Blowers rennen nog 21 zeeland 'We zien nu en dan een Belg of twee' Statenlid ziet truc in merken Westerschelde als Natura 2000-gebied Kaarten De krant 5 weken voor 15 euro! SOFTDRUGS Meningen over cofFeeshops beginnen te kantelen Zeelandnet biedt in januari sneller internet aan maandag 28 december 2009 Het was in de tijd dat we hier nog papieren rijksdaalders hadden. En omdat je er veel mee kon doen werden ze veel vuldig gebruikt. Ze werden op de duur een beetje grauw, maar de koningin die in het midden van het biljet was geplaatst, keek onverstoorbaar de andere kant op. Mijn grootvader Zweitze stuurde zijn broer, telkens als die jarig was, een rijksdaalder. Zijn broer deed hetzelfde. Dat de den ze jarenlang. Op een be paald ogenblik zijn ze ermee ge stopt, omdat ze het uiteindelijk onzin vonden. Later had mijn grootvader er een beetje spijt van. Hij kreeg graag post. Elk jaar is de eerste wenskaart die in de brievenbus valt die van mijn oudste broer, Zweitze. Hij maakt van de kaart iets humoris tisch. Hij denkt misschien dat ik het moeilijk heb rond de wisse ling van het jaar. Maar dat is niet zo. Een van de leuke dingen van dit seizoen vind ik het krijgen van kaarten en brieven. Ik bekijk ze meestal goed. Op de meeste COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed] T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.p2c.Bii/fiezersservsce of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur)- nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie ov.er abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een.uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAi<!) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook- 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tin/i De PZC gaai zorgvuldig 0 met persoonsgegevens In het colofon treft 11 nadere informatie g door Jeffrey Kutterink staat maar weinig: een korte wens, een naam, dat is wel jam mer. Je zou meer willen lezen. Veel kaarten komen van beken den, soms van mensen uit het verleden die je niet zou herken nen als je ze op straat tegen kwam. Er komen kaarten van be drijven en instellingen die met een aan reputatiebehartiging doen. Raadselachtige kaarten van onbekenden, of van mensen die hun naam onleesbaar schrij ven. Zelfgemaakte kaarten, kaar ten die een wijsje laten horen... De hele wereld lijkt je al het bes te te wensen: geluk, zaligheid, en vrede en vrolijkheid en liefs en voorspoed! En dat is en blijft verwonderlijk. Nu zijn er ook mensen die al dat gedoe met die kaarten beu zijn. Ze gaan over op het verzenden van elektronische kaarten en zo kunnen ze in een klap wel acht honderd of meer kaarten verzen den naar alle hoeken van de we reld. Maar ik houd het maar bij kaarten. De mooiste en fijnste bewaar ik en ik stuur ze niet te rug. Voor meer columns: www.pzc.ni/columns Terugkijkend is 2009 het jaar waarin de Zeeuwse politiek anders is gaan denken over cofFeeshops. Zowel in Middelburg, Terneuzen en Goes schuiven de panelen. Bur gemeester Koos Schouwenaar van Middelburg: „Er is sprake van een omwenteling." Schouwenaar onderscheidt drie stromingen. „Er zijn mensen die denken dat het softdrugsbeleid niet meer werkt, gezien de over last, de handel en omdat softdrugs niet meer zo soft zijn als vroeger. De tweede stroming zegt dat er be hoefte is aan cofFeeshops, omdat de verkoop anders niet boven- maar ondergronds plaatsvindt. Een derde stroming stelt dat het aanbod de vraag creëert. Je ziet in Zeeland dat de verhouding tussen die stromingen duidelijk ver schuift ten gunste van de mensen die zich afvragen of het beleid nog wel werkt. Dat zie je in Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosen daal. In Middelburg gaat de discus sie tussen de mensen die zeggen dat softdrugs niet meer soft zijn en degene die vrezen dat de ver koop ondergronds gaat. De ge meenteraad staat de vestiging van één coffeeshop toe, maar wel bui ten de stad." Het grote mysterie is waar kopers van softdrugs blijven nadat coffee shops zijn gesloten. Schouwenaar: „Er zijn mensen die zeggen dat de politie zit te slapen en dat zij wel weet waar de kopers zijn gebleven. Maar ik ga af op wat de politie en inwoners zelf mel den. Als er overlast is van handel uit panden of auto's ga ik er van uit dat er aangifte van wordt ge daan bij de politie. Maar die aangif ten zijn er niet. Uit de contacten met andere gemeenten en cofFees hops valt ook niet af te leiden dat gebruikers naar andere coffees hops in omringende plaatsen gaan." Een merkwaardig verschijnsel, vindt Schouwenaar. „Het lijkt de stelling te onderbouwen dat het aanbod de vraag in stand houdt." Omwenteling vindt burge meester Dick van der Zaag van Goes een te groot woord. „De achterdeur van coffeeshops wordt stringenter ge controleerd. De bevoorrading wordt dus moeilijker. Daarom zie je dat er steeds meer illegale teelt plaatsvindt." Van der Zaag ziet dan ook graag dat teelt van softdrugs ruimharti ger wordt toegestaan. „Wijs een plek aan waar gecontroleerd soft drugs kunnen worden geteeld. Dan kan je de achterdeur van cof feeshops consequent controleren." Van verplaatsing van problemen door softdrugs merkt Van der Zaag wel iets. „Je ziet meer auto's met Belgische en Franse kentekens in Goes rondrijden. De signalen dat er meer straathandel plaats vindt zijn er wel, maar dat leidt vooralsnog niet tot meer overlast. De vraag is of dat zo lang kan door gaan." Het Openbaar Ministerie is 'er alleen voor om de wet telijke regels na te leven', reageert woordvoerder Elke Kool. Het OM heeft dus geen mening over het beleid. Pas als in politiek Den Haag wordt besloten om de wet aan te passen, verandert er iets voor het OM. Eerder niet. Het Openbaar Ministerie is er om men sen die strafbare feiten plegen, te vervolgen en niet om te reageren op eventuele maatschappelijke ver anderingen. Het OM let op over last, verkoop aan kinderen en het hebben van niet te grote voorra den. Het is aan een gemeente om vergunningen uit te geven voor cofFeeshops. Daar gaat het Open baar Ministerie niet over. Het kan wel in gesprek gaan met een burge meester over bijvoorbeeld overlast, maar het OM treedt alleen op als er sprake is van strafbare feiten." Waar zijn ze gebleven, de drugstoeristen? In ieder geval niet in coffeeshop Joy in Dordrecht, meldt een verko per. Joy is één van de acht cofFee shops in het centrum van Dor drecht. De uitbater van Indica, eveneens in het centrum, beves tigt de uitspraken van zijn collega. „We krijgen hier zo nu en dan een Belg of twee, maar dat was vroeger ook al zo. Als de drugstoeristen die vroeger inkopen deden in Ter neuzen, Roosendaal en Bergen op Zoom zijn uitgeweken, is het in ie der geval niet naar Dordrecht." Woordvoerder Brugt Groenevelt van de gemeente Tilburg kan in de loop van 2010 vertellen of dat daar wel het geval is: „Wij hebben net voordat Checkpoint en de coffee shops in Roosendaal en Bergen op Zoom gesloten werden, een nul meting gehouden. Tachtig procent was Nederlander, 1 procent Pool, zestien procent Belg en 2 procent Frans. Dan waren er nog wat men sen bij die voor concerten uit het buitenland naar 013 kwamen, en wat buitenlandse studenten die hier studeren. Begin 2010 gaan we het opnieuw doen. Die meting wordt dan op exact dezelfde ma nier uitgevoerd. Dan moet duide lijk worden wat de sluiting van de Zeeuwse en Brabantse coffeeshops voor ons betekent. Met name Roosendaal en Bergen op Zoom in teresseren ons. Geografisch gezien is Zeeland toch een eind rijden. We zijn vooral benieuwd naar het effect in Breda, omdat er geen snel weg van Tilburg naar België is. Dan moeten ze binnendoor rij den." MIDDELBURG - Zeelandnet zal naar verwachting vanaf eind januari een nieuw internetabonnement aanbieden. Het gaat om een zogenoemde 80 Mbit/s verbinding. Downloaden kan tot 80 en uploaden tot 6 Mega bit per seconde. „Dat is drie tot vier keer sneller dan het maxi mum dat Zeelandnet nu aan biedt", aldus Delta-woordvoerder Edwin van Laar. De afgelopen maanden heeft Del ta samen met tientallen klanten het netwerk getest op gebruik van de nieuwe snelheid. „Gekeken is of alles doet wat het moet doen, of het werkt mét alle soorten routers en of de daadwerkelijke snelheden ook gehaald worden", zegt Van Laar. „De eindresultaten hebben tot de conclusie geleid dat alles naar wens werkt en dat we het op zeer korte termijn kunnen aanbie den." MIDDELBURG - „De definitieve aan wijzing van de Westerschelde als Natura 2000-gebied mist de wetti ge grondslag. Ik zie het als een truc van LNV om het ontpolderbesluit van de Tweede Kamer voor de Her togin Hedwigepolder nog snel even handen en voeten te geven." Dat zegt Statenlid voor de Partij voor Zeeland (PvZ), lohan Robe sin. „De grondslag die LVN-minister Gerda Verburg hanteert is dat de 'staat van instandhouding van de Westerschelde' niet deugt", zegt Robesin. „Dat staat haaks op de offciële aanmelding bij de Europe se Commissie van 1998, 2003 en 2004, die het estuarium Wester schelde, inclusief het Verdronken Land van Saeftighe, de B-status toekent, dat wil zeggen: „goede staat van instandhouding, die als zodanig beschermd dient te wor den." Volgens het Statenlid zullen juris ten dit gegeven zeker gebruiken om de ontpoldering van de Hedwi- ge te bestrijden. „Dat is dan ook zeer terecht. Het ontwerpaanwij- zings-besluit, dat nu is omgezet naar een definitief besluit, dateert van 2007. Ook toen is de aanmel ding Natura 2000 in Brussel volko men genegeerd. LNV bedacht ei gen beoordelingscriteria om toch maar vooral te kunnen beweren, dat de Westerschelde er in ecolo gisch opzicht slecht aan toe was en dat herstel middels ontpolde ring dan ook buitengewoon wense lijk was."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2