Hulp heeft veel meer gegeven Foto's tsunami en koffer vol stille getuigen Tijdelijke verhuur koophuis Geen extraatje voor minima Reimerswaal Zeeland Aanhangwagen nodig? TSUNAMI Kleine maar indringende expositie geeft beeld van ramp en wederopbouw Sri Lanka Snerttocht in Oud-Vossemeer donderdag 24 december 2009 }öaQ|2 aanhangwagens Uijterschootweg 22, Middelburg www.zeelandaanhangwagens.nl door Raymond de Frel HEINKENSZAND - Na de gemeente Goes komt ook Borsele inwoners tegemoet, die moeite hebben om hun huis te verkopen. Op basis van de Leegstandswet mogen zij •hun woning tijdelijk verhuren. Enerzijds is er vraag naar kwalita tief goede huurwoningen, maar te gelijkertijd slagen huizenbezitters als gevolg van de economische cri sis er niet in hun woning te verko pen, constateert het Borselse colle ge van B en W. Borsele verstrekt voor verhuur van een koopwoning een vergunning voor maximaal twee jaar. De ver gunning kan op verzoek met een jaar worden verlengd, zolang de maximumtermijn van vijf jaar nog niet is overschreden. Drie soorten woningen komen in aanmerking voor tijdelijke ver huur: een nieuw, nog nooit bewoond huis; een woning die in het jaar voor dat het in de verkoop kwam be woond was; een huis dat in de tien jaar voor dat het leeg kwam te staan, slechts drie jaar verhuurd is geweest. door Piet Kleemans Wanden vol foto's van ramp en wederopbouw. Foto's en kindertekeningen zijn te zien op de expositie. Natuurlijk moet er nog ontzettend veel gebeuren. De sporen van de tsunami zijn vijf jaar na de vloed golf die Azië teisterde nog niet uit gewist. Maar er wordt - zo blijkt uit de expositie over de tsunami in het watersnoodmuseum in Ouwer- kerk - hard gewerkt aan de weder opbouw. De kleine maar indrin gende expositie geeft een goed beeld van ramp en wederopbouw van Sri Lanka. Eén ding is voor Maja Bevelander, voorzitter van Stichting Kumari - een stichting die zich intensief in zet voor die wederopbouw - zo klaar als een klontje: hulp aan het zwaar door natuurgeweld getrof fen gebied is nog steeds hard no dig. Waarbij zij aantekent dat het met de met Zeeuws geld gesteun de projecten op Sri Lanka goed gaat. De hulp is, weet dochter Ku mari, veel meer dan alleen een dak boven het hoofd. „Het geeft de mensen daar voor het eerst het ge voel dat er om hen gegeven wordt. Niet alleen financieel, maar ook emotioneel. Het geeft ze voorzich tig weer eens een lach op hun ge zicht, een lichtje in hun ogen waar de diepe trauma's in te zien wa ren. En dat is onbetaalbaar. Het' heeft ze een nieuw leven en voor al een nieuwe toekomst gegeven." Kumari Bevelander was al vóór de tsunami bezig met het op poten zetten van hulpprojecten in haar geboorteland Sri Lanka. Met ver bijstering zag zij de beelden van de vloedgolf, hoorde de eerste ver halen over de verschrikkingen van het natuurgeweld en kwam on middellijk in actie. Maja Bevelan der: „Meteen na de kerst kon er al extra geld naar Sri Lanka gestuurd worden." Al snel werd de daadwer kelijke omvang van de ramp in al zijn gruwelijkheid duidelijk. De kinderen waar'de familie Bevelan der bij een bezoek aan Sri Lanka nog mee had gespeeld waren er niet meer. Verdronken. Opgeslokt door het water. Inmiddels is dankzij onder meer de inspanningen van Stichting Ku mari en Stichting Schouwen-Dui- veland helpt Azië al heel veel ge beurd. Laatstgenoemde stichting wist met verschillende acties bijna twee ton bijeen te sprokkelen. Geld dat gestoken is in lokale pro jecten in Sri Lanka. Scholen zijn herbouwd en er is inmiddels een vier verdiepingen tellende Kuma- ri-flat verrezen. „En voor de men sen die de flat bouwden was het niet alleen een bouwproject, maar ook een manier om hun trauma te verwerken. De bewoners van de flat hebben er omheen inmiddels tuintjes aangelegd. Daarmee is de flat echt iets van henzelf geworden en het geeft hen ook een stukje zelfstandigheid." Er gebeurt meer, weet Bevelander. Ze vertelt het verhaal van de twee vrouwen die door natuurgeweld en oorlog man en kinderen kwijt waren geraakt, maar toch de kracht vonden om een nieuwe toe komst voor zichzelf uit te stippe len. Een Schouwse lening stelde hen in staat een bescheiden buurt super op te zetten in Sri Lanka. Een supermarkt die inmiddels zo goed draait dat de lening al bijna afbetaald is. Desalniettemin is de nood nog steeds hoog. Veel men sen leven onder vaak erbarmelijke omstandigheden in opvangkam pen. Er moet op velerlei gebied nog heel veel werk verzet worden. „Het is nooit een druppel op een gloeiende plaat. Elke druppel maakt een positief verschil." www.pzc.nl Zet uw foto In het album www.pzc.nl/foto tsunami overleefd of is hij een van de velen die door de allesverwoes tende vloedgolf zijn verzwolgen? Van Oostveen weet het antwoord niet. Maar weet wel dat de tsnuna- mi een scharnierpunt in de tijd is geworden. Een deel van de geschie denis van het land. Dat bracht haar ertoe in Sri Lanka een fotomuseum gewijd aan de tsunami op poten te zetten. In het museum zijn foto's en verhalen van mensen samengebracht. Van Oostveen: „Ik heb daar veel wester KRUININGEN - Minima in de ge meente Reimerswaal krijgen dit jaar geen extraatje. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid (SZW) heeft wethouder Kees Knüit (sociale zaken) op de vin gers getikt. „Ik vind het heel jam mer", zegt Knuit, „maar het colle ge mag niet meer op eigen houtje een eindejaarsuitkering verstrek ken. Al zou ik dat wel graag wil lingen gezien die foto's maakten van de verwoestingen en dan weer vertrokken. Ik wilde meer doen. Het verhaal van de tsunami is het verhaal van de slachtoffers. Dat verhaal moet vastgelegd wor den." Van Oostveen ging op pad. Niet alleen om foto's van verwoes ting en wederopbouw te maken, maar ook portretten van inwoners van het getroffen gebied. Zij raak ten door de tsunami vaak alles kwijt. Ook de 'staatsiefoto's' van fa milieleden zoals die in veel huizen len." Vorig jaar deelde het ministe rie van SZW een eenmalige finan ciële bijdrage uit aan alle minima in Nederland. Het Reimerswaalse college stelde de jaren daarvoor zelf een eindejaarsuitkering be schikbaar van too euro voor een gezin en 65 euro voor een alleen staande. Zowel het Rijk als de ge meente zal dit jaar geen eindejaars bonus verstrekken. in Sri Lanka prominent te zien zijn. „Door nieuwe portretten van hen te maken wil ik proberen hen een stukje eigenwaarde terug te ge ven." Het fotomuseum in Telwatta draait inmiddels een paar jaar. En voorziet volgens Van Oostveen dui delijk in een behoefte. Op de expositie in het watersnood museum in Ouwerkerk over de tsunami is een deel gewijd aan het Tsunami Photo Museum-Telwatta. De expositie is dagelijks te bezichti gen van 13.00 tot 17.00 uur. ,p OOK Z° OUD-VOSSEMEER - Wandel Sport Club Vosmeer houdt dinsdag 29 december vanaf 18.30 uur een snerttocht. De vijf kilometer lange tocht wordt gelopen in groepen. Opgeven kan tot 28 december via wscv@wandelt.nl. Deelname kost 2,50 euro voor niet-leden. Het is een koffer vol stille getui gen die Jacqueline van Oost veen - een van de vele vrijwilligers die naar Sri Lanka gingen om te helpen bij de wederopbouw - mee terug heeft genomen. De verroeste wijzerplaat van een klok zit er in, net als stukken krantenpapier en een door zout water aangetast cd'tje van Frankie goes to Holly wood. De redelijk goed bewaard gebleven staatsiefoto van een strak in de lens blikkende man uit Sri Lanka intrigeert. Heeft hij de MEEST GELEZEN 1Kinderziektes garage opgelost 2. Oranje boven 3. Je kunt hier met een heli landen TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Grote Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48