sport 143 spanning om Ronald Mulder tussen hoop en vrees na derde plaats op 500 meter De Knegt heeft toch nog iets te Vieren' Arjan Stroetinga neemt revanche Heel zenuwachtig Jacques Rogge teleurgesteld in Tiger Woods maandag 28 december 2009 Annette Gerritsen: „Woensdag en donderdag was ik heel zenuwachtig, maar de laatste da gen viel het allemaal van me af." door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - „Niemand ziek, nie mand gevallen, niemand gediskwa lificeerd, geen calamiteiten dus", stelde Margot Boer gistermiddag nuchter vast' in de catacomben van Thialf. Geen reden dus dat zij als nummer vier van het olym pisch kwalificatietoernooi zou moeten vrezen voor haar start plaats op de 1500 meter straks in Vancouver. Dan had ze Elma de Vries moeten zien. De Friezin, die onlangs bij de World Cup in Calgary de wereld top verraste met een derde plaats, stond te trillen als een rietje toen zij even eerder van het ijs stapte. En toen ze een verklaring moest geven voor haar treurige laatste plaats, brak ze. „Ik voel me slap, niet fit, niet scherp. Al een paar dagen heb ik last van misselijkheid, maar ik dacht: ik slaap het er wel uit. Heb ik wel vaker voor een belangrijke wedstrijd en dan sta ik er ook op het moment dat het moet. Maar nu ben ik juist supermoe. En dat in de wedstrijd van het jaar." Ziek is ziek en dan had ze hetzelf de moeten doen als haar broer Bob deed voor de vijf kilometer: af melden. Beiden hebben voldaan aan de kwalificatie-eisen en dat be tekent dat ze bij ziekte recht heb ben op een skate-off in januari. Maar waar Bob de Vries met diar ree op bed lag, duidt bij zijn zus al les op faalangst. Dat vreest ook haar begeleider Aart van der Wulp. „Elma heeft vaak voor be langrijke wedstrijden dat ze zich niet lekker voelt." Vandaag mag De Vries op de drie kilometer in de herkansing, maar dan zonder beschermde status. Ze twijfelde er gisteren echter hard over of ze in deze toestand wel door Ad Pertijs DIEGEM - Terwijl vriendin Daphne liefdevol de dikke modderlaag van zijn gezicht probeerde te wissen, hoorde Gerben de Knegt de speak er in Diegem het gevreesde oor deel afroepen: vierde. „De streep lag iets vroeg", merkte de lange Brabander zuur op over de po- diumsprint, waarin Kevin Pauwels hem de derde plaats afpikte. De dag ervoor strandde De Knegt in de wereldbekerveldrit van Zol der op dezelfde vierde plaats. Ook toen ging hij net als in Diegem als nummer drie de laatste ronde in. Op het racecircuit pakte Sven Nys hem met een super slotronde zijn eerste grote podiumplek sinds lan ge tijd af. „Jammer", klonk het toen droog jes uit de mond van de 34-jarige Rabobankrenner, die tot dit week- moet starten. Woensdag is nog de vijf kilometer en daarop heeft ze als enige aan de kwalificatie-eis voldaan. Iets minder reden dus om zich druk te maken. De Vries wilde niet van te veel wedstrijdspanning dan wel faal angst weten. „Eigenlijk al sinds ik terug ben uit Salt Lake" City (twee weken geleden was daar de laatste wereldbeker, red.) heb ik moeite met eten. En daardoor mis ik po wer." Saillant detail: vorige week had ze nog in Haaksbergen de eer ste marathon op natuurijs gere den. En die won ze. De Vries reed gisteren tegen Ireen Wüst, de torenhoge favoriet voor een olympisch ticket op de 1500 meter. Het is haar favoriete num mer en met zes wereldbekerzeges en een wereldtitel heeft de rijdster uit Goirle zich ook al voldoende bewezen. Met een gedegen 1.56,97 (tegenover 2.02,39 voor De Vries) was ze ook de snelste. En toch had ook zij last van wedstrijdspanning gehad. „Het is vier jaar geleden dat ik zo zenuwachtig ben geweest. Toen voor het kwalificatietoernooi voor Turijn. Bij de Spelen zelf had ik dat helemaal niet. Turijn bereiken was het doel, ik was negentien, had niets te verliezen. Op een NK allround ben ik meestal ook ze nuwachtiger dan bij een EK of WK." Nederlands kampioene An nette Gerritsen, de nummer twee, heeft het ook een tikkeltje minder. „Woensdag en donderdag was ik heel zenuwachtig, maar de laatste dagen viel het allemaal van me af. Ik vind het eigenlijk alleen maar fijn om een paar keer in het sei zoen die spanning van het moeten presteren te hebben." Wüst en Gerritsen zijn nu zeker van Vancouver, nummer drie Lau- rine van Riessen en vier Margot Boer zo goed als. einde bezig was aan een solide, maar weinig opzienbarend sei zoen. In Zolder reed hij (vanuit de kopgroep) eindelijk weer eens vol in beeld. „Toch maakt dit niet veel emoties los", 'zei hij in Zolder. ,-,Het is niet mijn eerste podium plek die ik hier vandaag mis. Dan was het anders geweest." Hij start te sterk. „Maar ik had ook wel door dat ik Albert en Stybar beter kon laten lopen." Hij liet zich te rugzakken in een grotere groep. Voorbij half-koers zat De Knegt echter weer op podiumkoers. „Ik keek om en zag dat ik alleen op weg was naar Sven Nys." Hij kreeg zijn oud-ploegmaat te pakken. „Maar achteraf gezien heb ik er een ronde te lang over gedaan. In de finale brak me dat op toen Pauwels terugkeerde." In de sprint kwam de aandringen de De Knegt centimeters te kort. HEERENVEEN - Drie weken geleden reed hij nog het nationaal record op de 500 meter van Gerard van Velde uit de geschiedenisboeken. Met een toptijd van 34,52 secon den bevestigde Ronald Mulder dat hij in korte tijd de aansluiting met de wereldtop had gevonden. Bij het olympisch kwalificatietoer nooi in Thialf ondervond de AP- PM-schaatser échter hoe moor dend de concurrentie in Neder land is. Mulder werd op de 500 meter slechts derde, achter Control-rij- ders Jan Smeekens (ie) en Simon Kuipers (2e). Daardoor heeft de Zwollenaar plaatsing voor de Win terspelen niet meer in eigen hand. Nederland heeft op de kortste af stand vier startplekken, maar het is zeer waarschijnlijk dat de num mers drie (Mulder) en vier (Jan Bos) hun ticket kwijtraken wan neer de olympische schaatsploeg uit meer dan tien rijders bestaat. Van het Internationaal Olympisch Comité is dat namelijk het maxi mum aantal deelnemers. GRONINGEN - Schaatser Arjan Stroe- tinga heeft zaterdag in Groningen de vijftiende wedstrijd om de Ma rathon Cup gewonnen. De 28-jari- ge automonteur uit het Friese Was- kemeer toonde zich in de eindsprint de snelste van een kop groep van vijftien rijders. De tweede plaats werd opgeëist door Cees Juffermans en Rob Had- ders eindigde als derde. Het was de vijfde seizoenzege voor Stroe- tinga. Het aantal overwinningen had voor Stroetinga meer kunnen zijn. Hij won aanvankelijk in Haaksber gen ook de eerste wedstrijd op na tuurijs. Maar omdat de BAM-rij- der in de sprint zijn enige mede vluchter Kurt Wubben had gehin derd, besloot de jury Wubben tot winnaar uit te roepen. De race over 125 ronden in Gronin- „Ik denk ook dat de banden van mijn wisselfiets te slap stonden voor op het asfalt." Na de verloren podiumspurt schudde De Knegt het hoofd. „Hier baal ik wel van", klonk het nu. Of er wellicht ook nog iets te 'vieren' viel? „Ze zeg- De pupil van coach Gerard van Vel de leeft daarom de komende da gen tussen hoop en vrees. Schaatsbond KNSB ontwikkelde (op basis van de resultaten dit sei zoen) een prestatiematrix om er voor te zorgen dat zoveel mogelijk medaillekanshebbers naar Vancou ver gaan. In dat epistel is vastgelegd dat als eerste twee plaatsen op de 500 me ter worden opgeofferd. En zelfs de nummer twee is allerminst zeker van kwalificatie. Dit tot frustratie van Mulder: „Toen ik dat docu ment zag, dacht ik: Wat is dit nou? Hebben we daarom twee keer op het podium gereden?" De Zwollenaar vond dat hij in Thialf op waarde was geklopt door Smeekens en Kuipers. Hij wees er op dat zijn tijden (tweemaal 35,19) zeer scherp waren. „Ik heb goed ge schaatst, maar Jan en Simon wa ren gewoon iets beter. Het zijn we reldtijden waarmee je bij een we reldbekerwedstrijd twee keer op het podium was geëindigd." Om daar cynisch aan toe te voe- Arjan Stroetinga gen was vooral in het begin boeiend. Vijftien waaghalzen, on der wie Hadders, Wubben en Stroetinga, reden weg uit het pelo ton. Perfect samenwerkend ging de grote groep op jacht naar een rondje voorsprong op de rest. Dat lukte. gen dat de Nederlanders niet meer meetellen in het veldrijden. Dit weekeinde heb ik laten zien dat ik mee kan doen voor een podium plaats. Winnen is wat anders, maar hier moeten we ook blij mee zijn." gen: „Dan zie je hoe goed Neder land op de 500 meter is, ook al doen bepaalde documenten an ders vermoeden." Uitgerekend zijn concurrent Si mon Kuipers kan Mulder alsnog naar de Winterspelen helpen. In dien de Spaarndammer zich ook kwalificeert op de 1000 en/of 1500 meter, stijgt de kans dat de AP- PM-schaatser toch naar Vancouver kan. „Ik ga supporteren voor hem", sprak Mulder. „Nee, ik begin er niet aan om spandoeken te ma ken. Tenzij het nodig is." Programma Maandag, aanvang 18.10 uur: 1000 meter mannen; 3000 meter vrouwen. Dinsdag, aanvang 17.10 uur: 1e 500 meter vrouwen; 1500 meter mannen; 2e 500 meter vrouwen. Woensdag, aanvang 15.00 uur: 1000 meter vrouwen; 10.000 me ter mannen; 5000 meter vrouwen. Opvallend was dat de klassement stoppers Sjoerd Huisman en Ing- mar Berga niet tot het elitaire ge zelschap behoorden. Het tweetal had alleen maar oog voor elkaar. Verder was Bob de Vries, tweede in het klassement, niet in Gronin gen van de partij. Hij was in Thialf op de 5000 meter deelnemer bij het olympisch kwalificatietoer nooi. Bij de vrouwen won Carla Ziel man. De 25-jarige Cenned-rijdster uit Steenwijkerwold toonde zich de rapste in de massasprint. Ziel man boekte haar zesde seizoenze ge. Klassementsleidster Mariska Huisman eindigde op de tweede plaats en heeft nu 46 punten voor sprong op de nummer twee, Ma ria Sterk. Anniek ter Haar legde in de strijd om de dagzege beslag op de derde plaats. MADRID - Jacques Rogge heeft in een interview met de Spaanse krant El Pais gezegd teleurgesteld te zijn in golfer Tiger Woods. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) vindt dat topsporters een voorbeeldfunc tie hebben en heeft zich gestoord aan de buitenechtelijke escapades die over Woods naar buiten zijn gekomen. „Het is een teleurstelling. Wij vra gen sporters een rolmodel te zijn voor de jeugd en dat is met Woods duidelijk niet het geval", liet Rogge zaterdag in El Pais opte kenen. „We gaan kijken hoe het zich ontwikkelt, maar het is geen zorg van het IOC." De 33-jarige golfyrof raakte in opspraak na een mysterieus eenzijdig auto-ongeval in zijn voortuin waarbij hij achter na gezeten zou zijn door zijn vrouw. Later bekende hij publieke lijk dat hij ontrouw was geweest. Gerben de Knegt finishte tijdens het kerstweekeinde twee keer als vierde in een veldrit. foto Koen Verheyden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71