Hoop voor arm en corrupt Kroatië FEESTELIJKE KERSTSHOW w tojoj? rara?; KORTING nland 19 Kapitein van Exodus overleden OP INBOUWAPPARATUUR GRATIS VAATWASSER v PRESIDENTSVERKIEZINGEN Sociaaldemocraat Ivo Josipovic hekelt maffia en magnaten Ambtenaren België peuteren massa nietjes los ACER LAPTOP KERSTDAGGEOPEN^ N KEUZE UIT EEN LUXE CADEAU donderdag 24 december 2009 door Carel Goseling Zondag kiezen de Kroaten een nieuwe president. De sociaaldemocraat Ivo Josipovic (52) maakt een goede kans. Hij hekelt openlijk de corruptie*en misdaad in het land. Hij oogt een beetje naar het be roep dat hij uitoefent: professor in de rechten aan de universiteit van Zagreb. Toch is Ivo Josipovic aller minst saai. Hij is de hoop van veel Kroaten, die eindelijk in een mo dern en welvarend Europees land willen wonen. Josipovic, die aan treedt namens de sociaaldemocrati sche PSD, zou 30 procent van de stemmen halen. Zijn naaste con currenten scoren tussen de 10 en 15 procent. De kans is groot dat er op 10 januari een tweede ronde nodig is tussen Josipovic en de bes te nummer twee, maar ook dan is Ivo Josipovic foto GPD de professor de grote favoriet. Onder de leuze 'Gerechtigheid voor Kroatië' hekelt Josipovic het onrecht dat de Kroaten naar zijn mening al zo lang ondergaan. „Je hebt in Kroatië alleen succes als je lid bent van de maffia of behoort tot de tweehonderd families die rijk zijn geworden door duistere zaken met staatsbedrijven. Die si tuatie is dodelijk voor het land", al dus de sociaaldemocraat. Individuele mogelijkheden voor sociaal en economisch succes mo gen niet langer afhankelijk zijn van familiebanden of politieke con necties, meent Josipovic. „Ze moe ten zijn gebaseerd op arbeid en de vruchten daarvan. Succes en rijk dom moeten een logisch gevolg zijn van eerlijk werk, kennis en in novatie en niet gebaseerd zijn op een gebrek aan geweten, zoals wij hebben gezien tijdens de economi sche omwenteling en de privatise ring van staatsbedrijven." Josipo vic verwijt de aftredende presi dent Stjepan Mesic, die zijn twee termijnen van vijfjaar erop heeft zitten, en de voormalige premier Ivo Sanader - die op 6 juli plots af trad - niets aan de wantoestanden in het land te hebben gedaan en de noden van de kleine man vol strekt te hebben genegeerd. Bei den zijn lid van HDZ, de christen democratische partij die onder meer door oud-president en natio nalist Franjo Tudjman in 1990 werd opgericht. Tudjman overleed eind 1999. Hij werd nooit door het Joegoslavië-Tribunaal aangeklaagd, ondanks bewijzen dat het Kroati sche leger in de oorlog tegen Ser vië en de Bosnische Serviërs in zijn opdracht oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid heeft begaan. De presidentsverkiezing komt op een voor Kroatië cruciaal moment. In september werd een langjarig geschil met buurland Slovenië bij gelegd over het verloop van de ge meenschappelijke grens in de Adriatische Zee. Daardoor konden de onderhandelingen over een Kroatische toetreding tot de EU, die al in 2005 begonnen, worden hervat. Kroatië zou in 2011 EU-lid kunnen worden. Het land heeft de EU nodig. Nu wordt vooral geteerd op toerisme, een sector die keihard is getroffen door de crisis. Diezelfde crisis heeft ervoor gezorgd dat de econo mie dit jaar met 5,5 procent krimpt. De werkloosheid is al tot meer dan 12 procent gestegen. Elf procent van de 4,5 miljoen Kroa ten leeft inmiddels onder de ar moedegrens van een euro per dag. De crisis kwam extra hard aan, om dat de meeste staatsbedrijven in buitenlandse handen zijn en de scheepsbouwsector door slecht ma nagement oude glorie heeft verlo ren. Onder Sanader probeerde de regering de welvaart overeind te houden met leningen. Daardoor is de buitenlandse schuld gestegen van 72 procent van het bnp (de waarde van alles wat Kroatië pro duceert) in 2005, naar 93 procent. Het zijn toestanden die Josipovic niet langer wil accepteren. BRUSSEL - Ambtenaren van het Bel gische ministerie van Financiën moeten de nietjes van een miljoen huurcontracten afpeuteren om ze in te scannen. Dat is gisteren aan het licht gebracht door het Bel gische SP.A-Kamerlid Dirk Van der Maelen. De sociaal-democraat noemde het „kafkaiaans dat de ambtenaren in deze drukke tijd be zig zijn om nietjes uit te halen". Minister Didier Reynders van Fi nanciën liet weten dat de klus mis schien afstompend is, maar zeker niet nutteloos. Hij wil alle officieel geregistreerde huurcontracten in- scannen. Zo kan de burger steeds een kopie van zijn huurcontract opvragen. Dat is volgens Reynders goed voor de rechtszekerheid. In België moeten huurcontracten bij de overheid worden ingeleverd. JERUZALEM - Yitzhak Ike Aharono- vitz, kapitein van de Exodus, die in 1947 joodse migranten naar Pa lestina wilde brengen, is op 86-jari- ge leeftijd overleden. President Shi mon Peres eerde hem gisteren als een man die een unieke bijdrage le verde aan de staat Israël. De Exodus vertrok met ruim 4500 passagiers, vooral Holocaust-over levenden, vanuit het Franse Sete richting Palestina. De Britse rege ring, die toen het gebied bestuur de, wilde de opvarenden niet toela ten. De Britse marine greep in. Na weken op zee voer het schip naar Duitsland, waar de passagiers in kampen werden geplaatst. Na in ternationale protesten werden de loden overgebracht naar Cyprus. Daar bleven zij tot na het ontstaan van de Joodse staat Israël in 1948. m m j 1 _P»irk om Vraag nu vrijblijvend ons magazine 'Aan tafel' aan op www.tulpkeukens.nl Amersfoort Brabantsestraat 6 T (033)-464 05 88 Amsterdam Villa Arena T (020) - 567 54 20 Drachten Dr. M.L. Kingsingel 44 T (0512) -5411 44 Goes Nobelweg 2-26 T(0113) - 2162 30 Heerhugowaard J.J.P. Oudweg 4 T (072)-576 03 33 Rijssen Ambachtsstraat 2 T (0548) - 53 06 00 Rotterdam Alexandrium III T (010)-220 56 33 Veendam Transportweg 3 T (0598)-63 23 63 Veenendaal Woonboulevard T (0318) - 52 99 44 Velserbroek Zeilmakerstraat 10 T (023) - 539 06 81 Woerden Jaap Bijzerweg 25 T (0348)-46 25 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9