2i reizen Voor skiën hoef je niet meteen naar de Alpen. Winter sporten in Sauerland kan ook. En ook buiten het drukke Winterberg. Arnoud Cornelissen ging op zoek naar rustige alternatieven. reizen@wegener.nl 024-3650360 Donderdag 24 december 2009 Noordzee De brede piste in Züschen biedt plek aan iedereen. foto's Wintersport-Arena Sauerland Voor doorgewinterde skiërs en langlaufers zijn natuurlijk alleen de Alpen goed genoeg. Maar dichterbij skiën of langlaufen kan ook, bijvoorbeeld in Sauerland. En echt niet alleen in Winterberg. Er zijn genoeg an dere plekken voor wie geen zin heeft in de carnavaleske après ski Zoals het sneeuwzekere Winter sport-Arena Sauerland met vol- diende wintersportmogelijkheden. Een opsomming. Nordenau. Ie doet Nordenau tekort met de kwalificatie 'net Oostenrijk'. Deze 'Parel van het Sauerland' is im mers van zichzelf mooi. Je voelt je je hier echt in het buitenland, met al die huisjes zo tegen de berg ge plakt. In dit plaatsje net onder Altastenberg is een ruime keus aan hotels, Gaststatten, vakantie woningen en Bed Sc Breakfasts. Nordenau heeft één piste, die 's avonds verlicht is. Je kunt er skima teriaal huren. Wie genoeg heeft van de wintersport kan zich verba zen in de leisteengrot in het dorp. Beste aanrijroute op drukke da gen: vanaf Meschede L740 naar Westernbödefeld, dan de L776 naar Bad Fredeburg, via B511 naar Gleidorf, via B 236 tot aan Oberkir- chen, via L640 afslag Nordenau (Kl8). Rimberg Sauerland is vooral geschikt voor de beginnende wintersporter. Zo is de 700 meter lange piste op de Rimberg bij uitstek geschikt om de eerste beginselen van de sport in de praktijk te brengen. Het is een locatie voor 'even tussendoor'. SAUERLAND Berlijn Winterberg TSJECHIË Frankfurt DUITSLAND FRA. 100 km De Rimberg heeft op het gebied van accomodaties maar één groot hotel-restaurant met prachtig uit zicht. Het is overigens wel een prachtige startplaats voor een langlauftocht. Het spoor sluit aan op de 15 kilometer lange Hunau- loipe. Beste aanrijroutes: vanaf Meschede via de L740 naar Westernbödefeld, dan de L776 richting Bad Fredeburg. Sellinghausen Daar waar in de sneeuwvrije perio des de golfballen je om de oren vliegen, biedt Sellinghausen een geweldige piste voor de hele fami lie. De relatief korte afdaling tus sen de 700 meter en 1 kilometer is goed te doen voor kinderen en be ginners. En anders kun je met de slee de rodelhelling af Er is een goede horecagelegenheid aan de voet van de piste, waar ook skispul len te huur zijn. Sellinghausen is dankzij een sneeuwkanon sneeuw zeker. Er zijn voldoende overnach tingsmogelijkheden. Beste aanrijroute: vanaf Mesche de B55 naar Bremke, 511 richting Bad Fredeburg, bij Mailar links. Westfeld/Langewiese Als je van langlaufen houdt, moet je hier een keer geweest zijn. West- feld is hét langlaufcentrum van Nordrhein-Westfalen. Toppunt van sneeuwpret en romantiek: sa men langlaufen over de verlichte loipe en na afloop glühwein in het café. De loipe kan worden be sneeuwd. Het met elkaar ver knoopte stelsel van loipes biedt de mogelijkheid tot tochten van 30 tot 40 kilometer. Materiaal kan worden gehuurd. Ruim aantal ho recagelegenheden in het romanti sche boerendorpje. Tip voor skiërs: even doorrijden naar Lan- gewiese (via Albrechtplatz). Een van de hoogst gelegen skidorpen. Rustig, maar met voldoende facili teiten en accommodaties. Wie nog meer drukte wil, rijdt naar het ver derop gelegen Neuastenberg. Beste aanrijroute: Meschede Bes te aanrijroutes op drukke dagen vanaf Meschede L740 naar Westernbödefeld, dan de L776 naar Bad Fredeburg, via B511 naar Gleidorf, via B 236 tot aan Oberkir- chen, via L640 naar Westfeld. Sternrodt Het skigebied Sternrodt is zelfs voor Duitsers een Geheimtipp. Het ligt midden in een bos. Maar wie voor Sternrodt kiest, staat al op de latten als landgenoten nog afzien in de file naar Winterberg. Stern rodt biedt een 1.300 meter lange piste voor beginners en gevorder den, twee liften en een restaurant. Je kunt ter plekke materiaal huren. Beste aanrijroutes vanuit Best wig, Olsberg (B480) naar Bruch- hausen, afslag Erlebnisberg Stern rodt. Niedersfeld/Hildfeld Niedersfeld heeft een van de mooi ste loipes van Sauerland. Bovenop de Hochheide ligt een prachtig par cours, dat aansluit op de drukke loipes van Willingen. Maar hier is het gemeten van wat echte stilte is. Ook voor de inwendige mens is voldoende aanbod. Materiaal is in het dorp te huur. Skiën kan hier ook. De Eschenberg heeft zelfs een zwarte piste. Er zijn twee sleeplif ten. Het dorp beschikt over veel ac commodaties en restaurants. Nog rustiger is de even verderop gelegen Klemensberg, net even buiten het dorp. Hier is vooral de lokale bevolking te vinden. Beste aanrijroutes vanuit Best wig, Olsberg (480) richting Win terberg. Voor Hildfeld in Nieders feld afslag naar Grönebach nemen. Ruhrquellenhütte Het meest overzichtelijke skige biedje moet haast wel die bij de Ruhrquellenhütte zijn. De piste is 500 tot 800 meter lang. Eigenlijk een ideale plek om voor de eerste keer op de lange latten te staan. Snelste route (en nadeel): langs drukke B480 naar Winterberg. Züschen Een ideale sneeuwbestemming voor de hele familie is Züschen. Al les kan er: langlaufen, skiën op ver lichte pistes en sleeën. Er is ook skiles voor kleuters. Züschen be schikt over een brede piste. Daar door is er voldoenderuimte. In het dorp zijn veel hotels, restaurants en andere horecagelegenheden. Materiaal is ter plaatse te huur. De route ernaartoe via Winter berg kan zeer druk zijn. De alterna tieve route is: Arnhem-A3 richting Oberhausen, A2 richting Dort mund, afslaan naar A45 (Sauer- landlinie), afslaan naar A4 richting Siegen. Afslag Kreuztal. Via B508 naar Erndtebruck, via B62 naar Bad Berleburg, via B480 naar Girk- hausen, afslag Züschen. Alvast kijken hoe het eruit ziet? www.checkcams.com/sauercams toont veel pisten en loipes. Wintersport-Arena Sauerland is zo'n 280 hectaren groot. Er zijn 70 pistes, 150 liften en 250 sneeuwkanonnen die van decem ber tot maart sneeuw garande ren. Voor langlaufers is een 300 kilometer lang netwerk van loipes, waarvan 8 kilometer wordt besneeuwd. Actuele infor matie (inclusief prijzen) op www.wintersport-arena.de Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81