Schipperen naast God Henk Janssen, vader van vier kinderen, verloor in 2000 zijn vrouw. Ze overleed aan borstkanker. Hij koos voor een nieuw leven. Negen jaar later is de voormalig wethouder van Ubbergen kapelaan van de rooms-katholieke parochie H. Antonius Abt in Sint Anthonis. „Soms zitten mijn kinderen onverwacht in de kerk. Dan komen ze met op- en aanmerkingen over de preek. Daar houd ik van."' door Paul Bolwerk e telefoon gaat. Kape laan Henk Janssen diept uit zijn zwarte kostuum met wit boord je een hypermodern mobieltje op. „Het is mijn schoonmoeder." Hij verontschuldigt zich, want hij wil dit gesprek even aannemen. „Ze is onlangs lelijk gevallen en ligt mo menteel in verpleeghuis Margriet in Nijmegen. Als het maar even kan, ga ik naar haar toe. Mijn schoon moeder is een prachtmens." Hoeveel pastoors kunnen u dat nazeggen? De 61-jarige Henk Janssen, kapelaan van de rooms-katholieke parochie H. Antonius Abt in Sint Anthonis schiet in de lach. „Niet veel. Ik ken zelf maar drie priesters die voor hun wijding getrouwd waren", zegt Janssen, weduwnaar en vader van zoon Jasper (27) en dochters Marijn (24), Heieen (22) en Anneloes (18). Doordeweeks verblijft hij te mid den van zijn parochianen, maar op vrijdagavond gaat hij naar zijn gezin in het dorp Beek-Ubbergen, bij Nij megen. „Als ik thuiskom, gaat het boordje af want dan ben ik vader." Op zaterdag en zondag pendelt hij tussen gezin en gelovigen. „Je kunt bij mij spreken van een late roeping, maar al in mijn jonge jaren had ik het verlangen priester te worden. Na het gymnasium aan het Canisius College in Nijmegen ben ik in 1967 ingetreden in het no viciaat van de paters Jezuïeten in Den Haag. In een roerige tijd, waar in de kerk grote veranderingen heeft ondergaan. Er gingen meer priesters weg dan er kwamen. Na een halfjaar ben ik er mee gestopt. Ik voelde me toen te jong om defini tieve keuzes voor mijn leven te ma ken." Na de militaire dienstplicht koos hij in de jaren zeventig voor de studie politieke wetenschappen aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Een 'rode' studierichting, waar Henk Janssen zich als lid van de PPR (Poli tieke Partij Radikalen) thuisvoelde, want hij was en is ook van de 'link se kerk'. Hij heeft weinig op met kle rikalisme, alles wat samenhangt met de macht van de geestelijkheid. Zijn hart gaat uit naar het pastorale werk. „Naastenliefde geven, maat schappelijke betrokkenheid tonen. Dat zijn voor mij kernwaarden in het leven", zegt Janssen. Twintig jaar („eerst voor de PPR, la ter voor de PvdA") maakte hij deel uit van het gemeentebestuur van Ubbergen, twaalf jaar als raadslid en acht jaar als wethouder. „Nadat Marie-José, mijn vrouw, in 2000 na een ziekbed van ruim ne gen jaar aan borstkanker was overle den, viel ik in een zwart gat. Tij dens veel wandeltochten met de hond in de Ooijpolder heb ik me af gevraagd welk doel er in mijn leven nog zou zijn naast het als vader be geleiden van vier kinderen naar een gewenste plek in de samenleving. Ik zag het als een poging van God mij te roepen. „De wens priester te worden, werd weer levendig en gaf mij rust. Er te zijn voor een gemeenschap, naast mensen te staan in hun verdriet en vreugde. Een luisterend oor bieden voor hen die dat nodig hebben: dat Henk Janssen, kapelaan in Sint Anthonis. foto Cé Hirdes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 132