Geen dieet maar een ander leven 'je moet helemaal zelf doen' Van de drugs af na een kwart eeuw verslaving. Eddy Gillet heeft het onmogelijke gepresteerd. door Lindy Jense 'VI;, ddy Gillet wachtte op die koude winteravond in Vlissingen tot de nachtop- S" vang voor daklozen zijn deuren zou openen. Eddy: verslaafd aan heroï ne en cocaïne, draaideur crimineel, dakloos. Een graatmager wrak, net 50 geweest. „Toen hoorde ik mensen lachen, ze hadden de grootste lol. Ik moest wel kijken." Hij zag een vader die zijn dochter in een rolstoel voortduwde, ze gierden het samen uit. Het was alsof de bliksem insloeg bij Eddy. „Dat ik daar mezelf zielig zat te vin den terwijl ik drie gezonde kinde ren op de wereld heb gezet; En daar zag ik twee mensen van wie je ei genlijk zou denken dat ze niet geluk kig kunnen zijn. En ze konden het toch." Het is zes jaar later en Eddy Gillet (57) zit op de bank in zijn knusse Roosendaalse woning. Zijn dochters Eddy Gillet met zijn dochter Rachel, foto Dolph Cantrijn Liefst 50 kilo afvallen en jarenlang op gewicht blijven. Als je bereid bent eraan te blijven werken, kan het. Dat is de ervaring van Simone Schaar. door Lindy Jense Simone Schaar, foto Vincent Boon liefst niet de straat op, want je voelt je aangestaard. Ik had een baantje achter de kassa bij een pompstation. Alleen daar voelde ik me veilig ge noeg om praatjes aan te knopen." Om gewicht te verliezen, wilde Si mone het goed aanpakken. „Ik wil de niet op dieet, ik wilde mijn leven veranderen. De Weight Watchers- was voor mij de enige optie. Je komt er elke week, je leert hoe je el ke dag maaltijden bereidt die goed voor je zijn." Eten was in huize Schaar tot dan toe vooral een kwestie van makke lijk en veel. „De kast stond vol met cake, gevulde kano's, koekjes. Als we boodschappen hadden gedaan, zat er een zak met tien Snickers tus sen. Voor we thuis waren, hadden we ze op. Mijn man vier en ik zes. Hoefden we niet meer te lunchen." Ze wilden kinderen, maar dat ging niet vanzelf. „De dokter zei dat ik moest afvallen omdat ik minder vruchtbaar was door het overge wicht. Daar luisterde ik niet naar, welnee, ik werd juist nog dikker om dat ik m'n verdriet zat weg te eten." Uiteindelijk raakte Simone toch spontaan zwanger en vond ze de motivatie om naar Weight Wat chers te stappen. „Ik was pas een paar maanden bezig toen ik in ver wachting bleek van onze tweede. Groot geluk, natuurlijk, maar Weight Watchers mag je niet bege leiden als je zwanger bent. Ik heb ge zworen dat ik er acht weken na de bevalling weer zou staan. En dat heb ik gedaan." Het duurde twee jaar, twee maan den en drie weken voordat ze op haar streefgewicht van 80 kilo was. „Ik heb bewust af en toe pauze ge nomen. De weegschaal zegt wel dat je dunner wordt, maar in je hoofd gaat dat veel langzamer." Simone begeleidt nu als coach weke lijks zo'n 150 Weight Watchers-cur- sisten uit Breukelen en omgeving. Ze schat dat het zeker de helft lukt op streefgewicht te komen en te blij ven. Zelfheeft ze de ervaring dat het een continu proces is. „Ik ben nu weer 7 kilo te zwaar, 76 kilo is mijn doel." Ze laat het boekje van Weight Watchers zien, waar ze iedere dag trouw in schrijft wat ze de volgende dag gaat eten. Voor iedere dag is een kolommetje apart gehouden voor extraatjes, zodat je niet het gevoel hebt dat je 'zondigt' met een koekje of een gebakje. „Ik kan overal lekker aan meedoen", lacht ze. „En als het een keertje misgaat? Dan ga ik de volgende dag weer vrolijk verder." - www.weightwatchers.nl ls ik nu niks doe, zie ik mijn zoon niet groot wor- den." Ineens was alles heel duide lijk voor Simone I Schaar. I let was 2003. Ze woog 130 kilo. „Als ik met mijn baby op de grond zat, kon ik nauwelijks overeind komen. Bij het wandelen moest ik iedere 100 meter even uitpuffen." Simone Schaar (40) is nu 50 kilo lichter. Haar ogen zijn nog net zo vrolijk als die van de dikke vrouw op de foto van zes jaar geleden. Maar de vrolijkheid is nu geen to neelspel meer. „Als je zo dik bent, voel je je niet lekker. Je gaat het Melissa en Rachel kletsen wat, zijn vriendin Gerry brengt thee en koek jes. Hij wil zijn verhaal vertellen, in de hoop er andere verslaafden mee te helpen. Want Eddy weet dat het niet moeilijk is van de drugs af te ko men. Het punt is alleen: je moet er klaar voor zijn. Je moet beseffen dat je niet alleen bent, maar dat jij wel de enige bent die kan stoppen met de drugs. Eddy vertelt hoe hij, het vijfde kind uit een Indisch-Moluks gezin van twaalf kinderen, na de scheiding van zijn ouders zijn draai niet kon vinden. Uiteindelijk belandde hij in Middelburg. „Mijn vrienden gebruikten in het weekeinde heroïne, wist ik veel wat dat was, zij noemden het smack. Of ik wou meedoen." Het gebruik leid de tot een dubbelleven. Eddy hield zichzelf voor de gek en ook de vrouw met wie hij trouwde: de drugs had hij prima onder controle. Maar hij raakte zo verslaafd aan he roïne en cocaïne, dat de jacht op drugs een permanente obsessie werd. Eddy verloor zijn werk in de petro chemische industrie en raakte in de criminaliteit om aan geld te komen voor drugs. Hij werd een aantal ke ren tot gevangenisstraf veroordeeld. Zijn vrouw verliet hem, zijn kinde ren wilden hem niet meer zien. „Als je papa op straat tegenkwam, dacht je, nee hè, hij zal wel weer om geld zeuren", vertel len Melissa en Rachel. „En als je bij huis kwam en hij stond aan de deur, borg je maar gauw je portemonnee diep weg." Tot die ene avond in Vlissin gen, bleef Eddy drugs voorrang geven. „Ik gebruikte van alles als excuus om weer te gebrui ken, Nadat ik was afgekickt, bleef mijn dochter Rachel bang dat ik weer een terugval zou krijgen. Toen ik anderhalfjaar clean was, overleed een zus van mij. De voorbereiding van de begrafenis, het samenzijn met de familie, dat gaf juist zo'n kracht. Geen seconde heb ik aan drugs gedacht. Toen be sefte ik hoeveel steviger ik was geworden." Hij helpt nu lotgenoten, als lid van de cliëntenraad van Novadic Kentron, de Brabantse instelling voor verslavingszorg. Daarnaast werkt Eddy als vrijwilli ger bij een telefoondienst voor (ex)verslaafden die een luisterend oor nodig hebben. Drugs? Echt niet meer, al zes jaar niet meer. „De zucht is weg. En ik ben ook weer ge lukkig. Ik verwachtte niets meer. Geen familie, geen huis, geen rela tie, geen kinderen. En moet je nou eens kijken." Simone Schaar, 50 kilo zwaarder. Eddy Gillet in 1984 met zijn dochtertjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 135