is niet te zwaar Primadeluxe kerstshow Draadstaai I kijktip kijken luisteren Tien typische kerstfilms op tv m Kerstfilms horen net zo bij Kerstmis als Oh Dennenboom en het kindeke Jezus. Leo Bankersen neemt ze in het televisieaanbod van de komende dagen onder de loep. w vanavond, 22.05 uur pSKllI |j§||| fpj|IjlS donderdag 24 december While You Were Sleeping Eenzame kaartjesverkoopster bij de metro redt met kerst een op de rails gevallen zakenman. Zijn fami lie ziet haar aan voor zijn vriendin Romantische feelgoodmovie. Vanavond, Net 5, 20.30 uur Kruimeltje Straatschoffie Kruimeltje wordt op kerstavond door de koster uit de kerk gezet terwijl het vriest. Nostal gische belevenissen van kwajongen met een gouden hart. Eerste kerstdag, Nederland 3, 9.00 uur Miracle on 34th Street Succesvolle invalkerstman in waren huis wordt door kinderen herkend als de enige echte Santa, maar krijgt het aan de stok met jaloerse concurrent. Veel kerstsentiment en een vleugje zelfspot. Eerste kerstdag, RTL 5, 20.30 uur Home Alone De kerstklassieker uit de jaren ne gentig. 10-jarige Kevin (Macauly Culkin) wordt met de kerstdagen door zijn ouders per ongeluk thuis achtergelaten en moet zich verwe ren tegen inbrekers. Slapstick. Eerste kerstdag, RTL 4, 20.30 uur The Meaning of Life Kerstfilm? Nou vooruit, al was het alleen maar om het musicalnum mer Christmas in Heaven. Verder veel behartigenswaardige kerstge dachten, verpakt in geniale satire. Eerste kerstdag, RTL 7, 20.30 uur Alles is liefde Verschillende vormen van liefde ko men aan bod in deze speelse, hilari sche en oprecht ontroerende ko medie die de harten stal van pu bliek en kritiek. Eerste kerstdag, Nederland 1, 21.05 uur Scrooged Hilarische modernisering van Dickens A Christmas Carol, met Bill Murray als harteloze tv-magnaat die door de drie geesten wordt aan gepakt. Spervuur van grappen. Eerste kerstdag, Veronica, 22.20 uur Joyeux Noël Indrukwekkend oorlogsdrama. Rond de kerstdagen van 1914 be sloten soldaten tot een spontaan staakt-het-vuren, tot ergernis van de generaals. Eerste kerstdag, Nederland 2, 23.55 uur Babe Biggetje Babe ontsnapt tegen kerst door een wonderbaarlijk toeval aan het slachthuis en wordt geadop teerd door een herdershond. Hart- veroverend eigentijds sprookje met de allure van een klassieke fabel. Tweede kerstdag, RTL 8, 18.50 uur Bad Santa Bittere tragikomedie over zuipen de en vloekende gelegenheidskerst man (Billy Bob Thornton) dreigt flink over de schreef te gaan, maar klinkt toch nergens vals. Tweede kerstdag, RTL 5, 22.20 uur Kerstfilm I3|sjp/ S~+cf<*r-A Foto s van boven naar beneden: Alles is liefde, Kruimeltje, Home Alone en A Christmas Carol. foto's CPD s de typische kerstfilm een uit- I stervend genre aan het wor- I den? Wie op een willekeurige I bioscoopgevel de spektakel- I films Avatar en 2012 aangepre- zen ziet naast griezelen voor tie ners met New Moon en Anubis, kan zich afvragen of die wel geschikt zijn om een sfeervolle kerstbijeenkomst in familiekring mee af te ronden. Gelukkig draait er toch nog een echte kerstfilm in de bioscoop, het bij voor keur in 3D te bekijken A Christmas Carol van Robert Zemeckis. Alleen heeft die zichzelf wel een beetje gedis kwalificeerd door al in november uit te komen. Bovendien is dit op zich zelf prachtige verhaal van Dickens al talloze malen verfilmd. In de behan deling van Zemeckis herkennen we duidelijk de huidige tijdgeest. Wie duizelig van de talloze duikvluchten door het besneeuwde stadje de zaal verlaat, begrijpt dat zelfs in A Christ mas Carol het spektakel het gewon nen heeft van de kerstgedachte. De televisiekijker die thuis zijn eigen kerstprogramma samenstelt, is wat keuzemogelijkheden betreft in ieder geval in het voordeel. Er is een ruim assortiment échte kerstfilms naast een aantal feestelijke, fantasierijke of romantische films die misschien niet direct kerst als onderwerp hebben, maar wel uitermate geschikt zijn om de feestdagen mee op te luisteren. Denk wat dat laatste betreft aan Harry Potter and the Goblet of Fire (vanavond, SBS 6), de heerlijk ouder wetse romantiek met Romy Schnei der in Sissi (eerste en tweede kerst dag, Nederland 1) ofTim Burtons mu sical Charlie and the Chocolate Factory (tweede kerstdag, SBS 6) naar het boek van Roald Dahl. Wie het min der zoet wil, kan afstemmen op Mon ty Pythons The Meaning of Life (eer ste kerstdag, RTL 7). Of Roman Po- lanski's indrukwekkende Dickensver- filming Oliver Twist, die zelfs twee maal is te zien (vanavond, België 1 en zondag, Net 5). Hoewel kerst niet alleen een feest van plezier en gezelligheid is, maar ook een gelegenheid voor serieuzere be spiegelingen over de medemens en vrede op aarde, komt dat laatste in de meeste kerstfilms maar mondjesmaat aan bod. Sterker nog, een buiten aardse bezoeker die aan de hand van speelfilms Kerstmis bestudeert, zal niet snel op de gedachte komen dat het feest een christelijk-religieuze ba sis heeft. Slechts een heel enkele keer waagt een filmmaker zich nog aan die bijbelse thematiek. Een voorbeeld uit 2006 is The Nativity Story (eerste kerstdag, Nederland 2), een nogal bra ve verbeelding van het verhaal van Maria en lozef. Kerstfilms, en dan vooral die van Amerikaanse herkomst, zijn er in twee soorten. In de eerste plaats die waarin de familie met alle perikelen die daarbij horen, centraal staat. De familiebijeenkomst met Kerstmis is een van de hoogtepunten van het jaar, dus ook de gelegenheid waarop sluimerende conflicten aan het licht komen of ontroerende ontboezemin gen plaatsvinden. In National Lam poon's Christmas Vacation (eerste kerstdag, Veronica) ziet Chevy Chase de perfect voorbereide familiebijeen komst duchtig uit de hand lopen, ter wijl hijzelf worstelt met de kerstver lichting. Daarnaast zijn er de kerstfilms waar in de kerstman zelf de hoofdrol speelt. Een van de meest succesvolle in dit genre was in 1994 The Santa Clause (vanavond, SBS 6): een uitbun dig en sentimenteel sprookje met Tim Allen als gescheiden vader die te gen wil en dank de kerstman moet vervangen. Voor de kerstfilm in zijn meest pure vorm moeien we toch terug naar de jaren veertig en vijftig, de hoogtijda gen van het genre. De bekendste klas sieker is It's a Wonderful Life uit 1946 (vanavond, Duitsland 2), over een huisvader die zelfmoord overweegt, tot een engel hem laat zien hoe be langrijk hij is voor de mensen om hem heen. Staat als onverwoestbare publiekslieveling garant voor het ultie me kerstgevoel. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85