61 binnenland Goes staat centraal in tv-show Freek de Jonge 'Ik ben een mati van grote stappen' PIANO'S LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie Oud-rechercheur vrijgesproken na 'lek' ACUSTICA Man krijgt doodstraf in geboorteland Rechtbank legt bende pooiers celstraffen op Moeder dode baby ook aangehouden Kerkuilen hebben last van sneeuw Koningssteden van MAROKKO BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15 cPm S waarom zou je meer betalen donderdag 24 december 2009 en comfort AMSTERDAM Een voormalig politieman is giste ren vrijgesproken van het laten weglekken van vertrouwelijke poli- tie-informatie naar criminelen. Het hof in Amsterdam vindt dat er on voldoende bewijs is tegen hem en zijn twee medeverdachten. De drie werden in 2006 aangehouden, om dat gevoelige informatie telkens op dook in het criminele milieu. Voor'n advies op maat Korte Huifakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23 HAARLEM De Haarlemmer Mesfin Aman is in zijn geboorteland Ethiopië bij ver stek ter dood veroordeeld. Hij kreeg de straf samen met vier ande ren voor ondermijning van de grondwet en het voorbereiden van een staatsgreep. Mesfin Aman be vestigde dat gisteren. Hij is sinds 2006 in Nederland. Aman is niet bang dat Nederland hem zal uitle veren aan zijn geboorteland. TERUGBLIK Jan Peter Balkenende kijkt terug op turbulente jaren als premie Ladingen kritiek kreeg hij over zich heen. Maar Jan Peter Balkenende is ervaren in onverstoorbaar doorgaan. „De volgende dag sta ik er door Laurens Kok en Lianne Sleufjes AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren celstraffen tot zes jaar op gelegd aan een bende pooiers en loverboys. De rechter achtte bewe zen dat de zes mannen meer dan twintig vrouwen hebben gedwon gen tot prostitutie in Amsterdam, Den Haag, Alkmaar en Utrecht. De mannen palmden hun slachtoffers in door een relatie te beginnen. ROTTERDAM De moeder van het zes weken oude meisje dat zaterdag in Spijke- nisse overleed, is aangehouden. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Rotterdam gisteren bekendge maakt. De 33-jarige vrouw wordt net als de 30-jarige vader verdacht van doodslag of dood door schuld. Drie andere kinderen zijn in veilig heid gebracht. LEEUWARDEN De kerkuil heeft veel last van het dikke pak sneeuw dat op veel plaat sen ligt. Kerkuilspecialist Johan de Jong van Kerkuilenwerkgroep Ne derland heeft alleen al uit Fries land twintig meldingen van dode kerkuilen binnengekregen. „Door de sneeuw kunnen ze nu geen mui zen vangen." De Jong raadt voor het eerst sinds de jaren tachtig weer aan de uil bij te voeren. "W" an Peter Balkenende heeft het I in zijn zevende jaar als minis- I ter-president voor de kiezen I gekregen. Een economische J crisis, ruzie in de polder over de AOW, de Uruzgan-missie die de coalitie verdeelt, een oppositie die hem gebrek aan daadkracht verwijt. Een mooie Europese baan ging naar de Belgische premier. De Hedwigepolder wordt toch onder water gezet. Bij het Kamerdebat na Prinsjesdag was hij 'niet in vorm'. De coalitie timmerde wel een cri sispakket in elkaar, gaf miljarden- steun aan de banken, maakte een crisis- en herstelwet en besloot de AOW-leeftijd op 67 jaar te zetten. Zelf vat hij het samen als, 'een pit tig politiek jaar'. Direct volgt een nuancering. In zijn beleving heb ben mensen die hun baan verlie zen, het pas zwaar. „Ontslag kan hard toeslaan. We weten allemaal hoe belangrijk het is om werk te hebben, voor jou, je gezin." In de politiek bestaat geen baanze- kerheid. Door vijanden, maar ook door vrienden, werd gespeculeerd over het einde van zijn carrière als premier. Zeker toen zijn naam cir culeerde voor de post van eerste 'president van Europa', zijn ver weer dat zijn politieke agenda tot 2015 loopt ten spijt. Hij zou er te lang zitten, het werd tijd voor een nieuw gezicht. Balkenende is gewend geraakt aan de kritiek. „Ik heb alles meege maakt. Je moet je nooit, maar dan ook nooit laten leiden door het oordeel van dit moment. Uiteindelijk gaat het om wat je hebt bijgedragen aan je land. Als premier heb je een zekere onver stoorbaarheid nodig." Hij verwijst naar zijn optreden daags na zijn vormcrisis. „De vol gende dag was er gewoon minister raad en stond ik er weer. Ik kan er goed mee omgaan, ik ga dan door. Je moet jezelf als persoon kunnen relativeren." Dan opeens fel: „Moet je kijken in welke tijd ik pre mier ben geworden. Wat er toen gebeurde: de afschuwelijke dood van Pim Fortuyn, een politieke aardverschuiving, een maatschap pelijk instabiel klimaat. Mensen waren boos over wat er gebeurde in Den Haag. In zo'n klimaat word je premier. En dan heb je ook nog eens te maken met de noodzaak om stevig te gaan ombuigen en hervormen. Dan krijg je heus geen waardering." Die kwam er wel in 2006, toen het CDA tegen de peilingen in de par lementsverkiezingen won. „Uitein delijk volgt dan toch de beloning voor het werk. Er is veel kritiek ge weest maar we hebben Nederland wel sterker gemaakt. Dat geeft mij ook weer een drive." Dat hij nog niet de status heeft be reikt van een Wim Kok in zijn bes te dagen, wuift hij weg. „Daar zal de geschiedenis over oordelen. La ten we niet idealiseren. Kok heeft in zijn eerste periode terecht veel waardering gekregen. Maar Kok-II was aan het eind uitgeregeerd." Hij spiegelt zich aan voormalig KVP-premier Piet de Jong. „Die kreeg in zijn tijd ook veel kritiek. Jaren later zei men dat hij het toch zo slecht niet had gedaan." Balkenende lukte dit jaar wat zijn voorgangers niet voor elkaar kre gen. Hij werd uitgenodigd om te door René Schrier GOES - Het zat er al vroeg in bij Freek de Jonge. Op zijn racefiets kwam hij de toenmalige bar De Loods in Kortgene binnen om er een biertje te bestellen. Hij werkte in die tijd als vakantiekracht bij Delta Marina, herinnert Hans Scherp - die toen in Kortgene woonde - zich. „Toen al zag je door zijn gedrag dat hij een buitenbeentje was. Dat brilletje had hij ook al op. Hij zag er altijd al een beetje gek uit." Kor te tijd later begon hij zijn loop baan als cabaretier. Freek de Jonge heeft maar een korte tijd in Zee land gewoond, van 1962 tot 1965 in Goes. Daar was zijn vader, do minee van beroep, godsdienstle raar aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland, tegenwoordig het Ostrea Lyceum. Toch staat Zeeland altijd heel nadrukkelijk op zijn net vlies. Hij komt er nogal eens voor vakanties of try outs van zijn nieu we shows. Zijn opa en oma van zijn vaders kant komen uit Ooster- land, misschien dat dat er iets mee te maken heeft. Ton van der Weele uit Kloetinge kent Freek ook nog van vroeger. Hij zat bij hem in de klas en woon de aanvankelijk bij hem om de hoek in de Beatrixlaan. Na een jaar verhuisde de familie De Jonge naar de Schalklaan in Kloetinge. „Hij had toen al heel erg de behoef te om gezien te worden. Hij liep al tijd in een lange jas en met zwarte coltruien. Urenlang zaten we in een lunchroom in de Lange Kerk straat in Goes, de wereldproble men te bespreken. We hebben op school ook samen aan cabaret ge daan. Hij was wat ouder dan wij en durfde meer dan wij. Maar hij kwam dan ook uit de Randstad." Van der Weele heeft later wel eens voorstellingen van Freek de Jonge bezocht, maar volgt hem niet op de voet. In het boek Neerlands Bloed van De Jonge wordt beschre ven hoe Van der Weele van school werd getrapt. Daar heeft diens zoon fijntjes op gewezen toen die zelf van school werd verwijderd. Freek de Jonge is in -augustus 65 jaar geworden en viert dat bij de VPRO met vier programma's on der de titels Groningen, Workum, Zaandam en Goes. Hij bedacht hiervoor het genre: Cabadocu. Goes is zondagavond om 23.15 uur te zien op Nederland 2. Premier Balkenende poseert voor het raam in het Torentje. INCLUSIEF vliegreis hotelovernach tingen vele maaltijden 1/ excursies Ned.sprekende reisleiding www.kras.nl/74728 8-daagse rondreis Te boeken t/n oktober 2010 de oudste koningsstad is Fès met de drukke medina, vermeld op de Werelderfgoedlijst UNESCO 0 fascinerend Marrakech met het Djema-el-Fnaplein en prachtige paleizen Casablanca met de Hassan II Moskee wacht niet langer en boek snel! Vertrekdata: zondag van 24/1 t/m 31/10 Gegarandeerd vertrek: 14-21-28/2 en 7-28/3 NOG NOOIT ZO VOORDELIG naar de 4 koningssteden van Marokko de oude hoofdstad Rabat met imposante regerings gebouwen ander hoogtepunt is Meknès, met het mausoleum van sultan Moulay Ismail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6