4lbinne Missie Afghanistan: zeker 80 burgers gedood Boze reizigers willen geld treinkaartje Uw 500,-* bonus komt dit jaar van Pullman Theoloog Schillebeeckx overleden peter van straaten 2009 is dertiende warme jaar op rij Steun voor zieke Tanja Chauffeur zet krijsend kind uit bus donderdag 24 december 2009 DEN HAAG - Door toedoen van Ne derlandse militairen zijn zeker tachtig Afghaanse burgers gedood en 120 gewond geraakt. De slacht offers vielen sinds medio 2006 toen de Nederlandse missie in de provincie Uruzgan begon. Dat heeft het ministerie van Defensie gisteren gemeld. Verder blijkt dat Nederland tot nu toe in totaal 350.000 euro uitkeerde aan nabe staanden en aan eigenaren van hui zen, vee en akkers die schade had den opgelopen door militaire ac ties. RTL Nieuws kwam gisteren als eer ste met cijfers na een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). Het zou gaan om 110 do den en 90 gewonden. Maar het mi nisterie van Defensie corrigeerde die gegevens later. Volgens een woordvoerster was er intern een foutje gemaakt met een kolom. Defensie doet normaal gesproken nooit mededelingen over aantal len slachtoffers aan vijandelijke zij de. In vijftien gevallen waarbij slachtoffers zijn gevallen, geeft het ministerie van Defensie aan dat de veroorzaker onbekend is. De mees te burgerdoden vielen bij de slag om Chora in juni 2007. Tijdens de enkele dagen durende strijd kwa men volgens Defensie dertig tot veertig burgers om en raakten on geveer zeventig inwoners gewond. De Nederlandse militairen sloegen toen samen met hun Afghaanse collega's een aanval van de Taliban af Daarbij werd ook vuur- en luchtsteun ingezet. Het Openbaar Ministerie in Arn hem oordeelde later dat de militai ren binnen de grenzen van het oorlogsrecht en de geldende ge- weldsinstructie waren gebleven. Uit de vrijgegeven cijfers blijkt vol gens RTL Nieuws dat maar weinig nabestaanden van gedode Afgha- nen een vergoeding ontvangen van Nederland. Het grootste deel betreft materiële schade. Nederland betaalt volgens het mi nisterie van Defensie in Uruzgan soms ook mee aan schade die is veroorzaakt door coalitietroepen. In de provincie zijn onder meer Amerikanen, Australiërs en Afgha- nen actief. NIJMEGEN - In zijn woonplaats Nij megen is gisteren de internatio naal rooms-katholieke theoloog Edward Schillebeeckx op 95-jarige leeftijd overleden. Hij was al gerui me tijd ziek, meldde de Radboud Universiteit Nijmegen. De geboren Antwerpenaar Schille beeckx was dominicaan en doceer de in zijn orde. In 1957 werd hij hoogleraar systematische en histo rische theologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, een functie die hij vervulde tot zijn emeritaat in 1983. Met baanbrekende boeken als Jezus, het verhaal van een leven de genoot hij gezag in binnen- en buitenland. Tijdens het tweede Va ticaans Concilie ,(1962-1965) was Schillebeeckx adviseur van de Ne derlandse bisschoppen. Door zijn progressieve opvattin gen raakte hij later steeds verder van de kerkelijke leiding in Neder land en in Rome verwijderd. De onderzoeken die het Vaticaan te gen hem instelde wegens zijn ver meende ketterse opvattingen, le verden hem geen veroordeling op. In 1982 werd hij onderscheiden met de Erasmusprijs voor zijn theologische werk. 'y E-fZ IT NOC?" £.&A/ RE^TOE ZU UgRooL- AMSTERDAM - Nijlpaard Tanja ligt in tuin steunbetuigingen binnen voor ling niet haalt. 'Tanja is voor ons het haar bassin in Artis, terwijl op de het imposante dier. Dinsdag werd allerliefste dier van Artis. We zullen achtergrond bezoekers naar haar kij- bekend dat de 49-jarige Tanja ern- met kerst een kaarsje voor haar aan- ken. Sinds gisteren stromen op de stig ziek is. Zo ernstig dat haar ver- steken', schrijven Cyril en Nelson op website van de Amsterdamse dieren- zorgers vrezen dat ze de jaarwisse- de website. DEN HAAG - Reizigersorganisatie Rover heeft honderden klachten ontvangen omdat de Nederlandse Spoorwegen niet de normale scha devergoeding betalen voor de win terse dagen dat er een negatief reis advies gold. De NS beroept zich op overmacht vanwege de sneeuw storm, maar Rover plaatst daar vraagtekens bij. Treinreizigers die een half uur of langer vertraging oplopen hebben normaal gesproken recht op finan ciële compensatie. De 'geld-te- rug-bij-vertragingsregeling' vervalt volgens de NS alleen bij over macht, zoals extreme weersom standigheden. Volgens Rover kan de NS zich daar alleen zondag op beroepen, toen hevige sneeuwval het hele land lamlegde. Maandag en dins dag, toen het spoorbedrijf een ne gatief reisadvies voor de trein uit vaardigde, was volgens de organisa tie van extreem weer geen sprake meer. „Dinsdag kwam het verkeer overal weer op gang, terwijl er nog steeds bijna geen trein reed", zegt Rover-woordvoerder Chris Vonk. De reizigersorganisatie zoekt de ko mende tijd juridisch uit of het be roep op overmacht door de NS te recht is. „Wij raden reizigers aan om sowieso een schadeformulier bij de NS in te vullen", aldus Vonk. „Dan. kunnen zij mogelijk achteraf alsnog een deel van hun treinkaartje terugkrijgen." De NS claimt dat het afgeven van een negatief reisadvies het spoor bedrijf vrijwaart van de terugbeta lingsregeling. Volgens een woord voerder wisten reizigers dat zij op eigen risico zouden reizen. De nor- Met nog een week te gaan, komt de jaargemiddelde temperatuur uit op 10,5 graden in De Bilt. Het langja rig gemiddelde is 9,8 graden. Daar mee is 2009 het dertiende warme jaar op rij. Het jaar was verder zon nig en vrij droog, meldde het KN MI gisteren. Ell (Limburg) noteer de zowel de laagste (-20,8), als de hoogste (37 graden) temperatuur. ALMERE Een chauffeur van een bus van Con- nexxion heeft dinsdag in Almere een meisje van 3 jaar oud met haar moeder de bus uitgezet. Volgens de bestuurder krijste het kind te hard. Connexxion heeft de chauffeur ge schorst hangende een onderzoek. „We vinden het onacceptabel als dit zonder verdere aanleiding is ge beurd", aldus een woordvoerster. De chauffeur is nog niet gehoord. Gratis comfort-topper bi) aankoop CoiourBox Colou' (180 x £00 cm) t w.v SOO - Actiovooi waarden op www.puilman.nl CoiourBox Colour met GRATIS comfort-topper nu van 3495,- voor 2995,- (180 x 200 cm) Uitgeslapen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4