Zieke dochter wint van voetbalcarrière M li :v JH Het leven van profvoetballer Fernando Derveld (33) verandert ingrijpend tijdens de kerst van 2007. Zijn oudste dochter wordt ernstig ziek. Hij neemt noodgedwongen afscheid van de Deense Superliga. „Dat was simpel. Gewoon gaan." Dit jaar brengt de kerst een betere verandering. Fernando gaat in fietsen. door Yolanda Sjoukes na's hele rechterkant verlamd raakt - is de creditcardlimiet van Fernan do verhoogd en kan de reis naar de hoofdkliniek beginnen. In de ambulance: Fernando en zijn inmiddels comateuze dochter Saya- na: „Het was een afgrijselijke rit over de meest ellendige wegen." Sayana ligt bijna een maand in het ziekenhuis in Santo Domingo. Daar wordt hersenvliesontsteking vastge steld. Fernando Derveld en Isolde spreken beiden geen Spaans. Van wat de artsen zeggen, begrijpen de jonge ouders in die eerste, bange da gen nagenoeg niets. Radeloos bellen zij de Nederlandse ambassade. „Het gebeurde vlak voor kerst, in de nacht van donderdag op vrijdag. Maandag was het kersta vond, dinsdag en woensdag was het kerst. Het duurde vijf dagen voordat we überhaupt iemand zagen van de ambassade. Toen hoefde het van ons niet meer." Drie weken lang wijken Fernando en Isolde, bij toerbeurt, geen secon de van Sayana's bed. Ze hebben geen vertrouwen in het ziekenhuis in Santo Domingo, maar moeten het ermee doen. Er is geen andere uitweg. Sayana's hoofd zit vol met vocht. Naar Europa vliegen, zou do delijk zijn. Isolde: „Sayana kreeg toevallen, maar die werden niet geregistreerd op de apparatuur van de intensive care. Soms was er helemaal geen per soneel." Infusen worden door verpleegsters met dikgelakte nagels, zonder hand schoenen ingebracht. Half januari mag Sayana eindelijk naar huis. Fernando en Isolde wil len naar het Sophia Kinderzieken huis in Rotterdam. Sayana is door de schade aan haar hersenen op slag haar kennis van de Deense taal kwijtgeraakt. Isolde: „Maar van de verzekering moesten we terug naar Denemarken." De terugreis is een hel. „Meer dan twintig uur duurde het voor wij thuis waren. De volgen de dag had Sayana meteen weer koorts en moest ze naar het zieken huis. Daar heeft ze drieënhalve week gelegen." Het zijn onzekere tijden, waarin het dan weer beter, dan weer slechter gaat met Sayana, die om de haver klap een .epileptische aanval krijgt. In een gespecialiseerde epilepsiekli niek bij Kopenhagen, blijkt na een verblijf van twee maanden dat er grote schade is aan Sayana's frontale hersenkwab. „Ze kwam heel laag uit de IQjtest. Haar Deens was ze hele maal kwijt. Haar Nederlands ook grotendeels. Ze had het niveau van een kind van 5 jaar. En ze was 8." Kon je nog een beetje voetballen, in die tijd? Fernando: „Ik heb vanaf de Domini caanse Republiek onmiddellijk mijn club gebeld. Ik zei: ik zit hier in het ziekenhuis bij mijn dochter en dat kan lang duren. Dat was geen enkel probleem." Fernando had een basisplaats bij zijn Deense club en draaide lekker. „Maar je hoofd is daar echt niet mee bezig als het zo slecht met je doch ter gaat. Toen we weer in Denemar ken waren, heb ik de basistraining opgepakt. Maar het hing er vanaf hoe het met mijn dochter ging. Of met mijn vrouw." Een feit is, zegt Fernando, dat hij met een zorgeloos gezin en twee ge zonde kinderen op vakantie ging en dat hij met een doodziek kind in De nemarken terugkeerde. Isolde: „Je hebt ineens een ander kind." Fernando: „De aanvallen waren niet onder controle. We konden haar thuis nooit alleen laten. Ook de school durfde het niet aan met haar. Isolde: „De instructies waren om de ambulance te bellen als ze niet uit een aanval kwam. Fernando: „Dat was dus om de twee weken." Het advies van de epilepsiekliniek uit Kopenhagen is helder. „Sayana moest naar een speciale school waar maar één taal werd gesproken. Het leven in twee talen was te ingewik keld voor haar." p de dag van dat advies, hangt Fernando zijn leven als verdienstelijk profvoet baller in Denemarken voorgoed aan de wilgen. Fernando: „Het was duidelijk het beste voor Sayana terug te gaan naar Nederland. Dan is de beslissing voor mij simpel: gewoon gaan." Zijn marktwaarde als voetballer is inmiddels fors gedaald. Fernando is door de ziekte van Sayana lang uit de roulatie geweest. Het kind gaat al tijd vóór de bal. „Daar heb ik geen seconde over na hoeven denken. Ik moest bij mijn dochter zijn." Fernando: „Ik dacht: als we in Ne derland zijn, ga ik bij een klein club je voetballen. Bij FC Dordrecht in dit geval. Het plan was: weer in mijn ritme komen en dan weer lek ker omhoog." Het loopt anders. Fernando: „Het was ontzettend moeilijk mijn hoofd erbij te hou den. Je denkt steeds: hoe gaat het met Sayana?" Isolde: „Hij belde me een paar keer per dag. Hij was er altijd mee bezig." Fernando: „Het liep niet. Niet door de toestand met mijn dochter en ook niet door hoe het werkte bij FC Dordrecht." Dan komt het moment, dat de prof voetballer niet meer in de basis van FC Dordrecht staat. Na alles wat hem is overkomen, is die klap niet eens zo heel groot. „Het enige wat ik dacht was: als ik toch niet in de basis sta, laat mij dan bij mijn doch ter blijven." Het beslissende gesprek volgt snel. „Ze zeiden: 'we stoppen'." Fernan do, de eens zo bloedfanatieke ballen- trapper, dacht maar één ding: „Als we maar een fijn huis hebben voor ons gezin." Was dat alles wat je dacht bij het ein de van je voetbalcarrière? „Dat was alles wat ik dacht." Isolde: „En dan te bedenken dat hij altijd heeft geleefd voor de bal." Nu wonen Fernando en Isolde sa men met hun dochters in hun met zorg door Isolde ingerichte woning in een Bredase nieuwbouwwijk. Fer nando heeft deze zomer een brain storm gehouden over zijn toekomst. „Ik kwam uit op de import van elek trische vouwfietsen. Die zijn een enorme hit in Azië. Hier zie je ze nog bijna niet." Hij heeft het afgelopen halfjaar hard gewerkt aan de verwezenlij king van zijn plannen. Weer is het de week voor Kerstmis die zijn le ven een andere wending geeft. Dit maal een goede, hoopt hij. Na tien dagen Azië keert hij, vlak voor kerst, opgetogen terug. Zijn bedrijf, Phad Bikes, kan in het nieuwe jaar begin nen. „Ik heb de exclusieve import- rechten voor de Benelux en Scan dinavië voor een heel goed merk elektrische vouwfietsen. Ik voel me supergoed en ben heel erg blij. Dit is een stap vooruit." Soms wisten de oud-voetballer en zijn vrouw de afgelopen twee jaar niet waar ze het zoeken moesten. Van een leven met een gou den randje kwamen ze terecht in een leven met zorgen om hun kind. „Hoe het in de toe komst zal zijn met Sayana, weet niemand." Sayana zit nu op een speciale school in Breda. Het aantal toe vallen is ietsje verminderd. He lemaal gerust is Isolde nooit meer. Pas geleden kreeg Saya na de Mexicaanse griep. „Dan denk ik: waarom hebben wij dat nu weer?" Fernando kijkt naar zijn vrouw en veegt iets denkbeel digs van zijn schouder: „Teflon!" Isolde lacht: „Dat zegt hij altijd. Dat je het van je schouder moet laten glijden. Dat we verder moeten met hoe het nu is." Fernando: „De knop omzetten en doorgaan. Dat is wat ik van de top sport heb geleerd." m Fernando Derveld in het shirt van voetbalclub Willem II. l/LV J/C/ Vlf LIA Cf Lf Lij DONDERDAG 24 DECEMBER 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 137