Een stad boven en onder water reizen 8 !D S" m Kerstavond Uit voorzorg tegen opkomende nostalgie heb ik drie flessen rum gekocht Van afstand lijkt Alexandrië een leuke, kleine stad. Maar de nummer twee van Egypte telt vier miljoen inwoners. Overdag vormen antiekzaken een leuke route en 's avonds trekt de boulevard. Herman Veenhof ontdekte onder de zeespiegel nóg zo'n stad. Donderdag 24 december 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 Een aantal jaren geleden moest er weer eens een Kerst mis aan werk worden opgeofferd. Het betreft een op dracht in Venezuela, waar een spoorloze moeder van Indiaanse afkomst zou wonen. De zoektocht leidt naar de grens met Colombia. Van daaruit is het nog een stukje vlie gen en vervolgens een paar uur in de kano. In de jungle is van Kerstmis weinig te merken. Geen weeralarm, geen ver- keersinfarct. Ik krijg ook niet de indruk dat het verhaal over de geboorte van het kindeke nou zo goed gebeiteld zit in de hoofden van de lokale indianen. Wel heeft een middenstan der een plastic kerstboom in zijn zaak gezet. Onze piloot stuurt zijn eenmotorige Cessna vakkundig de lucht door. We naderen haaks op de reeds van ver zichtbare grasbaan. Op het laatste moment gooit hij ons kistje in een onbegrijpelijk scherpe bocht naar beneden. Met het hart in de keel staan we op de grond. En een lol dat onze vliegenier heeft. Al snel naderen de indianen, die ons naar de gewens te bestemming zullen peddelen. Het peddelen blijkt een misverstand. Er zit gewoon een motor achter de boot. We vertrekken snel, want het is nog een hele tocht. Als het be gint te schemeren, zijn we nog"niet op de plaats van bestem ming. Het lijkt de bootsmannen beter te overnachten bij een klein indianendorpje. Een uurtje later bevinden we ons onder een soort afdakje op een grasveld met een paar hang matten voorzien van uitbundige muskietennetten. Het is kerstavond. Er wordt een vis tevoorschijn getoverd en op een vuurtje gebakken. Inmiddels is het pikkedon ker. Ik denk aan Nederland en mijn familie. Die be leven vast niet zo'n avontuur. Die zitten natuurlijk gezellig te gourmetten. Als voorzorgsmaatregel te gen opkomende nostalgie heb ik drie flessen rum gekocht Onze indiaanse begeleiders willen ook wel een slokje, maar ik geef toe dat het leegdrinken voornamelijk wordt overgelaten aan de bezoekers. Klokslag middernacht stel ik verbijsterd vast dat al le drank op is. Onze indianen weten nog een paar halve liters warm bier tevoorschijn te toveren. Een beetje onvast krijg ik het lichaam in de hangmat. Om ons te be schermen tegen de muskieten knoopt een begeleider het net vast onder het hangende bed. Ik lig volkomen afge schermd tegen invliegend ongedierte. Heel fijn, denk ik en val beneveld in slaap. Een uur later word ik wakker. Hoofd pijn, misselijk en plassen dat ik moet! Om alles de vrije loop te laten, moet ik de hangmat uit. Maar hoe? Er begint een wanhopige strijd tegen de knoop in het muskietennet. Ik ben volledig ingesloten, niet in staat mijn bed te verlaten. En ik moet zo nodig. Het lukt niet en vernedering is mijn deel. De maaginhoud verdwijnt onder me en blijft hangen in de knoop. Vlak voor ik weer in slaap val, voel ik hoe mijn blaas het niet meer houdt. Beschamend. Om haf zes is het licht genoeg om de ravage te overzien. Ontnuchterd en walgend knoop ik me los. In de rivier was ik de bewijzen van slecht gedrag uit mijn spullen. De zon schijnt laag over het water, witte ibissen stijgen op, india- nenkinderen kijken belangstellend naar de mafkees in hun rivier. In mijn zere hoofd hoor ik Slade hun kerstnummer zingen: Everybody's having fun. Ik weet het nu zeker, in het vervolg altijd lekker thuis, onder de kerstboom. Zoals het hoort. Vrolijk kerstfeest. De Corniche 26 Juli is de boulevard langs de kust van Alexandrië. Op de maar liefst 30 ki lometer lange boule vard wordt geflaneerd bij het le-- ven, je zou er zelfs kunnen fietsen. Dat doet echter niemand. Er zijn wel heel veel auto's, variërend van bejaarde Peugeot 404's tot geel zwarte Lada's (taxi's waarin je goedkoop overal heen kunt) en moderne Jappen. In één zo'n Jap zitten drie jon gens, aan het hoofd van een brui loftsstoet. De chauffeur beheerst met de rechtervoet het stuur, staat rechtop in het zijraam, zijn bijrij der doet de pedalen, pook en voor al de claxon. „Nou, dit is in Egypte ook echt verboden, hoor", zeggen Abdul en Mohamed, die ons rij den en voorlichten in het busje dat Djed Reizen ons een dag of vier meegeeft. Maar ze bewonde ren de bravoure toch wel een beet je. Trojjwen en bouwen, dat kun nen ze in Egypte heel goed, al sinds de farao's en Cleopatra. Alexandrië is een rechthoek van 35 bij 3 kilometer, een kilometer of 300 ten noordwesten van de Egyp tische hoofdstad Cairo. Je kunt er op drie manieren komen: met de trein, met de auto over de snel weg, maar ook buitenom, via de woestijnweg, een verkeersluwe snelweg met een tolprijs van 65 cent. Die laatste rit duur vier uur en met een kleine omweg be land je dan zomaar in Wadi el- Natroun, waar de Koptische chris tenen in de vierde eeuw het kloos terleven uitvonden. Rondom die nu praktisch verlaten complexen is het echt woestijn, met zanddui nen waarop de ribbels en de avondzon feeëriek hun werk doen. De 'Corniche' wordt omsloten door twee interessante monumen ten; iri het westen het Fort Qait Bey, een laatvijftiende-eeuws, vier kant en mooi licht gerestaureerd kasteel, dat is genoemd naar de Os- maanse sultan die het liet bou- Sommige taxi's maken geen geheim van hun herkomst. wen. En in het oosten het Monta- zah-paleis van Egypte's laatste ko ning, Faroek, die in 1953 de stad werd uitgejaagd. Het paleis is pronkzucht alom. )e kunt er niet in omdat het voor staatsontvang- sten wordt gebruikt. Maar vanuit de hotels in de buurt kijk je onbe schaamd in de tuinen. De stad dankt de naam aan Alexander de Grote, de Macedoni sche veroveraar die in 331 vóór Christus het stratenplan tekende, acht jaar later stierf en wiens graf ergens in de buurt moet liggen. Le gendarisch is ook de vuurtoren, de Pharos, die eeuwenlang stond op de plaats waar nu het fort oprijst, maar in het begin van de veertien de eeuw door aardbevingen en overstromingen in zee zakte. Franse teams deden vanaf de jaren negentig onderzoek op de plekken waar in de oudheid havens, land tongen en pieren lagen. Minstens twee steden liggen voor de kust, soms zelfs op diepten van slechts 6 meter. Er wordt dan ook tot op de dag van vandaag veel gevon den, zoals een reusachtig beeld van de godin Isis in zwart graniet en een beeld van de Helleense ko ning Ptolemaüs II, 23 ton zwaar, 10 meter hoog en helaas in 4 delen gebroken. Ook onder de grond ligt veel on ontdekte rijkdom. Twaalf jaar gele den stuitte men bij de aanleg van een rotonde op zo'n beetje de mooiste Grieks-Romeinse graftom be ooit. Delen werden tentoonge steld, het geheel ging weer keurig in de aarde, de beste manier de oudheid ongerept te bewaren. Alexandrië is voluit een gelaagde stad: bij de tijd en tegelijkertijd bij zonder historisch. Een dag wandelen door de brui sende stad van nu levert genoeg oudheid op om verrast te worden. Het Nationaal Museum van Alexandrië is zo'n onbekende pa rel. Het is anders dan het Egyp tisch Museum in Cairo, met al die gouden schittering van Tutancha- mons schatten. Het Alexandrijnse museum heeft een heel andere ma niervan exposeren. Het museum in het koloniale gebouw van het Amerikaanse consulaat aan de al-Houraya is koel, donker, sober en bijna leeg. Spotlights lichten de topstukken perfect uit: de derde- eeuwse keizerhoofden van Caracal- la en Diocletianus, beelden van de zonaanbidder Achnaton en Hats-, jepsoet, de vrouwelijke farao, bei den uit het Nieuwe Rijk (1500- rooo vóór Christus.). Buiten, met de ogen knipperend tegen de felle zon en in je neus de met bloemengeuren bezwangerde ochtendlucht, gaat het naar het zuidwesten van Alexandrië. Daar, in de volksbuurten Karmouz en Kom el-Diqqa, liggen de mooiste 10 DAGEN KRAKOW EN OMGEVING 12 DAGEN DALMATISCHE KUST 10 DAGEN ST. PETERSBURG slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts v.a. Onze nieuwe brochure 2010 is er weer! Vraag hem gratis aan op www.bolderman.nl of bel 0318 58 09 58 Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. Diverse vertrekdata. BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 1 nacht op heen- en terugreis in midden- Frankrijk op basis van halfpension 7 nachten in een Aquahotel in een com fortabele 2-persoonskamer v.v. faciliteiten Ontbijt en dinerbuffet of 3-gangendiner Excursies met de bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reis leider Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in midden Frankrijk op basis van halfpension 7 nachten 4*hotel Piolets Resort en Spa Dagelijks goed verzorgd ontbijtbuffet en een 3-gangen diner of dinerbuffet Excursies met bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reis leider Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 1 nacht op heen en terugreis in Duitsland o.b.v. halfpension 7 nachten in 3* hotel Chopin in centrum Krakow, restaurant, bar en lift. Kamers v.v. douche/toilet, telefoon Ontbijtbuffet en 3-gangen diner Excursies met bus (excl, entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland BU DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland o.b.v. halfpens. 1 nacht omgeving Opatija o.b.v. halfpens. 4 nachten middenklasse hotel in Primosten 3 nachten middenklasse hotel in Gradac 1 nacht in hotel Carlstad Karlovac Verzorging op basis van halfpension Excursies met bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet BU DE PRIJS INBEGREPEN Nachtboot Rostock -Trelleborg 2-pers. binnenhut Nachtboot Stockholm - Turku 2-pers. binnenhut 1 overnachting in Helsinki Nachtboot Turku - Stockholm 2-pers. binnenhut Nachtboot Trelleborg - Rostock 2-pers. binnenhut 4 nachten 3" hotel in St. Petersburg (2-p.k.) Ontbijt en een 3-gangen diner Excursies met de bus (excl. entreegelden) Alle nachlferry's met diner- en ontbijtbuffet Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider gids Goed verzorgd afscheidsbuffet 7wv| Industrielaan 8 3903ABVEENENDAAL 10 DAGEN BARCELONA EN OMGEVING 10 DAGEN HET PRINSDOM ANDORRA Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78