Uitstel besluit milieu Total Hin beter remedie as een kind raad van state Reimerswaal dubt nog over aanschaf kerktoren Hansweert 'De Piraat' Koningstrio Koorschool in Magdalenakerk Supermarkt mag op zondag open donderdag 24 december 2009 - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Dagelijks geopend le kerstdag gesloten Duinweg Oostkapelle DEN HAAG - De Raad van State stelt een uitspraak over een aan scherping van de nieuwe milieu vergunning van oliemaatschappij Total in het Sloegebied uit, in af wachting van antwoorden van het Europese Hof van Justitie. Verder heeft de Raad de bezwaren van milieuorganisatie MOB (Mobi lisation for the Environment) te gen een aantal milieuvoorschriften in de oude vergunning van tafel ge veegd. Die voorschriften vervallen op 31 december 2009, waardoor een oordeel geen zin meer heeft. MOB heeft meer belang bij een oordeel over de nieuwe milieuver gunning. De Raad van State wil evenwel eerst antwoorden van het Hof op de vraag hoe een Europese richtlijn over de beperking van de uitstoot van bepaalde luchtveront reinigende stoffen moet worden uitgelegd. De antwoorden van het Hof volgen pas in de loop van vol gend jaar. MOB eist dat Total nog meer milieumaatregelen neemt om bijvoorbeeld de uitstoot van verzurend zwaveldioxide(S02) ver der terug te dringen. HANSWEERT - Het college van B en W in Reimerswaal dubt nog over de aanschaf van de toren van de katholie ke kerk in Hansweert. Het dagelijks bestuur speelt met de gedachte om de toren voor het symbolische bedrag van een euro over te nemen van de katholieke kerk. Het onderhoud komt daardoor op het bordje van de ge meente. De klokken in de toren zijn al eigendom van Reimerswaal. „De financiële gevolgen zijn nog niet dui delijk, dus besluiten we pas begin volgend jaar", aldus wethouder Kees knuit. foto Ronald den Dekker KORTGENE - In het Grand Café aan de Havenweg in Kortgene speelt het Koningstrio zondagmiddag jazzmuziek. Het optreden begint om 15.00 uur. Het Grand Café probeert elke laat ste zondag van de maand een jazz- artiest te programmeren. door Engel Reinhoudt Danker was wedeuwnaer eworre en zat noe in z'n eêntje tegen de kerstdaegen an te kie ken. Z'n eêne dochter mie kleinkind wass naè de wintersport en z'n aren, Connie, most werke. Het eênige leven in de brouwerieë kwam van de nieuwe bure die a volop in de veruuzing zat. Ze wou aolles op orde voe de kerst en most op kerstaevend d'r man op' aele van Schiphol. Z'ao kennis wis te maeke mie Evi, d'r dochtertje, net zö oud as zien kleindochter, en dat was in goeie aerde vaole. Evi zou komme logere twint a zie om d'r man goeng. Dat brocht bie Danker eindelijk wee 't vier in z'n sloffen. Die docht an z'n kleindochter vo rig jaer. Wat ao die toch genote van het optugen van de 'kerstboom. Toen kreeg 'n een idee. Verdikkemes, die ao die doaze miet kerstspullen mae voe 't pakken. Nae anderalv' ure kend'n je de kaemer nie mï terug. Boven maèkt'n die gauw 't bèd- detje klaer, draaid'n de verwer- ming een bitje open en zei ardop 'aolle diengen bin greêd, 't kindje kan komme'. Toen at'n benee kwam kon Dan ker amper wachte om de boel an te steken en toen het goed en wel vier uren was, deed'n a es 't eên en 't are an. 't Was leuk, gezellig. Die wou da ze d'r mae was. Die oe fenden voe z'n eigen avast een mo- aie versie van; 't kerstverhaal. Toen oarden die a t'r eên langs ach ter kwam. 't Most een bekenden weze. Een tel laeter stoeng Connie in de kaemer. „Mae m'n god, bin jie dat? Oe kan dat noe toch, je zou..." „Pa, op het laatste moment kon ik mijn dienst wisselen en met alle geluk had ik ook nog een vlucht. Het lijkt wel of je 't wist, het is zo gezellig hier. Dat had ik niet van je verwacht Goed hoor! En is Desi geweest? Het poppen huis staat er nog." Danker z'n ouwe geêst kwam ni boven. „Ja, ik wist nie da je zou komme, en ik za 't het mae ineêns zegge, ik een vriendin en die kom straks!" Het wier even akelig stille en toen was 't foute boel. Connie begon te julen as een sluus'ond. „Pa, zo snel. Elke dag denk ik aan moeder, hoe ze daar zat, hoe ze daar lag en jij begint een nieuwe relatie en je zegt er nog niks van ook." Bots zei Danker d'r nog bovenop da ze ok nog bleef slaepe en da ze een stik jonger was dan um. Connie was perplex en keek rond of a ze een uutweg zocht, liefst wig en direct. Danker zag het wè. Ie lei z'n and op d'r schoere en zei: „Luuster noe es even. Wil het noe eêst es af- wachte en oordeelt a je kennis emaèkt eit. Je weet toch nie wie at het is. Je zou nog wê 's voe een groate verrassing kunne komme te staen." „Kenne ik ze dan?" Ze kal meerden. „Dat dienk ik nie", zei Danker, „wacht mae af." „Ik had het nooit van je verwacht. En dan zo gauw en en nog jong ook...." „Ja mae, wat dienk je wè nie? Ik zit ier glad alleêne, dienk je a daè wat an is? Je moeder zou Daè wier op d'achterdeure eklopt. „Dat za ze weze. Wacht mae af" Dan ker gieng 't gangetje in. Connie oar'n stemmen en de deure gieng wee dicht. Dan gaè de kaemerdeure zachtjes open en daè staè ze mie d'r tasse en een poppe onder d'r erm. Mie groate ögen kiekt ze naè Connie? En Connie, ze kan d'r niks an doe. Ze mö brulle, zö brulle, aolle emo tie mot 'r uut. Danker douw ze zachtjes in een stoel en geef ze z'n zakdoek. „Dat is noe m'n nieuwe vriendin. Ze eêt Evi en ze weun ier neffen. Vanaevend kom ze slaepe en a ze nie ekommen ao, dan ao 'k noe ze ker mie m'n ziele onder m'n erm an de flesse ezete, ao 'k ier zitte verkommere in uus. Hin beter re medie as een kind. „En weet je wat a nog een betere remedie is?" Danker kiekt naè Connie. Connnie kiekt mie groate brulögen naè d'r vaoder. „Twï kin- ders", zei Danker. Die zet Evi bie Connie op schoat en gaè t'r dicht nefFen zitte en geef ze aollebei een dikke kus. „Kerstdag kan begun- GOES - Supermarkt Dirk van den Broek in Goes mag in 2010 op zon dag de deuren openen. Het college van B W geeft toestemming om de winkel tussen 16.00 en 20.00 open te stellen. Overigens is het college verdeeld: de wethouders Joost Adriaanse (SGP/CU) en Ri- nus Dieleman (CDA) waren om di verse redenen tegen. GOES - De Zeeuwse Koorschool houdt zijn traditionele kerstcon cert op tweede kerstdag in de rooms-katholieke Maria Magdale nakerk aan de Singelstraat in Goes. De PZC meldde eerder deze week abusievelijk dat het concert in de Grote Kerk zou plaatsvinden. Het concert begint om 15.30 uur. Een dag later opent de Maria Mag dalenakerk zijn deuren in het ka der van een kerststallentocht. Tus sen 10.30 en 15.30 uur zijn er beel den en een kerststal te bezichti gen. Grote Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51