dit nodig is' berco 'Koningin Beatrix te kritisch over internet' Man redt peuters uit vijver Zutphen t/ngdien st inkomsten lopen alles een stuk voordeliger Actie Serious Request levert 7,1 miljoen op maandag 28 december 2009 te innen die voor hen zijn bestemd. foto Lex van Lieshout/ANP schaamte lopen veel mensen in komsten mis, doordat zij hun for mulieren niet of onjuist invullen. Bij de brigade spreekt altijd wel ie mand Turks of Marokkaans. „Het is triest dat dit nodig is. We hebben het sociale stelsel wel héél ingewikkeld gemaakt", verzucht Michel Koning van adviesbureau Radar. „Maar zo lang de politiek het niet eenvoudiger maakt, is de formulierenbrigade een eenvoudig en doeltreffend hulpmiddel." Divosa, de vereniging van mana gers van sociale diensten, is het daar mee eens. „Gemeenten mo gen geen steun meer geven aan he le groepen inwoners, alleen aan in dividuen. Dat levert die enorme papierstroom op", zegt ad- junct-hoofd Jan Timmermann. Klanten van de Dienst Werk en In komen worden wel op de hoogte gebracht van de regelingen, maar dat geldt niet voor klanten van het UWV, ouderen of de 'werkende ar men', met kleine baantjes. Om mensen te bereiken hangt de Amsterdamse brigade posters in kerken, moskeeën en buurthui zen: 'De formulierenbrigade helpt u graag'. 'Werkmeester' Annelies Haddad: „Dagelijks krijgen we tele foontjes om hulp, het vaakst gaat het om de belastingaangifte. Soms zijn ze gestuurd door een maat schappelijk werker of de Belasting dienst. En veel gaat van mond tot mond. Laatst bleek een man geld terug te kunnen krijgen. Een dag later stonden vijf van zijn familiele den hier voor de deur." lange vorststraat - goes - ZUTPHEN - Zutphenaar Ricardo Wilden redde op eerste kerstdag drie peuters van rond de drie jaar uit een vijver. Eén van de kinderen moest met zware onderkoelingsverschijnselen in het ziekenhuis worden opgeno men. De kinderen waren door het ijs gezakt. „Toen ik daar kwam, lagen er al twee in", zegt Wilden. De derde viel er ook in bij een poging de an deren eruit te halen. „Ik heb eerst geprobeerd om ze met een stok er uit te halen, maar dat lukte niet. Ik keek de kleinste in de ogen. De mond was open, maar er kwam geen geluid uit. Ik ben op het ijs gegaan en zakte er meteen door heen. Het was ijs- en ijskoud. Ik kon de bodem zo snel niet vinden. Toen ik stond, kwam het water tot mijn middel, zo diep is het er al langs de kant." Het kleinste kind was met het hoofd onder water gegaan. Wil- dens geschreeuw lokte ook andere flatbewoners naar de vijver. „Hoe ik die andere twee kinderen uit het water heb gekregen, weet ik niet meer. Alles wat ik nog weet, is dat ik de kleinste eruit heb ge haald. Ik zag die ogen nog toen het in mijn armen lag." Van een heldendaad wil hij niet spreken. Hij ziet het meer als iets vanzelfsprekends. „Je kan ze toch niet laten liggen?" GRONINGEN - De benefietactie Se rious Request van Radio 3FM heeft 7.113.447 euro opgeleverd voor het Rode Kruis. De hulpverle ningsorganisatie wendt het geld aan voor de preventie en bestrij ding van malaria. „Een astrono misch bedrag", zei 3FM-dj Eric Corton die de opbrengst bekend maakte. Vorig jaar werd 5.637.937 euro opgehaald. Donderdag rond 20.00 uur ging de deur van het Glazen Huis in Gro ningen open en konden 3FM-dj's Giel Beelen, Gerard Ekdom en An- nemieke Schollaardt na zes dagen het transparante verblijf verlaten. Ze aten niet, dronken groentesap- jes, maakten onafgebroken radio en nodigden luisteraars uit om - te gen betaling - verzoeknummers aan te vragen. Minister Bert Koen- ders (Ontwikkelingssamenwer king) droeg namens de overheid 3 miljoen euro bij aan de actie. Nieuwe-mediadeskundigen vinden dat Beatrix in haar kersttoespraak te weinig oog heeft voor de positieve kan ten van websites als Hyves. door Mayke Calis Waarschijnlijk hebben jongeren de kersttoespraak van koningin Beatrix niet eens gezien, of mis schien in flarden door de vele bo ze reacties op internet. Hoogleraar Informatierecht Egbert Domme- ring denkt dat jongeren zich niet geraakt voelen door de kritiek die Beatrix uitte op de steeds indivi- dualistischer wordende samenle ving, die vooral communiceert via internet. Werkelijk contact gaat verloren, al dus Beatrix. Tegenwoordig zijn bu ren soms zelfs vreemden voor el kaar. „Wij kunnen nu spreken zon der tevoorschijn te komen, zonder zelf gezien te worden, anoniem. Domweg, grofweg emoties uiten is gemakkelijk geworden." Dommering vindt dat beeld tame lijk eenzijdig. Andere internetdes- kundigen zijn het met hem eens. Bamber Delver, die veel over jonge ren en internet publiceert, vindt het jammer dat de koningin de po sitieve kanten van internet niet noemt. Zo worden er ook lieve sms'jes verzonden en leren veel mensen elkaar beter kennen via in ternet. Beatrix' zwager Pieter van Vollen hoven houdt zijn grote netwerk mede in stand door royaal te sms' en. Sinds kort houdt de Kindertele foon chatsessies, waarbij kinderen anoniem met elkaar kunnen pra ten. „Pubers die het gevoel hebben als enige met bepaalde problemen te zitten, kunnen op internet zien dat ook anderen daarmee worste len." Ook blijven vriendschappen naast internet gewoon bestaan. Hoogleraar Nieuwe media Mark Deuze deelt met de koningin de zorg voor het doorgeschoten indi vidualisme. „Mensen zijn vooral bezig reclame voor zichzelf te ma ken door hun Hyves-profiel zo mooi mogelijk te maken en sprin gen niet snel meer in de bres voor grote maatschappelijke proble men." Alleen heeft dat volgens hem niets met internet te maken. Deze problemen zien we wél te rug op internet. Deuze vindt het jammer dat de nieuwe technieken soms wat eenzijdig worden ge bruikt. „Waarom doen we er we reldwijd zo weinig goeds mee? Zet ten we online-activisme niet vaker om in offline gedrag?" Beatrix had volgens Deuze een positievere boodschap kunnen geven, omdat op de sociale netwerken als Hyves mensen vaak heel aardig en be hulpzaam voor elkaar zijn. Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes T: 0113-215652 E: sjaakvanzee@kpnplanet.nl Maten t/m 62 'A, 64 en 57 A-./W:s.A :-..A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5