leden van een familie om gekomen. De brand op eerste kerst dag is vermoedelijk veroorzaakt door een defect aan een apparaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8